Milloin voi...

Niin, eli milloin voisi laittaa herne-maissi-paprikapakastetta vauvan soseeseen? Siis itsetehtyyn...
Vauva 7 kk vanha ja jotain vaihtelua näihin perussoseisiin olisi kiva saada!
6909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kasviksia,Sisältävät enemmän ravinteita kuin pakastetut.Vähän enenmmän viitseliäisyytä kehiin.Ei juuresten kuorimisessa kauan mene.

Äänestä
  • Tarkoitus onkin laittaa tätä sekoitusta itse tehtyihin soseisiin! Ihan kuorin perunat, porkkanat jne. Mutta jotain vaihtelua on kiva saada ja uusia makuja lapsellekin.
    Kiitos vastauksista!

    Äänestä

Miksei niitä vois laittaa jo nyt? Monissa lastenruuissa on mausteena paprikamauste ja maissihan sopii jo nelikuiselle. Herneistä voi tulla ilmavaivoja, jos vauva ei oo niitä ennen saanu, mutta voithan laittaa soseeseen herne-maissi-porkkanaa. Ainakin meidän 8kk typykkä syö ihan mielellään näitä yhdistelmiä.

Äänestä

Näyttää 8-kuisen ruoissa olevan teollisestikin tehtynä. Eli laita vaan. Ja kyl Kelan oppaissa sanotaan, että pakastekasviksista saa hyvää vaihtelua soseisiin. Voi niitä käyttää. Herneitähän ei kuivattuja edes saisi antaa alle vuoden ikäiselle, sulavat huonosti ruoansulatuksessa.

Äänestä

Alle 1-vuotiaan lapsen ei tulisi syödä näitä ruokia:

Nitraattipitoiset kasvikset: lanttu, nauris, punajuuri, pinaatti, kiinankaali, nokkonen, lehti- ja keräsalaatti.
Syy: Methemoglobia, hapen kuljetus imeväisikäisen lapsen elimistössä häiriintyy
Juuresmehut: nitraatti
Pienet (sormenpään kokoiset) varhaisperunat.
Syy: sisältämänsä solaniinin takia ei suositella aikuisellekaan, mahdollisesti nitraatti
Hedelmäsäilykkeet
Säilöntäainepitoiset mehut
Raparperi: sisältää oksaalihappoa
Suuret määrät tuoreita herneitä, leikkopapuja, kaalia:
pienet määrät kypsennettyinä vihannessoseissa sopii 7-8 kk iästä
Kuivatut herneet, linssit, pavut: ruoansulatusongelmia aikuisellakin, ilmavaivat
Sienet (sekä luonnon, että viljellyt):
ruoansulatusongelmat, ei tietoa raskasmetalleista, luontaisesti haitalliset aineet
Idut: Salmonella
Pähkinät, mantelit, siemenet: hometoksiinit
Kaakao: parkkiaineet, virkistävät aineet, oksaalihappo
Hunaja: botulismi eli bakteerin aiheuttama ruokamyrkytys
Maksa: runsaasti A-vitamiinia, mahdollisesti raskasmetalleja
Suola: ei lisätä lainkaan ruokiin, vältetään einesten ja muiden valmisruokien tarjoamista
Makkara, juusto: suola, lisäksi makkarassa nitraatti
Lisäainepitoiset ja maustetut maitotuotteet, kuten jäätelö, vanukkaat, maustetut jogurtit ja viilit
Raakapuurot: kypsentämättömien viljatuotteiden hygieenisyyttä ei voida taata
Eksoottiset, harvoin Suomessa käytetyt hedelmät, esim. karambola, kookos, guava, litsi:
Vähän käyttökokemuksia.

Äänestä
  • listassa ole herne-maissi-paprika -pakastetta. Pakastehan ei ole tuore eikä kuivattu. Siis siitä vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Typerys : ) kirjoitti:

Niin, eli milloin voisi laittaa herne-maissi-paprikapakastetta vauvan soseeseen? Siis itsetehtyyn...
Vauva 7 kk vanha ja jotain vaihtelua näihin perussoseisiin olisi kiva saada!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu