olen menossa ensi viikolla klamydia testiin, mutta epäselväksi jäi, tuleeko testi tehdä aamuvirtsasta vai voiko sen tehdä mihin aikaan päivästä hyvänsä? ja kustaanko purkkiin alkuvirtsa vai keskivirtsa?
klamydia testistä
4
719
Vastaukset
- VonDon
Ei ole väliä mikä päiväpisu siihen heitetään (itse heitin aamun ja oli kyllä tuskaa odotella siellä labran ovella ;-) Ensi suihkusta purkkiin, mutta kyllä ne vielä siellä neuvovat.
- väliväli
Täytyy olla nimenomaan aamupissa.
- ..........
väliväli kirjoitti:
Täytyy olla nimenomaan aamupissa.
Ei tarvitse olla aamuvirtsa. Klamydiavirtsanäyte otetaan suoraan alkupissasta ja ehdottomasti alapesua ÉI SAA tehdä ennen näytteenottoa. Näytteenottoa ennen täytyy olla kaksi tuntia pissaamatta.
- niimpä
.......... kirjoitti:
Ei tarvitse olla aamuvirtsa. Klamydiavirtsanäyte otetaan suoraan alkupissasta ja ehdottomasti alapesua ÉI SAA tehdä ennen näytteenottoa. Näytteenottoa ennen täytyy olla kaksi tuntia pissaamatta.
Äskeinenhän sen jo kertoi, kaksi tuntia vähintään pissaamatta ja heti alkusuihkusta, mutta siitä onko aamu ei ole niin just.
Itse kävin aamulla kyllä. mutta on se kumma kun en minkäänlaisia ohjeita saanut. Ei kerrottu yhtään mitään. Olin toki ennenkin käynyt niin tiesin jo, mutta jos en olisi tiennyt. Jäi vähän mietityttämään. Ajattele jos joku menee tarkastuttamaan klamydiaa ja sitten on käynyt vasta joku aika sitten kusella ja laittaa vasta loppupissat siihen purkkiin.
Eikö silloin sitten tule oikeaa tulosta? näyttäisi negaa vaikka oikeasti olisi positiivinen.
Kun toisella paikkakunnalla sitten on kontrolli, niin sanottiin jo valmiiksi että kaksi tuntia pitää olla pissaamatta. kyllä on palveluissa eroja.
Opiskelujen takia siis kahdella paikkakunnalla olen käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3147894Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne926164Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1733611Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322147Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222056- 391963
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1961954- 751706
- 441514
En mä itke
sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja311470