Apua..

Jasurkka

Olen vasta 23w, mutta minua kiinnostaisi tuo Pilates kyllä. Kroppani on löystynyt ja ryhti huonontunut viimeisesten vuosien aikana ja haluaisin kokeilla sitä pilatesta. Tosissani. Mutta, voiko sitä harjoittaa kotona?
Mitä minun pitää tietää tästä ja mistä saisin oheistuotteita? Kirjastosta, vai onko pakko esim. ostaa kallis matto ja dvd? Mihinkään kursseille tai ohjttuihin en haluisi mennä.

Jos joku auttaisi minua alkuun, olisin onnellinen.
Kiitos paljon jo etukäteen.

2

1243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guru

      Olen treenannut pilatesta kuusi vuotta hyvin tuloksin. Tässä pari neuvoa alkuun:

      Ensiksi sinun kannattaa ottaa itseäsi niskasta kiinni ja mennä tunnille. Pilates on aluksi todella vaikeaa omaksua itsenäisesti treenaamalla. Pilates pohjautuu OIKEIN tekemiseen eikä niinkään maksimitehoon. Jos opettelet liikkeet itse väärin, seuraukset voivat olla vakavatkin (ainakin vaativammissa liikkeissä). Mene siis ensin parille tunnille, niin ymmärrät mistä on kyse, siitä voit jatkaa kotona.

      Varusteiksi riittävät mainiosti mukavat, joustavat vaatteet ja mikä tahansa jumppa- tms. matto (myös kylpypyyhe käy). Näillä eväillä pystyt tekemään kaikki pilates-liikkeet.

      Tärkeää on, että valitset aluksi hyvin rauhallisen pilates-alkeistunnin. Jos opettaja kehottaa "puskemaan täysillä" tai tekemään liikkeet "vielä isommin, vielä isommin", olet väärässä paikassa. Osaava ohjaaja rakentaa tunnin niin, ettei raskaita liikkeitä ole montaakaan kappaletta eikä toistoja tolkuttomasti. Vähemmän on enemmän.

      Pilates oli itselleni alkuun kirosana, muutos tapahtui vasta monen harjoittelukerran jälkeen löydettyäni syvät vatsalihakset. Ne ovat koko pilatesharjoittelun perusta, mutta monilla ihmisillä aivan ruosteessa - ja nämä lihakset juuri kohentavat ryhtiä ja tuovat voimaa vartaloon!

      Onnea uudelle harrastukselle!!

      • Guru

        Ikäsi ei ole mikään este, itse olen 22-vuotias. Ja mitään dvd:tä ei tarvitse kotiin ostaa, kirja on hyvä apuri. Kun olet käynyt parilla tunnilla, voit sieltä "varastaa" suosikkiliikkeesi kotiharjoitteluun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2142
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2009
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      828
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe