katajanmarjat on on hyviä jänis ja hirvipaistissa milloin on paras aika poimia talven varalle??
katajan marjat
pappa59
8480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Katajanmarjojen kysyminen vie Raholan mukaan kolme vuotta ja silloin kolmantena vuotena ne ovat sinimustia, joita käytetään ruokiin. Älä kerää raakoja vihreitä. Oikeaa keruuaikaa en tiedä, kun laiskuuttani olen ostanut ne kaupasta.
ympäri vuoden, mutta tosiaankin vain niitä sinisenmustia, ei vihreitä. Jotkut väittää, että syksy olisi paras aika, mutta kyllä tosiaankin voi kerätä ympäri vuoden.
kypsyy koko ajan, mutta näin syksyisin kypsiä marjoja on runsaimmin.
Muistathan sitten, että katajanmarjoja ei missään nimessä saa tarjoa munuaispotilaille!
paljonkin hirviä? Tai katajaa?
Munuaispotilaita ainakin taitaa olla.
on koko saaristossa ihan riesaksi asti. Se on täällä kuin voikukka, ja sitä raivataan. Kyseessä on siis marjaisa saaristokataja, ei rauhoitettu pylväskataja. Hirviä ei tällä saarella ole, mutta pari kuukautta sitten nähtiin sellainen uimassa naapurisaareen.
munuaissairaat kerääntyvät saaristoon. Mikä teidän ruokavaliossa on pielessä?
munuaispotilaita on saarellamme vain yksi. Hänen sairautensa on aiheutunut viruksesta, joten sillä ei ole mitään tekemistä ruokavalion kanssa.
Miksiköhän muuten sinulla on noin paha olla?
ihan oikeasti? Kovin tunnut olevan huolissasi munuaissairaista, joten eiköhän niitä ole lähipiirissäsi enemmänkin.
Paha olla, miksi sinulla on paha olla, en ymmärrä. ;)