Ajattelin hankkia itse poimien tyrnimarjoja ja käsitellä niitä.
Koska paras osa tyrnimarjoista ovat niiden siemenet, miten olisi paras käsitellä kyseisiä marjoja sen jälkeen?
Nehän pitäisi kai jauhaa, jotta siemenet rikkoutuisivat. Onko olemassa tarkoitukseen sopivaa myllyä?
tyrnimarjat ja siementen jauhaminen
1
3768
Vastaukset
- dfghjk,,
Jos sekoittimessa on oikeasti terävät terät (koneen kyljessä voivat kyllä väittää teräviksi), niin siemenet menevät sillä aivan olemattomiksi. Erikseen jauhaminen on aika hankalaa, mutta samaa laitetta käyttäisin siihenkin (marsipaaniakin olen joskus tehnyt, tosin sitä ei saa aivan yhtä hienoksi kuin kaupassa ja seoksen pitää olla sopiva että se jaksaa virrata). Nämä siis vanhan yleiskoneen sekoittimella.
Laitteissa on sitten eroja. Se jota olen viimeksi käyttänyt ei kestä kuormaa ja ohjekin kieltää käyttämästä kolmea minuuttia pidempään kerralla (savuaa tosi helposti ja taidankin viedä sen takaisin kauppaan).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698