Couscous reseptejä kaivataan

Siis onko kenelläkään reseptejä, joilla voin hyödyntää pari kiloa hallussani olevaa couscous -nimistä kasvia? Kaikki kelpaavat. :)
21281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Couscousia voi syödä kylmänä salaateissa tai sellaisenaan hyvin maustettujen kastikkeiden (pesto, chili, tabasco) kanssa sekä höyrytettynä lihan ja kasvisten kera.
Tässä reseptejä joiden avulla pääset maistamaan herkullista couscousia

Couscous-reseptejä

Kasviscouscous
4 annosta
2 dl couscoussuurimoita
kurkumaa
2 rkl ruokaöljyä
puolikas sipuli
1,5 dl porkkana kuutioita
1,5 dl vihreitä papuja
2 rkl sitruunamehua
1 dl ananaskuutioita
4 dl vettä
0,5 dl rusinoita
1 pieni paprika kuutioina
Sekoita öljyyn kurkuma. Lisää couscous ja sekoita hyvin.
Kuutioi kasvikset ja lisää couscousin joukkoon. Lisää myös sitruunamehu ja vesi. Anna seistä jääkaapissa mieluummin seuraavaan päivään.
Kuumenna paistinpannussa tilkka öljyä ja kuumenna couscous siinä nopeasti. Tämän kasviscouscousin voit tarjota vaikka lisäkkeenä.

Couscous-lisäke
1/2 punaista paprikaa
1/2 keltaista paprikaa
3 parsatankoa paloina
2 dl parsakaalia paloiteltuna
1/2 purjoa viipaloina
1 pieni porkkana kuutioituna
1 tl valkosipulirouhetta
3 rkl rusinoita
3 dl vettä
suolaa
oliiviöljyä
3 dl kypsää couscousia (katso ohje paketista)
Ruskista vihannekset öljyssä. Lisää rusinat ja vesi. Kiehauta ja lisää suola. Lisää seos couscousin joukkoon kattilaan. Peitä kannella ja anna hautua 10 minuuttia (ei levyllä).

Kylmä couscoussalaatti
4 annosta
3 dl couscoussuurimoita
200 g feta juustoa / tofua
100 g aurinkokuivattuja tomaatteja
rucolaa
Valmista couscous paketin ohjeen mukaan. Jäähdytä ja lisää oliiviöljy. Suikaloi aurinkokuivatut tomaatit ja sekoita couscousin joukkoon. Laita salaatin lehdet lautaselle, kaada päälle couscoussekoitus ja lisää fetajuustokuutiot päällimmäiseksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vapaa-aikakokki kirjoitti:

Siis onko kenelläkään reseptejä, joilla voin hyödyntää pari kiloa hallussani olevaa couscous -nimistä kasvia? Kaikki kelpaavat. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu