kunnon kohottaminen

Mietin tässä että onko juoksulenkin rankkuus suoraan verrannollinen kunnon kohoamiseen. Eli esim. jos ajatellaan että tavoitteena olisi parantaa 5km aikaa, niin onko tehokkaampaa treenata juoksemalla kolme kertaa viikossa se 5km aina hampaat irvessä ja räkä poskella vai vetää jotain pitempää lenkkiä alhaisemmalla sykkeellä? Sen verran hyvässä kunnossa olen että ehdin ihan hyvin palautua tuolla rankemmallakin treenillä.
43166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Peruskunto on se pohja, jonka päälle vauhtikestävyys rakennetaan. Eli periaatteessa kyllä lyhyitäkin matkoja juokseva hyötyy pidemmistä ja rauhallisemmista lenkeistä, koska ne pitää sen peruskunnon ja koko juoksukunnon tukipilarin yllä. Mutta tietenkin jos ainoastaan pyrit parantamaan lyhyen matkan aikaa, tai pyrit juoksunopeuden lisäämiseen, niin myös tietysti ne nopeat lenkit ovat tärkeitä koska nopeus kehittyy juoksemalla nopeammin. Eli siis molempia tarvitaan.

Äänestä

Moi

Kait se avainsana tässäkin on monipuolisuus.. Ehdottomasti kannattaa juosta myös pidempiä ja rauhallisempia lenkkejä peruskestävyyden parantamiseksi. Sen jälkeen voi lähteä nopeuttamaan juoksua intervalli- ja vauhtikestävyysharjoittelulla.

Säilyy motivaatiokin lenkkeilyyn paremmin kun ei aina valu kuola rinnuksille ;)

Äänestä

3-4krt viikossa olisi hyvä saada syke yli 160(hiki pintaan).hikilenkin pituus oltava vähintään puoli tuntia.2krt viikossa tulisi tehdä pitempi hidasvauhtinen palautuslenkki,tunti riittää ja toinen voi olla hieman lyhyempikin(45 min),ei saa hengästyä.huom!venyttely alkuun ja loppuun!lihasten ravistelu/hieronta päivittäin.lihaksen tulee olla lepotilassa rento,pehmeä,löysä ja notkea.jäykkä jumiutunut lihas ei kykene toimimaan sillä verenkierto häiriintyy.

Äänestä
  • osaaat...........

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies----------- kirjoitti:

Mietin tässä että onko juoksulenkin rankkuus suoraan verrannollinen kunnon kohoamiseen. Eli esim. jos ajatellaan että tavoitteena olisi parantaa 5km aikaa, niin onko tehokkaampaa treenata juoksemalla kolme kertaa viikossa se 5km aina hampaat irvessä ja räkä poskella vai vetää jotain pitempää lenkkiä alhaisemmalla sykkeellä? Sen verran hyvässä kunnossa olen että ehdin ihan hyvin palautua tuolla rankemmallakin treenillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu