Voisiko joku selittää mistä tämä laite saa energiansa?
http://video.google.com/videoplay?docid=553061720631716456&hl=en
http://video.google.com/videoplay?docid=553061720631716456&hl=en
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
voihan se mennä vauhdilla vaan. Tai magneettia tms.
mutta kyl ikiliikkuja pitää jossain olla, milläs tää maailmankaikkeus muuten toimis, tai ois alkanu koskaan toimiin?
"mutta kyl ikiliikkuja pitää jossain olla, milläs tää maailmankaikkeus muuten toimis, tai ois alkanu koskaan toimiin?"
Mistä tämä päätelmä juontaa juurensa? Vai tarkoitatko, että maailmankaikkeus on ikiliikkuja?
Että jos ei tää maalimankaikkeus jostai osta "bensaa" käyttövoimakseen, niin eikös sen ole pakko olla ikiliikkujaperiaatteella. Ja jos ostaiskin, niin keltä? ja mistäs se taas ois saanut.
Mutta tämä kai jo menee filosofian puolelle, kun ei taida tieteelläkään olla vastausta mistä ja miksi kaikki on saanut alkunsa.
Kun eikös ennen sitä bigbandikin ollut se valtava energiapiste joka alkoi muuttua materiaksi. Niin mitä sitä ennen?
"Että jos ei tää maalimankaikkeus jostai osta "bensaa" käyttövoimakseen, niin eikös sen ole pakko olla ikiliikkujaperiaatteella."
Ei. Oletko kuullut energiansäilymislaista? Riittää kun energiaa on jonkin verran, ei sitä kulu eikä sitä siten tarvitse myöskään rajatta tuottaa (nykytietämyksellä).
tarvitse tuottaa energiaa, kunhan vaan ei hukkaa sitä eli jatkaa sitten vaikka pyörimistä.
"jatkaa sitten vaikka pyörimistä."
millä energialla se jatkaa pyörimistä? oletatko jonkin nollan kitkan tms?
joka ei ole mahdollinen kuin vaikkapa maailmankaikkeuden kokoisena. Sieltähän ei ehkä karkaa energiaa ulos.
vaan tarkoitin että mistä se energia ois tullut, ellei ikiliikkuja ois sitä tehnyt "joskus".
Siis aikakäsitekin pitää tietennii unohtaa tässä filosofiassa.
jospa se saa liike-energiansa maapallon liikkeestä..
äitisi saa liike-energiansa maapallon liike-energiasta
Jos laittaa esimerkikiksi heilurin liikkeeseen, se pyrkii pitämään heilumisakselinsa samana, jolloin se kiertyy maapalloon nähden. Tällöin maapallo pystyisi kiertämään vaikka generaattoria heilurin ripustamiskohdassa.
Onkohan näissä "ikiliikkujissa" otettu joissakin versioissa maapallon pyörimisenergia käyttöön?
Vai tuli äiti heti mieleen!
...
Kyseessä on Foucaultin heiluri, joka hyödyntää maapallon pyörimistä. Tässä on vain erona se, että painoa ei ole ripustettu varteen, vaan se pyörii kehällä. Eurajoen vesitornissa ja Vantaalla tiedekeskus Heurekassa on myös Foucault'n heiluri.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Foucault'n_heiluri
Eikö Heurekan laitteella ja tuolla ole "hieman"
koko eroa. Kyllä tuossa nuo magneetitkin antavat
kuulalle vauhtia.
pysty saamaan tuon metallipallon pyörittämiseen tarvittavaa määrää energiaa.
Pallon pyörittämiseen tarvittava energia saadaan kestomagneeteista.
En kerro, koska asian pohtiminen tuottaa enemmän iloa kuin sen tietäminen. Tässä tapauksessa tieto ei ole tarpeellinen muutenkaan.