Olen siis 19 poika onko myöhästä alottaa harjoittelu ja kilpailu?
Kiinostais Taitoluistelu
J:S
41308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
aikuis sarjassa- mukaan vaan.
ajattelin ostaa käytetyt luistimet alkuun niin mites kun oon tult ebaystä kattonut ja siel lukee koko 6 koko 12mitä ne tarkottaa ja millään saan tietää oman kokoni kun niit ei pääse sovittaa =P
Koko harrastuksen tärkein ja kallein hankinta on hyvät luistimet ja niihin (sekä taitoihin) sopivat terät. Huonoilla luistimilla hommasta ei tule mitään muuta kuin tuskaa ja turhautumista. Älä osta luistimia netistä, älä koskaan sovittamatta.
Vaikka kokeilisit kaupassa luistimia ja löytäisit sopivan koon, et voi ostaa sikaa säkissä.
Ensinnäkin, käytetyt luistimet ovat aina muokkautuneet edellis(t)en käyttäjän jalan mukaan. Teräkin voi olla loppu, ts. siinä ei enää ole teroitusvaraa.
Tärkein syy siihen, ettet voi ostaa luistimia netistä pelkän kokotiedon mukaan on kuitenkin se, että eri merkkien, (joista tavallisimmat Risport, Riedell, Edea ja Wifa) koot ja lestit vaihtelevat. Myös merkkien sisällä eri mallit ovat erilaisia, varret kovempia, lestit leveämpiä/kapeampia, varsien pituus vaihtelee, etc. Ne on sovitettava. Hyvä luistin kestää sitten vuosikausia. Huonoja tai epäsopivia ei kannata ostaa, menee rahat hukkaan eikä luistelu suju.
Taitoluisteluliikkeet myyvät myös käytettyjä luistimia. En tiedä missä asut, mutta liikkeitä löytyy ainakin isommista kaupungeista. Kannattaa myös kysellä paikallisesta taitoluisteluseurasta ja tutkia ilmoitustauluja jäähallilla.
Onnea ja iloa uuteen harrastukseen!
taitoluistelu aloitetaan yleensä 3-7-vuotiaana, etenkin jos haluaa kilpailla. monissa seuroissa on kyllä aikuisluistelua.