valmiiksimaustetut

Katselin kaupassa valmiiksi maustettuja porsaansuikalelihoja,muistaakseni tekstissä ilmoitettiin 13 eri lisäainetta(E-koodeja).Onko kaikki todella tarpeen?Voisiko joku antaa maustamisvinkkejä,että vois itse maustaa.Kiitos!
62268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Yleismarinadi

3 rkl soijakastiketta
3 rkl tomaattiketsuppia
3 rkl valkoviinietikkaa
3 rkl appelsiinimehua
1 rkl oliiviöljyä
1 rkl sinappia
6 tippaa tabascoa

Sekoita kaikki ainekset keskenään. Marinadi sopii kaikille lihoille, broilerille, makkaroille yms. (Ohje: Atria)

Porsaanlihalle sopivia mausteita ovat:
Salvia, inkivääri, meirami, rakuuna, curry, rosmariini, mustapippuri, chili grillausmauste, valkosipuli, yrtit.

Marinadi sianlihalle
(Annosmäärä 4 henkilöä)

2 dl öljyä
0,5 dl punaviinietikkaa
2 rkl viinietikkaa
1 rkl hunajaa
0,5 dl soijakastiketta
1 tl pippurisekoitusta
1 tl rouhittua mustapippuria
2 valkosipulinkynttä

Sekoita marinadin ainekset keskenään. Laita grillattava liha muovipussiin ja kaada marinadi päälle. Anna lihojen maustua viileässä mielellään yön yli. (Ohje: HK-ruokatalo)

Broilerille sopivia mausteita ovat:
Sitruunapippuri, rakuuna, curry, mustapippuri, chili, valkosipuli, yrtit, grillausmauste.

Jogurttimarinadi broilerille ja kalkkunalle
(Annosmäärä 4 henkilöä)

2 dl maustamatonta jogurttia
4 valkosipulinkynttä
1 dl hienonnettua persiljaa
2 tl timjamia
1 tlsuolaa
1 tl rouhittua mustapippuria

Sekoita marinadin aineet keskenään. Laita broileripalat marinadiin ja anna maustua mielellään yön yli. (Ohje: HK-Ruokatalo)

Lampaanlihalle sopivia mausteita ovat:
Valkosipulimauste, basilika, rakuuna, rosmariini, kirveli, oregano, salvia, minttu, mustapippuri, yleismauste, valkosipulipippuri.

Marinointi ei lisää oleellisesti lihan säilyvyyttä. Kylmälaukku ja siellä kylmävaraajat ovat tarpeen, kun mitä tahansa liha- ja makkaraostoksia kuljetetaan kesälämpimillä. Kotona ja mökillä lihan paikka on jääkaapin kylmimmässä paikassa, lähellä nolla-astetta.

Leena Kalliokoski

Kuvat: Santa Maria
Lähteet: Finfood/Lihatiedotus ja Santa Maria

Santa Marian marinointivinkit"

Äänestä
  • Hyvällä marinadilla teet lihasta gourmeeta. Mistä saisit lihaa, jota marinoida, kun kaikissa näyttää olevan sitä valmiskastiketta seassa. Joskus ihan hyväkin saada valmiiksi marinoitua, mutta eikö siihen kyllästy ja ala kaivata kummollista omatekoista makua.

    Äänestä

No ei tosiaan ole kaikki tarpeen! Liikaa ympätty samaan soosiin: liian paljon suolaa ja mausteita, joten marinadi peittää lihan oman maun lähes kokonaan. Lihalle on aika helppo tehdä itse maustamiset ja usein riittää pelkkä ripaus suolaa ja perusmausteet. Yrteilläkin saa ihmeitä aikaan, niitäkin kannattaa kokeilla!

Minä en syö enää ollenkaan possua, nautaa tai broileria ja miehellekin kelpaa pelkästään lihahyllyn maustamattomat lihat. Siis kotioloissa, kyläilyt ja ravintolat on tietty asia erikseen.

Äänestä

Yksinkertainen ja hyvä marinadi lihalle on soija- tai teriyaki-kastike. Myös makeampi ketjap-manis käy hyvin. Nämä kastikkeet eivät anna lihalle kaunista väriä, vaan lihan sävy on käsittelyn jälkeen tumma tai broilerissa harmaahko.
Näissäkin kastikkeissa on valmistajasta riippuen huomattavia makueroja, joten kannattaa ostaa aluksi pieni puteli ja testata sopiiko soossi omaan makumaisemaan. Sain kerran lahjaksi jonkin tuntemattoman valmistajan ketjap-manis-kastikkeen joka tuoksui ja maistui aivan glögiltä. En oikein keksinyt sille soveltuvaa käyttöä.

Äänestä
  • on siinä että se on halvempaa kun itse tuote,mitä enemmän marinaadia si edullisempaa myydä

    Äänestä

suikaleet voissa ja maustan merisuolalla ja mustapippurilla. Sipuli myös hyvää lihojen kanssa. Säilöntä ja lisäaineita on tuotteissa ainoastaan koska ihmiset ostavat niitä. Itselläni on sellainen periaate että en osta yhtäkään tuotetta jossa E-koodeja. Tällöin en myöskään rahoita ruoan pilaamista kemikaaleilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lihat kirjoitti:

Katselin kaupassa valmiiksi maustettuja porsaansuikalelihoja,muistaakseni tekstissä ilmoitettiin 13 eri lisäainetta(E-koodeja).Onko kaikki todella tarpeen?Voisiko joku antaa maustamisvinkkejä,että vois itse maustaa.Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu