Löytyskö porukkaa jotta mentäs taas paistuntureille mönkkäröimään.Ensi jään aikaan olis hyvä rautuja pyytää taas. Kun nuo yrittäjätkin saavat kuskata mettäukkoja mönkijöillä ja hurvuutella siellä miten sattuu ja paskat jättää sinne niin kyllä muillakin oikeus sinne on mennä. Edellisten reissuin jälkiä ei juuripa huomaa mutta nuo utsjokisten jäljet näkyy vuosia.
Paistuntureille
mönkkäreillä
3675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vastaisitko miten sinua liikkuminen Paistunturilla on rasittanut.Jotenkin kaikkien on ruoka ansaittava.Huviajelu on todella tarpeetonta luonnon rasittamista.
Varsinaisesti en puolusta moottoreilla liikkumista herkasti haavoittuvilla tunturialueilla.mutta kuinka vastustaa asiaa!!!
Turistille selvasti vain jalan tunturiin-muutenkin, ei tyonsa puolesta liikkuville sama saanto!
Vastuu luonnosta jokaiselle itsestaan selvyytena ihan kuin se on ollut meita ennen elaneilla-kirjoittamattomana lakina--huudan!!!
Elä hyvä mies lähde mönkijällä raiskaamaan lapin luontoa.Paistunturilla on ihan riittävästi jo nyt aiheutettu korvaamatonta tuhoa mönkijöillä.Ota uusi suunta elämällesi ja mene tunturiin jalan ja rinkka selässä
Yritatko provosoida?
Neuvo sinulle=laita rinkka selkaan,veda keuhkot tayteen raikasta syysilmaa ja lahde vaeltamaan Paistunturiin!
Avoimin mielin tee havaintoja ymparistosta.
Tarkkaile jalkia joita esi-isasi ovat sinne jattaneet.
Onko maasto elin/muistisi aikana vaurioitunut.
Tahdotko elamoinnin jatkuvan herkassa tunturimaastossa "monkkaroimalla"siella.
Jos kuitenkin pohtisit olisiko rakentava keskustelu sittenkin tuloksellisempi tapa toimia!
Olin nimittain rivien valista lukevinani etta haluat suojella luontoa.Jalo ajatus kirjoituksesi taustalla,kunniakasta!
Kuulakkaita syyspaivia!