Koitan tässä parhaillani valmistautua kemian kokeeseen, enkä ymmärrä/osaa tasapainottaa seuraavaa reaktioyhtälöä. Auttakaa jos ossaatte. Oon aika pitkälle päässyt, mutta tökkii.
En osaa käyttää hienoja ohjelmia, joten käytän sulkujen sisällä olevaa lukua ilmaistakseni mikä on alaindeksinä.
CaAl(2)Si(2)O(8) Na SiO(2) --> NaAlSi(3)O(8) Ca (2 )
En osaa käyttää hienoja ohjelmia, joten käytän sulkujen sisällä olevaa lukua ilmaistakseni mikä on alaindeksinä.
CaAl(2)Si(2)O(8) Na SiO(2) --> NaAlSi(3)O(8) Ca (2 )
Vastaukset 3
Vanhimmat
1. Massatasapaino
2. Varaustasapaino
(3. Redox-tasapaino)
Jos tekee huolellisia virheitä yhtälöönsä, ei sitä saa niin helposti oikein. Esim. antamassasi yhtälössä ei ole vasemmalla puolella varauksellisia tekijöitä (ioneja), mutta oikealla puollella on Ca . Millään kertoimien säädöillä ei em. yhtälö mene varaustasapainoon.
Muutoin voisi vaikka Al:n suhteen aloittaa tasapainotuksen kertoimia arpomalla.
En ole mestari kemiassa, mutta ihmettelin samaa asiaa. Eli siis olenko raatanut 2 tuntia turhaan vääränlaisetn yhtölän kanssa? Yhtälö on nimittäin kirjan tehtävässä juuri noin. Voihan kura.
Natriumista ehkä puuttuu varaus? Painovirhe?