hei! oon harrastanu nyt urheilua säännöllisesti, 2-3krt/vko spinningiä,2krt/vko body pump tai ihan kuntosali ja sillon tällöin jään pumpin jälken steppiin tai muuhun jumppaan.kuinka paljon suunnilleen kcal tarvisin,oon 165cm ja painan noin 54kg.oon alkanu ihmetteleen kun alkanu hirveesti tekeen mieli rasvaa,syön vähärasvaisia tuotteita aina ja roskaruokaa ostan todella hyvin harvoin,myös karkit on ollut ostamatta vuoden mutta nyt joku aika sitten muutamana v.loppuna ostanu reilun 100g... =) onko jotai syys syöminkiä ilmassa vai tuleekohan mun syötyä liian vähän välttämättömiä rasvoja...eli osaako kukaan heittää arviointia paljon rasvaa tarvis vuorokaudessa kun treenin määrä on tuo ja muutenki kalorien määrästä et osaisin vähän saada suuntaa! kiitos ja kumarrus..=)
ruokavaliosta ja muusta
..............................
3527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on aivan sama juttu. Treenaan saman verran suunnilleen kuin sinä ja olen huomannut että joskus tekee ihan hyvää syödä rasvasia ruokia..Kroppa oikein huutaa lisäkaloreita. Kuntoilijan kuuluisi syödä paljon että jaksaa treenata..Ja tosiaan aluksi itseäkin hirvitti ruveta toissaan syömään mutta ei siitä ainakaan kiloja ole kertynyt ainoastaan hyvää mieltä ja jaksamista!!!!
Kaloreita 2500 ja rasvaa n.100g, mukaanlukien siis kaikki rasvat mitä tulee lihasta, kalasta, maidosta jne.. Rasvojen laatuun kannattaa kiinnittää huomiota että olisivat luonnonrasvoja ja suurin osa tyydyttymättömiä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000019443362&view_mode=flat_threaded