oon vuoden päivät harrastanu juoksua, nykyään jaksan juosta n. tunnin yhtämatkaa, enemmänkin ehkä hitaalla vauhdilla mutten ole kokeillut. Aloitin viiden kilsan ohjelmalla, sitten siirryin kymppiin. Nyt on tavoite tehty, mutta entäs sitten? Juoksu on edelleen yhtä hidasta, ja nopeampi vie sykkeen heti taivaisiin. (norm. vauhti n.35-38min/5km, nopeaa 5km menee 30min.)Oon tosi epätoivoinen tän juoksun kans kun vauhtia ei tule lisää ja välillä tuntuu etten jaksa juosta yhtään enää. Lenkit tympii enkä tiedä miten ohjelman tekisin. Juoksin kerran kesällä yhden kilpailun, 8km/46min. ja ensi kesänä olis tarkotus mennä kovempaa. vaan miten? Nytkin joskus menee paremmin, joskus taas ottaa takapakkia tosissaan. Olen harjoitellut paljon ja urheillut aina, mutta vauhtia ei tule! Juoksen kolmesti viikossa ja lisäksi käyn salilla ja teen myös jotain muuta silloin tällöin. Vapaapäiviä pidän 1-2. lenkeistä kaksi on lyhyempää ja yksi pidempi. (5kmx2 ja yks tunnin lenkki, n.8-9km)miten se vauhdin saaminen on niin pirun vaikeeta? on kokeiltu intervallit ym., ja vaikka urheilen paljon, tuntuu että huonokuntoisemmatkin juoksevat nopeampaa..ylikunnosta tuskin on kyse, koska en nyt kuitenkaan niin paljon liiku että se olisi liikaa ja levähdän jos siltä tuntuu.
mitään ei tapahdu!!
epätoivoinen--
4873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Elikkäs käyppä kokeilemassa näin. Kävele ensin 3 min sitten juokse niin kovaa kuin jaksat 12 tai 10 sek. sitten taas kävele se 3 min ja juokset sen 10 tai 12 sek. Tee tämä noin 10 kertaa äläkä tee ainakaan enempää kertoja jos vedoissa vauhti alkaa putoamaan.
Itselläni ainakin tämä on auttanut ja näin teen kerran viikossa maksimi juoksunopeus ollut nyt 26,4 km/h noilla vedoilla.
Mutta kokeilehan jos kiinostaa.
ensin lisätä vaikka yksi juoksulenkki ohjelmaasi. lisää myös kilometrejä pikkuhiljaa. esim. alkuun kaksi 7-8 km:n rauhallista lenkkiä, yksi 5-7 km vauhtileikittelyä tai tasaista reipasta juoksua, (muista alku-ja loppuverryttely) yksi 12-15 km hidas. pidä lepopäivät mielellään lenkkien välissä niin että ehdit palautua. rytmitä harjoittelusi niin, että vaikka joka neljäs viikko on kevyempi, jolloin et tee vauhtiharjoitusta ja juokset noin 50% normaalimääristäsi. vaihtele juoksureittejä, juokse välillä myös maastossa jos mahdollista. näin saat vaihtelua eikä ala tympimään.
Vähän muiden vastausten mukaan : lisää harjoitteluun monipuolisuutta : hidasta pitkää, vauhtileikittelyä, intervallia...
Nopeuden puutos voi myös olla kiinni juoksutekniikasta ja kimmoisuuden puutteesta. Tekniikkaa kannattaa jonkun asiantuntijan analysoida. Oleellisimpia lienee lantion asento (ei saa "istua"), käsien liike, askeleen pituus ja se miten jalka osuu maahan (askel ei saa "tökkiä"). Kimmoisuutta saat esimerkiksi loikkaharjoituksilla lisää. Pikajuoksun koordinaatioharjoitukset ovat myös hyviä. Alhainen hemoglobiini voi olla myös syy.
No semmosta vaan, että jos olet vasta vuoden harrastanut niin ei kannata vaipua epätoivoon. Kunnon kehittyminen (siis hapenottokyvyt sun muut) kestää vuosia, harjoittele vaan eteenpäin. Mitäs väliä sillä sitten on jos joku juoksee ohi, aina joku menee ohi. Hyviä vinkkejä tuossa tulikin muilta vastaajilta ja yksi juttu on lihaskunnon kehittäminen vaikkapa salilla tms. Juoksu pelkästään on hyvin yksipuolista liikuntaa ja tahtoo ajanoloon johtaa kaikenlaisiin vaivoihin ellei pidä lihaskunnosta huolta. Juoksu ei juuri vatsa- ja selkälihaksia kehitä. Erilaiset harjoitukset ovat hyvää ärsykettä kunnon nousulle.