Olen lähettämässä rahaa netissä tapaamalleni miehelle.
Siis riittääkö 230 €/kk nigerialaismiehelle (sinkku) ja mitä sillä siellä saa?
Riittääkö 230 €/kk nigerialaiselle?
19
6517
Vastaukset
- tuo summa nigeriassa
Mitäs se Leena kitsastelee siellä! Kyllähän sun palkalla voi pistää tohon pari nollaa perään.
Mikset sä kysy siltä itseltä paljonko hän tarvii?
Mistä me se tiedetään? - varsinkin kun
löytää kymmenen yhtä pöljää naista kuin sinä:)
- Nigerialaisen vaimo
Siis isollekin perheelle.
Oletkohan nyt aivan varma siitä, mitä olet tekemässä? Miksi lähetät miehelle rahaa? Onko hän pyytänyt? Vai ihanko on oma ideasi? - ihan selvä
provo, Riitta40 ehti vaan ensin.
- Money Man
En tiedä miksi ihmeessä olet lähettämässä rahaa Nigeriaan, mutta siellä riittää 10 euroa kuukaudessa vallan mainiosti kun kuukausipalkat siellä ovat tuota luokkaa. Eli tuo 230 on noin kahden vuoden palkka, sama kuin suomalaiselle lahjoittaisi 50 000 euroa kuukaudessa...
- ____
Nigeriassa on kuule ihan hyvinvoiva keskiluokkakin, ihan samanlaista elämää siellä viettävät kuin mekin täällä. On siellä muitakin kuin köyhiä.
- Musta makkara
____ kirjoitti:
Nigeriassa on kuule ihan hyvinvoiva keskiluokkakin, ihan samanlaista elämää siellä viettävät kuin mekin täällä. On siellä muitakin kuin köyhiä.
Nigeriassa Bigmac-ateria maksaa 23 snt, suomessa 5,9 euroa. 250 eurolla saa siis Nigeriassa 1087 Bicmac-ateriaa, eli sen ostovoima hampurilaisaterioilla laskettaessa on suomessa 6413 euroa. Tosin hampurilaiset ovat Nigeriassa kalliita. Nigerialaisten keskipalkka on siinä 30 euron tietämillä, eli 250 euroa on tuollainen 8 kuukauden palkka. Suomalaisten keskipalkka on 2200 euroa/kk, eli siihen suhteutettuna tuo 250 euroa/kk olisi sama kuin lähettäisi suomalaiselle 17600 euroa joka kuukausi. Kai sillä jotenkin elää. Ainakin minä olisin iloinen kun nyt opiskelijana saan runsaat 400 euroa kuukaudessa.
- Ihan sama
____ kirjoitti:
Nigeriassa on kuule ihan hyvinvoiva keskiluokkakin, ihan samanlaista elämää siellä viettävät kuin mekin täällä. On siellä muitakin kuin köyhiä.
Joo toki Nigeriassa eletään samanlaista elämää kuin Suomessakin. Siksi niin moni suomalainen lähtee pakolaiseksi Negeriaan.
- Anonyymi
Nigeriaan kantsii tyhmän lähettää rahaa mieluummin monta tonnia ovat kuuluisia saa huijaaksuussi
- Anonyymi
____ kirjoitti:
Nigeriassa on kuule ihan hyvinvoiva keskiluokkakin, ihan samanlaista elämää siellä viettävät kuin mekin täällä. On siellä muitakin kuin köyhiä.
Paskanmarjat!
- black is beautiful
Mihin tarkoitukseen mies pyysi rahaa ?? Oletko tavannut miestä livenä ?
Kuinka kauan sinun pitäisi lähettää tuota summaa kuukausittain rahaa ??? - dolle
Mä en ymmärrä, jos joku haluaa lahjoittaa rahaa, kaikki on heti sitä vastaan, että älä lähetä ja niin edelleen. Jos joku haluaa lahjoittaa rahansa niin lahjoita pois. Oletteko kateellisia ku joku lahjoittaa hyvyydestä rahaa toiselle ihmeselle toiselle puolelle maailmaa, eikä sinulle?? Se on lahjoittajan oma moka jos koko miestä ei näy enää sen jälkeen. Mistä tietää että mies onkin rehellinen ja hyvä tyyppi??? Monimutkaista. Mutta jos haluaa lahjoittaa niin antakoot rahansa.
- suomalaisten maineen
menosta jos sinisilmäiset hölmöt lähettää rahaa nettituttavuuksille ja huijareille. Viestini poistettiin!!!
- justiinsa
sopivalta summalta, itse ehkä laittaisin satasen vielä lisää! Luulisin, että sillä saa aika mukavasti jotain tarpeellista.
- alkuunkaan
Laita pari nollaa lisää perään, Nigeria on vauras maa - loukkaat heitä syvästi lähettämällä aikomasi summat - kulttuuriin kuuluu, että suuria summia lainaillaan!
- villis.
Onhan tämä provo, onhan???
230e on todella paljon Nigeriassa. parilla kympillä kuussa siellä elää komeasti. - Anonyymi
Lähetä monta tonnia niin mies luulee tavanneensa suuren rakkauden. Nigeriaiselle raha merkitsee tooooooo siiiii pajjon. Osaavat huijata eikun tonnit jakoon. Musta muna tehoo
- Anonyymi
Suomessa saa vitosella
- Anonyymi
Hahhaa. Ostitko osakkeita?
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512