Narssisti puolisona

Lopussa

Olen elänyt narsistin kanssa useita vuosia, oireet ovat alkaneet pahentua kahden viimeisen vuoden aikana, mukaan tullut alkoholin ja lääkkeiden sekakäyttö. Olen pyytänyt puhumaan asiasta lääkärin kanssa, mutta eihän narsisti voi kertoa heikkouksistaan. Tiedän narsismin johtuvan lapsuudesta, jossa sisar saanut aina vanhempien huomion, sama jatkunut vanhempana, lapsuudessa ollut myös vanhempien alkoholi ongelmia. Olen pyytänyt hakemaan psykiatrista apua ja kertomaan lapsuuden traumoista, mutta turhaan. Oma kotielämäni nykyisin yhtä helvettiä, olen kertonut haluavani eron, jos hän ei halua hoitaa asoitaan kuntoon, mutta eihän hän minua usko, hän on niin täydellinen ihminen, etten voi olla rakastamatta häntä. Kertokaa teenkö oikein, jos otan yhteyttä hänen lääkäriinsä ja kerron asioiden oikean puolen eli lääkkeiden ja alkoholin sekakäytön ja sen kuinka hän hämää lääkäriään lääkkeitä saadakseen.

8

2227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikään

      Ei se puolisosi mikään narsisti ole. Pelkkä onnettoman lapsuuden kokenut ahdistunut ihminen. Sinä sen sijaan olet väärillä jäljillä ja teet elämän helvetiksi kanssaihmisille omalla täydellisyydelläsi. Sinä olet se joka ei ymmärrä. Sitä paitsi ei ne hänen ongelmansa ole sinun ongelmiasi. Hanki itsellesi oma elämä, niin ei toisen tekemisiä tarvitse kytätä. Vai onko se niin, että nykyisessä suhteessasi saat kasvatettu sädekehää pääsi päälle ja samalla leikkiä marttyyria? Ehkä se oletkin sinä, joka on se narsisit?

      • mieleen

        Puuttumatta sen kummemmin alkuperäisen kysymykseen tai yhtymättä jälkimmäisen kannanottoon. Millainen mahtaisi olla kahden narsistin yhteiselämä. Yleensähän narsistin kanssa elävä ei pysty tai uskalla suhteesta hetimmiten lähtemään ellei ole älynnyt tehdä sitä heti ja sen hoksaa varmaan vain sellainen joka tietää entuudestaan kyseisestä persoonallisuushäiriöstä.

        Mutta siis tunnistaakohan narsisti toisen narsistin ja pyrkii välttämään suhdetta kyseisen ihmsen kanssa koska voisi kuvitella heidän elämänsä olevan yhtä tulta ja tappuraa niinsanoakseni.


      • Anonyymi

        Mikäs sut sai noin reagoimaan? Ihan kuin sä tietäsit toisen elämästä paremmin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäs sut sai noin reagoimaan? Ihan kuin sä tietäsit toisen elämästä paremmin

        Toi tuli väärään osoitteeseen, piti aikaisemmalle mielipiteen huutajalle


      • Anonyymi

        Mikäs sua riivaa kun noin aloit aukoo päätä asiasta mistä et mitää tiedä?


    • aattelepa,

      jos oisit ollu narsissin kanssa kaikki nämä vuodet...

    • Pr. Logi

      henkilö, joka on itseensä kääntynyt. Viihtyy peilin edessä ja on minäkeskeinen. Puuhastelee itsensä kanssa eikä oikein rakasta muita.

      Minusta miehesi oireet viittaavat muihin ongelmiin. Jo parisuhde kanssasi kertoo siitä, että hän on ainakin rakkauteen kykenevä jollain tasolla.

    • apua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      135
      7421
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      22
      2760
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      287
      1479
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      208
      1190
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1099
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      89
      1066
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1012
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      861
    9. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      846
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      833
    Aihe