Narssisti puolisona

Lopussa

Olen elänyt narsistin kanssa useita vuosia, oireet ovat alkaneet pahentua kahden viimeisen vuoden aikana, mukaan tullut alkoholin ja lääkkeiden sekakäyttö. Olen pyytänyt puhumaan asiasta lääkärin kanssa, mutta eihän narsisti voi kertoa heikkouksistaan. Tiedän narsismin johtuvan lapsuudesta, jossa sisar saanut aina vanhempien huomion, sama jatkunut vanhempana, lapsuudessa ollut myös vanhempien alkoholi ongelmia. Olen pyytänyt hakemaan psykiatrista apua ja kertomaan lapsuuden traumoista, mutta turhaan. Oma kotielämäni nykyisin yhtä helvettiä, olen kertonut haluavani eron, jos hän ei halua hoitaa asoitaan kuntoon, mutta eihän hän minua usko, hän on niin täydellinen ihminen, etten voi olla rakastamatta häntä. Kertokaa teenkö oikein, jos otan yhteyttä hänen lääkäriinsä ja kerron asioiden oikean puolen eli lääkkeiden ja alkoholin sekakäytön ja sen kuinka hän hämää lääkäriään lääkkeitä saadakseen.

8

2295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikään

      Ei se puolisosi mikään narsisti ole. Pelkkä onnettoman lapsuuden kokenut ahdistunut ihminen. Sinä sen sijaan olet väärillä jäljillä ja teet elämän helvetiksi kanssaihmisille omalla täydellisyydelläsi. Sinä olet se joka ei ymmärrä. Sitä paitsi ei ne hänen ongelmansa ole sinun ongelmiasi. Hanki itsellesi oma elämä, niin ei toisen tekemisiä tarvitse kytätä. Vai onko se niin, että nykyisessä suhteessasi saat kasvatettu sädekehää pääsi päälle ja samalla leikkiä marttyyria? Ehkä se oletkin sinä, joka on se narsisit?

      • mieleen

        Puuttumatta sen kummemmin alkuperäisen kysymykseen tai yhtymättä jälkimmäisen kannanottoon. Millainen mahtaisi olla kahden narsistin yhteiselämä. Yleensähän narsistin kanssa elävä ei pysty tai uskalla suhteesta hetimmiten lähtemään ellei ole älynnyt tehdä sitä heti ja sen hoksaa varmaan vain sellainen joka tietää entuudestaan kyseisestä persoonallisuushäiriöstä.

        Mutta siis tunnistaakohan narsisti toisen narsistin ja pyrkii välttämään suhdetta kyseisen ihmsen kanssa koska voisi kuvitella heidän elämänsä olevan yhtä tulta ja tappuraa niinsanoakseni.


      • Anonyymi

        Mikäs sut sai noin reagoimaan? Ihan kuin sä tietäsit toisen elämästä paremmin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäs sut sai noin reagoimaan? Ihan kuin sä tietäsit toisen elämästä paremmin

        Toi tuli väärään osoitteeseen, piti aikaisemmalle mielipiteen huutajalle


      • Anonyymi

        Mikäs sua riivaa kun noin aloit aukoo päätä asiasta mistä et mitää tiedä?


    • aattelepa,

      jos oisit ollu narsissin kanssa kaikki nämä vuodet...

    • Pr. Logi

      henkilö, joka on itseensä kääntynyt. Viihtyy peilin edessä ja on minäkeskeinen. Puuhastelee itsensä kanssa eikä oikein rakasta muita.

      Minusta miehesi oireet viittaavat muihin ongelmiin. Jo parisuhde kanssasi kertoo siitä, että hän on ainakin rakkauteen kykenevä jollain tasolla.

    • apua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe