Narssisti puolisona

Lopussa

Olen elänyt narsistin kanssa useita vuosia, oireet ovat alkaneet pahentua kahden viimeisen vuoden aikana, mukaan tullut alkoholin ja lääkkeiden sekakäyttö. Olen pyytänyt puhumaan asiasta lääkärin kanssa, mutta eihän narsisti voi kertoa heikkouksistaan. Tiedän narsismin johtuvan lapsuudesta, jossa sisar saanut aina vanhempien huomion, sama jatkunut vanhempana, lapsuudessa ollut myös vanhempien alkoholi ongelmia. Olen pyytänyt hakemaan psykiatrista apua ja kertomaan lapsuuden traumoista, mutta turhaan. Oma kotielämäni nykyisin yhtä helvettiä, olen kertonut haluavani eron, jos hän ei halua hoitaa asoitaan kuntoon, mutta eihän hän minua usko, hän on niin täydellinen ihminen, etten voi olla rakastamatta häntä. Kertokaa teenkö oikein, jos otan yhteyttä hänen lääkäriinsä ja kerron asioiden oikean puolen eli lääkkeiden ja alkoholin sekakäytön ja sen kuinka hän hämää lääkäriään lääkkeitä saadakseen.

8

2249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikään

      Ei se puolisosi mikään narsisti ole. Pelkkä onnettoman lapsuuden kokenut ahdistunut ihminen. Sinä sen sijaan olet väärillä jäljillä ja teet elämän helvetiksi kanssaihmisille omalla täydellisyydelläsi. Sinä olet se joka ei ymmärrä. Sitä paitsi ei ne hänen ongelmansa ole sinun ongelmiasi. Hanki itsellesi oma elämä, niin ei toisen tekemisiä tarvitse kytätä. Vai onko se niin, että nykyisessä suhteessasi saat kasvatettu sädekehää pääsi päälle ja samalla leikkiä marttyyria? Ehkä se oletkin sinä, joka on se narsisit?

      • mieleen

        Puuttumatta sen kummemmin alkuperäisen kysymykseen tai yhtymättä jälkimmäisen kannanottoon. Millainen mahtaisi olla kahden narsistin yhteiselämä. Yleensähän narsistin kanssa elävä ei pysty tai uskalla suhteesta hetimmiten lähtemään ellei ole älynnyt tehdä sitä heti ja sen hoksaa varmaan vain sellainen joka tietää entuudestaan kyseisestä persoonallisuushäiriöstä.

        Mutta siis tunnistaakohan narsisti toisen narsistin ja pyrkii välttämään suhdetta kyseisen ihmsen kanssa koska voisi kuvitella heidän elämänsä olevan yhtä tulta ja tappuraa niinsanoakseni.


      • Anonyymi

        Mikäs sut sai noin reagoimaan? Ihan kuin sä tietäsit toisen elämästä paremmin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäs sut sai noin reagoimaan? Ihan kuin sä tietäsit toisen elämästä paremmin

        Toi tuli väärään osoitteeseen, piti aikaisemmalle mielipiteen huutajalle


      • Anonyymi

        Mikäs sua riivaa kun noin aloit aukoo päätä asiasta mistä et mitää tiedä?


    • aattelepa,

      jos oisit ollu narsissin kanssa kaikki nämä vuodet...

    • Pr. Logi

      henkilö, joka on itseensä kääntynyt. Viihtyy peilin edessä ja on minäkeskeinen. Puuhastelee itsensä kanssa eikä oikein rakasta muita.

      Minusta miehesi oireet viittaavat muihin ongelmiin. Jo parisuhde kanssasi kertoo siitä, että hän on ainakin rakkauteen kykenevä jollain tasolla.

    • apua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      50
      949
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      272
      883
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe