Hei!
Kysyisin missä suhteessa sekoitetaan voi/oliiviöljy/vesi kun halutaan tehdä levite ilman lisäaineita. Olen joskus tehnyt mutta en muista enää suhteita. Kiitos etukäteen vastauksesta.
Levite leivän päälle
9
9990
Vastaukset
- laitan...
summissa voita ja öljyä.
Mutta ehkä suunnilleen 100g/0,5 dl voita öljyä. Vettä en ole koskaan lisännyt, mutta ex-anoppi joskus kertoi laittaneensa. - Kotikokki..
Minulla on tälläinen ohje jonka olen saanut yhdestä suurtalouskeittiöstä:
- 100g margariinia (käytettiin ihan floraa)
-1dl öljyä
-2dl vettä
levite myös maustettiin millä milloinkin.. mm. valkosipulijauhetta, pippuri sekoitusta tai kuivattua ruohosipulia käytettiin. - VVVvvvvvvoooooooooooooooooo...
saman verran jokaista: 500g voita, 5dl öljyä, 5dl vettä.
- egyptian lover
Itse käytän myös kaikkea saman verran ja toimii oikein mainiosti. Kannattaa käyttää kylmäpuristettua luomuöljyä ja luomuvoita, ei mitään margariinia.
- VVVvvvvvvoooooooooooooooooo...
egyptian lover kirjoitti:
Itse käytän myös kaikkea saman verran ja toimii oikein mainiosti. Kannattaa käyttää kylmäpuristettua luomuöljyä ja luomuvoita, ei mitään margariinia.
luomuvoita sais?
- maskotti
Kiitos vastauksista.
Tästä alkaa terveellisempi elämä. Ja itsetehdyn levitteen kanssa aito ruisleipä (100 %:a ruisjauhoa) taikinajuureella kohotettuna, ei hiivalla. Mukavaa syksyä kaikille. - Levitettä
Jätä vesi pois kokonaan koska öljy on vettä kevyempää, ei sekoitu kunnolla.
Laita ensin voita vaikka 500 g kulhoon, sulata että on sopivasti löysää, ei kuitenkaan ihan litkuna. Vatkaimella sekoita kunnolla ja lisää öljyä noin 3-5 dl, aluksi kannattaa laittaa öljyä vähemmän ja seuraaviin sitten lisätä koska varsinkin laadukkaan öljyn maku saattaa tuntua aluksi oudolta (tuntuu kurkun päässä siltä että tekisi mieli yskähtää, ilmeisesti lehtivihreän vaikutus). Vatkaa sekaisin, kaada seos tyhjään margariinipakettiin ja laita jääkaappiin kohmettumaan.
Jos oliiviöljyn vihreä väri näyttää levitteessä "epäilyttävältä" osta kaupasta valossa ollutta, jo kellastunutta öljyä. Laatu on sama mutta väri vaihtuu valossa. Ja muistathan ostaa vain ekstra neitsyt oliiviöljyä (mielellään kreikkalaista), koska muut ovat raffinoituja sekoitusöljyjä, joiden laatu on selkeästi huonompi.
Ja on hyvää... - Ihoongelmainen
Kokemuksen myötä olen löytänyt terveellisen ja hyvin levittyvän voi - öljyseoksen. Esim. laitan pieneen sopivaan kannelliseen laadukkaaseen muoviastiaan 200g laksoositonta tai tavallista voita huoneenlämpöistä, siihen olen laittanut 100g luomu pellavaöljyä ja 100g luomu oliviöljyä huoneenlämpöitä. Sitten olen sähkövatkaimella aluksi varovasti kaikein pienimällä nopeudella sekoitaen ja sitten lisäten tehoa, kunnes se on sekoitunut niin hyvin, että kaikki pienimmätkin voi kokkareet on hävinyt. Sekoitus kunnolla on terkeää, muuten sekoitus jää öljymäiseksi. Sitten rasia jääkaappiin. Voiöljy sekoitus leviää hyvin leivälle, ei ole lisä ja säilöntäaineita ja on terveellinen.
- Mitänäitäsotkemaan
Itse en ole voita ja öljyä sekoitellut. Voi maistuu leivällä parhaimmalta ja öljyn voi lorauttaa esim. salaattiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017573
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075658- 835077
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113170- 542869
- 522779
- 612397
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102384Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986