Levite leivän päälle

maskotti

Hei!
Kysyisin missä suhteessa sekoitetaan voi/oliiviöljy/vesi kun halutaan tehdä levite ilman lisäaineita. Olen joskus tehnyt mutta en muista enää suhteita. Kiitos etukäteen vastauksesta.

9

10217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laitan...

      summissa voita ja öljyä.

      Mutta ehkä suunnilleen 100g/0,5 dl voita öljyä. Vettä en ole koskaan lisännyt, mutta ex-anoppi joskus kertoi laittaneensa.

    • Kotikokki..

      Minulla on tälläinen ohje jonka olen saanut yhdestä suurtalouskeittiöstä:

      - 100g margariinia (käytettiin ihan floraa)
      -1dl öljyä
      -2dl vettä

      levite myös maustettiin millä milloinkin.. mm. valkosipulijauhetta, pippuri sekoitusta tai kuivattua ruohosipulia käytettiin.

    • VVVvvvvvvoooooooooooooooooo...

      saman verran jokaista: 500g voita, 5dl öljyä, 5dl vettä.

      • egyptian lover

        Itse käytän myös kaikkea saman verran ja toimii oikein mainiosti. Kannattaa käyttää kylmäpuristettua luomuöljyä ja luomuvoita, ei mitään margariinia.


      • VVVvvvvvvoooooooooooooooooo...
        egyptian lover kirjoitti:

        Itse käytän myös kaikkea saman verran ja toimii oikein mainiosti. Kannattaa käyttää kylmäpuristettua luomuöljyä ja luomuvoita, ei mitään margariinia.

        luomuvoita sais?


    • maskotti

      Kiitos vastauksista.
      Tästä alkaa terveellisempi elämä. Ja itsetehdyn levitteen kanssa aito ruisleipä (100 %:a ruisjauhoa) taikinajuureella kohotettuna, ei hiivalla. Mukavaa syksyä kaikille.

    • Levitettä

      Jätä vesi pois kokonaan koska öljy on vettä kevyempää, ei sekoitu kunnolla.
      Laita ensin voita vaikka 500 g kulhoon, sulata että on sopivasti löysää, ei kuitenkaan ihan litkuna. Vatkaimella sekoita kunnolla ja lisää öljyä noin 3-5 dl, aluksi kannattaa laittaa öljyä vähemmän ja seuraaviin sitten lisätä koska varsinkin laadukkaan öljyn maku saattaa tuntua aluksi oudolta (tuntuu kurkun päässä siltä että tekisi mieli yskähtää, ilmeisesti lehtivihreän vaikutus). Vatkaa sekaisin, kaada seos tyhjään margariinipakettiin ja laita jääkaappiin kohmettumaan.
      Jos oliiviöljyn vihreä väri näyttää levitteessä "epäilyttävältä" osta kaupasta valossa ollutta, jo kellastunutta öljyä. Laatu on sama mutta väri vaihtuu valossa. Ja muistathan ostaa vain ekstra neitsyt oliiviöljyä (mielellään kreikkalaista), koska muut ovat raffinoituja sekoitusöljyjä, joiden laatu on selkeästi huonompi.
      Ja on hyvää...

    • Ihoongelmainen

      Kokemuksen myötä olen löytänyt terveellisen ja hyvin levittyvän voi - öljyseoksen. Esim. laitan pieneen sopivaan kannelliseen laadukkaaseen muoviastiaan 200g laksoositonta tai tavallista voita huoneenlämpöistä, siihen olen laittanut 100g luomu pellavaöljyä ja 100g luomu oliviöljyä huoneenlämpöitä. Sitten olen sähkövatkaimella aluksi varovasti kaikein pienimällä nopeudella sekoitaen ja sitten lisäten tehoa, kunnes se on sekoitunut niin hyvin, että kaikki pienimmätkin voi kokkareet on hävinyt. Sekoitus kunnolla on terkeää, muuten sekoitus jää öljymäiseksi. Sitten rasia jääkaappiin. Voiöljy sekoitus leviää hyvin leivälle, ei ole lisä ja säilöntäaineita ja on terveellinen.

    • Mitänäitäsotkemaan

      Itse en ole voita ja öljyä sekoitellut. Voi maistuu leivällä parhaimmalta ja öljyn voi lorauttaa esim. salaattiin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3194
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1599
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      803
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      719
    Aihe