Jos jää banaani avaruuteen, niin mätäneekö se vai mitä sille tapahtuu?
Jos sille jotakin tapahtuu, niin silloinhan siinä elää jokin. Tai sitten siinä jokin prosessi, joka ei tarvitse happea, toimii.
Jos joku väittää, että se jäätyy, niin kertokoon myös banaanin lämpötilan.
Jos sille jotakin tapahtuu, niin silloinhan siinä elää jokin. Tai sitten siinä jokin prosessi, joka ei tarvitse happea, toimii.
Jos joku väittää, että se jäätyy, niin kertokoon myös banaanin lämpötilan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
eikös avaruudessa ole ilmeisen kylmä, niin miksei se bansku jäätyisi? Ja jos se jäätyy niin ei kai se mätäne kun pieneliötoiminta lakkaa siellä?
Ei avaruus ole mikään homogeeninen tila. Lähellä aurinkoa, esimerkiksi Merkuriuksen kiertoradan paikkeilla, banaani palaisi tai ainakin paistuisi, koska lämpötila on muistaakseni noin 350 celsiusta. Jossakin aurinkokunnan laidoilla banaani taas olisi ikijäässä -270 celsiusasteen pakkasessa.
syntyy maapallon radan etäisyydelle avaruudessa?
Nousisiko savu jos "palaisi"? Ja mitä jäljelle jäävälle ainekselle tapahtuisi. Palaisiko sekin?
Kyselyikä...
Ensinnäkin se jäätyy, edellisen lisäksi melkein täydellinen tyhjiö estää lähes kaiken bakteeritoiminnan, auringon säteily tappaa loput bakteerit ja banaanin siemenissä olevat elävät solut, banaani myös kuivuu (lähes totaalinen tyhjiö kiehuttaa veden kylmyydestä huolimatta), kosmiset jibadaba säteet pilkkovat banaanin sisältämiä yhdisteitä pikkuhiljaa.
Kai sille jotain muutakin tapahtuu noiden lisäksi/sijasta. Ei järin asiantunteva tai tieteellinen selitys mutta antaa yleiskuvaa tapahtumista, jotka ei tosin ilmene täysin tuossa järjestyksessä (ma luulen).
Ei se nyt varsinaisesti voi palaa koska planeettojenkin välinen avaruus sisältää aika heikosti happea.
Ainakin banaani ensin kuivatislaantuisi ja happea sisältävät fraktiot mahdollisesti palaisivat, jos niiden energia saavuttaisi näin uuden miniminsä.
Tislaantuminen todennäköisesti poistaisi vielä banaanista sideaineet, joten lopputuloksena taitaisi olla leijaileva pieni tomupilvi, jonka aurinkotuuli ja vaikuttavat vetovoimat vähitellen hajoittaisivat.
Banaanissa ei ole siemeniä.
Plasman lämpötila maan lähistöllä on noin 1000K luokaa. Tietenkään se ei tarkoita että siellä olevan baanaanin lämpötila olisi sama. Banaanin lämpötila voisi olla jossain 0-100 C välillä jos se olisi jossain maapallon etäisyydellä auringosta.
Auringosta tuleva säteily todennäköisesti tappaisi bakteerit hyvin nopeasti ja banaani haihtuisi jonkin ajan kuluttua pois.
Just äsken söin banaanin ja ainakin siinä oli siemeniä. Hedelmä se on siinä kuin...eh kookospähkinäkin. Siemenet ovat vain hyvin pieniä, jopa vaikeita edes huomata.
Jalostetuissa banaaneissa ei ole siemeniä. Villeissä on, mutta ne eivät suinkaan ole pieniä, vaan niin isoja, että täyttävät banaanin lähes kokonaan.
Jalostettuja banaaneja lisätään juurten kappaleista.
Näinpä sitä sivistyy. Piti oikein tarkistaa ja oletpa oikeassa. Jalostettuja banskuja idätetään juuurista, villit kasvavat mustista sormenpään kokoisista siemenistä. Minua on mis-informoitu.
Kaikkea se fysiikka opettaa.
vaikka olit väärässä, niin minäkin ensin. Kirjoittaessani tuota ensimmäistä viestiä olin siinä luulossa, että banaanin siemenellistä muotoa ei enää luonnossa tavata.
Tarkistin minäkin sitten asiaa googlettamalla ja yllätyin siitä, että minua koulussa biologian tunnilla disinformoitiin.
Savu ei "nouse" avaruudessa, idiootti.
Minun käsityksen mukaan avaruudessa vallitseva alipaine meidän ilmapaineeseen verrattuna saisi banaanin "haijoamaan"
Laita banaani alipainepumppuun ja katso miten käy
Niin että banaanin "soluissa" oleva ylipaine hajottaisi banaanin heti kun se poistettaisi normaalipaineisesta aluksesta...se vaikka plösähtäisi puolimetriseksi kasaksi. Muruset hajoaisivat tuhansien vuosien aikana avaruuspölyksi joka miljoonien vuosien jälkeen gravitaatiovoimien vaikutuksesta yhdistyisi muuhun massaan mitä liikkuu. Banaani olisi lakannut olemasta banaani silloin kun sille ominaiset kemialliset yhditeet olisivat purkautuneet. Maku menisi varmaan aika alkuvaiheessa...