Hei!
Onko kukaan huomannu, että Lidlin erikoisvehnäjauhoissa olisi pieniä n. 2mm:n pituisia punaruskeita elukoita? Olen kahteen otteeseen huomannut näitä elukoita, tosi kuolleita, valmistamassani taikinassa. Muuten olen taikinaan käyttänyt maitoa ja munia, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jää jauhot tai astiat, ja jälkimmäiset ovat olleet täysin puhtaita.
Lidlin erikoisvehnäjauhoissa elukoita?
12
8008
Vastaukset
- Jauho-ötökkä
Jos niitä on päässyt jauhoihin asti, todennäköisesti niitä on koko talossasi. Ei se Lidlin jauhoista johdu. Yhteys paikalliseen teveysviranomaiseen ja myrkytyksen tilaus vireille.
Asuin aikanaan yhdessä vahassa talossa, jossa epäiltiin yhden lievästi sekopäisen hemmon levittävän torakoita taloon. Hän sai muista syistä häädön ja talo myrkytettiin. Ötökkäongelma ei sen jälkeen uusiutunut.- Jauhoista tulleet
Taidat olla Lidl:n henkilökuntaa ku tuolleen tarinoit.Jauhokuoriaisia ne on.Siellä missä jauhot pakataan on luultavasti siivoukset unohtunut.Muutenkin koko Lidl toiminta ja rehellisyys epäilyttää.Taitaa olla kuoriaisia koko porukka..
- olla vaikka
riisihäröjä. Olen saanut niin tuliaisina ihan k-kaupan jauhoista. Niistä missä pussissa on sinistä ja punaista, merkkiä en muista, olisiko Waasa tms.
Sellaista sattuu.
Nykyään pakkaan kaikki kuivatuotteet tiiviisiin purkkeihin heti kaupasta tultua. Eivät pääse leviämään kaikkiin pussukoihin, jos sattuu kaupasta tulemaan. - toisin kokenut
...jotain pikku elukoita tuli kotimaisissa luomujauhoissa. Todella luomua!
- Larry The Chef
Mistä tahansa jauhotuotteesta voi tulla ylimääräisiä ystäviä mukana.
Niin Lidlin kun Harrodsin,kin tuotteista.
Nykyään vaan ihmiset on niin uskomattoman typeriä että elämän factat on unohtuneet.
Ja sitten kiljutaan että meidät myrkytetään . Mitäs luulette niiden jauhojen sekaan jauhautuneen?
- Lei Puri
Kyseessä vaikuttaa olevan hinkalokuoriainen joita esiintyy myllyissä ja leipomoissa, joista ne tuotteeseen tai jauhopussiin pakkausvaiheessa joutuvat. Tämä pikku ötökkä ei katso tai valitse minkä kaupan jauhopussiin menee. Kaksi kertaa olen itse niihin törmännyt, toinen oli kotimaisen valmistajan näkkileivässä ostopaikkana Sesto, toinen kotimaisessa kaurahiutalepaketissa ostopaikkana K-kauppa.
- kyllä
että kotimaa on paras siinäkin asiassa.
- mahdollista
Kuten on jo tullut esille, voi noita elukoita tulla melkein mistä tahansa viljatuotteesta. Jos olet kerran saanut viljaötököitä kotiisi, eivät ne hevillä lähde ja leviävät muihinkin tuotteisiin. Itse sain kerran ötököitä Sunnuntai-jauhoista. Sen jälkeen saimme häädellä niitä pois ainakin seuraavat puoli vuotta. Levisivät kaikkeen mahdolliseen. Auttoi vasta kun heitimme kaikki viljatuotteet pois, laitoimme loput avonaiset tuotteet muoviastioihin, siivosimme kaikki kaapit huolellisesti ja lähdimme vielä puoleksi vuodeksi ulkomaille. Sunnuntai-jauhoja emme ole sen jälkeen ostelleet, mutta Lidlin jauhoja kylläkin. Hyviä ovat olleet eikä ötököitä ole näkynyt... mutta pitää koputtaa puuta, kaikki on mahdollista.
- ....
Ei ole niissä tullut vastaan, mutta vuosi sitten keväällä jouduin heittämään kaikki kuivat elintarvikkeet roskiin. Eu-avustus jauhojen mukana tuli jotain pikku natiaisia. Sai myrkyttää pariin kertaan koko keittiön, ennen kuin hävisivät. Lopputulos: Jauhot oli säilytetty väärissä olosuhteissa varastolla.
- Anonyymi
Belbake puolikarkeat vehnäjauhot 2kg. Valmistettu Suomessa. Ostin lidlistä. Ötököitä on. Aion tehdä pitsaa. Proteiinia. Nam.
- Anonyymi
Teen aina pizzataikinan 00 jauhoista. En koskaan lidlin jauhoista. Aiemmin käytin kaikenlaisia lidlin jauhoja leivontaan eikä koskaan mitään ongelmaa.
No jos ne kerran kuollieta olivat niin eihän se sitten mittän haitannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910901
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882