Hei!
Onko kukaan huomannu, että Lidlin erikoisvehnäjauhoissa olisi pieniä n. 2mm:n pituisia punaruskeita elukoita? Olen kahteen otteeseen huomannut näitä elukoita, tosi kuolleita, valmistamassani taikinassa. Muuten olen taikinaan käyttänyt maitoa ja munia, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jää jauhot tai astiat, ja jälkimmäiset ovat olleet täysin puhtaita.
Lidlin erikoisvehnäjauhoissa elukoita?
12
8364
Vastaukset
- Jauho-ötökkä
Jos niitä on päässyt jauhoihin asti, todennäköisesti niitä on koko talossasi. Ei se Lidlin jauhoista johdu. Yhteys paikalliseen teveysviranomaiseen ja myrkytyksen tilaus vireille.
Asuin aikanaan yhdessä vahassa talossa, jossa epäiltiin yhden lievästi sekopäisen hemmon levittävän torakoita taloon. Hän sai muista syistä häädön ja talo myrkytettiin. Ötökkäongelma ei sen jälkeen uusiutunut.- Jauhoista tulleet
Taidat olla Lidl:n henkilökuntaa ku tuolleen tarinoit.Jauhokuoriaisia ne on.Siellä missä jauhot pakataan on luultavasti siivoukset unohtunut.Muutenkin koko Lidl toiminta ja rehellisyys epäilyttää.Taitaa olla kuoriaisia koko porukka..
- olla vaikka
riisihäröjä. Olen saanut niin tuliaisina ihan k-kaupan jauhoista. Niistä missä pussissa on sinistä ja punaista, merkkiä en muista, olisiko Waasa tms.
Sellaista sattuu.
Nykyään pakkaan kaikki kuivatuotteet tiiviisiin purkkeihin heti kaupasta tultua. Eivät pääse leviämään kaikkiin pussukoihin, jos sattuu kaupasta tulemaan. - toisin kokenut
...jotain pikku elukoita tuli kotimaisissa luomujauhoissa. Todella luomua!
- Larry The Chef
Mistä tahansa jauhotuotteesta voi tulla ylimääräisiä ystäviä mukana.
Niin Lidlin kun Harrodsin,kin tuotteista.
Nykyään vaan ihmiset on niin uskomattoman typeriä että elämän factat on unohtuneet.
Ja sitten kiljutaan että meidät myrkytetään . Mitäs luulette niiden jauhojen sekaan jauhautuneen?
- Lei Puri
Kyseessä vaikuttaa olevan hinkalokuoriainen joita esiintyy myllyissä ja leipomoissa, joista ne tuotteeseen tai jauhopussiin pakkausvaiheessa joutuvat. Tämä pikku ötökkä ei katso tai valitse minkä kaupan jauhopussiin menee. Kaksi kertaa olen itse niihin törmännyt, toinen oli kotimaisen valmistajan näkkileivässä ostopaikkana Sesto, toinen kotimaisessa kaurahiutalepaketissa ostopaikkana K-kauppa.
- kyllä
että kotimaa on paras siinäkin asiassa.
- mahdollista
Kuten on jo tullut esille, voi noita elukoita tulla melkein mistä tahansa viljatuotteesta. Jos olet kerran saanut viljaötököitä kotiisi, eivät ne hevillä lähde ja leviävät muihinkin tuotteisiin. Itse sain kerran ötököitä Sunnuntai-jauhoista. Sen jälkeen saimme häädellä niitä pois ainakin seuraavat puoli vuotta. Levisivät kaikkeen mahdolliseen. Auttoi vasta kun heitimme kaikki viljatuotteet pois, laitoimme loput avonaiset tuotteet muoviastioihin, siivosimme kaikki kaapit huolellisesti ja lähdimme vielä puoleksi vuodeksi ulkomaille. Sunnuntai-jauhoja emme ole sen jälkeen ostelleet, mutta Lidlin jauhoja kylläkin. Hyviä ovat olleet eikä ötököitä ole näkynyt... mutta pitää koputtaa puuta, kaikki on mahdollista.
- ....
Ei ole niissä tullut vastaan, mutta vuosi sitten keväällä jouduin heittämään kaikki kuivat elintarvikkeet roskiin. Eu-avustus jauhojen mukana tuli jotain pikku natiaisia. Sai myrkyttää pariin kertaan koko keittiön, ennen kuin hävisivät. Lopputulos: Jauhot oli säilytetty väärissä olosuhteissa varastolla.
- Anonyymi
Belbake puolikarkeat vehnäjauhot 2kg. Valmistettu Suomessa. Ostin lidlistä. Ötököitä on. Aion tehdä pitsaa. Proteiinia. Nam.
- Anonyymi
Teen aina pizzataikinan 00 jauhoista. En koskaan lidlin jauhoista. Aiemmin käytin kaikenlaisia lidlin jauhoja leivontaan eikä koskaan mitään ongelmaa.
No jos ne kerran kuollieta olivat niin eihän se sitten mittän haitannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247