Unelmiesi ravintola, tanssiklubi ja seurustelukahvila

Heips,

Suomessa en ole törmännyt yhteenkään todella hyvään tanssiklubiin tai ruokaravintolaan.

Millainen olisi sinun mielestäsi hyvä tanssiklubi tai ravintola?

Teen pienimuotoista tutkimusta ravintola-alan opintoihini liittyen ja kaikki palaute on tervetullutta.

Lisäksi tietoa, mikä suomalaisissa ruokaravintoloissa ja tanssiklubeissa on pielessä ja miten korjaisit asioita.

Entä millainen olisi vähän pidempään auki oleva seurustelukahvila? millainen se olisi?
nuorille pitäisi olla enemmän kahviloita, jotka ovat auki myöhempään, millaisia ne olisivat?

Ilman nimeä voi vastata

Kiitos!
7889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Todella hyvä tanssipaikka olisi sellainen,
kuin esim. Ruotsinlaivoilla on disco...
Ei tungosta, juomia saa heti kun tahtoo (=tarpeeksi baareja),
ykkösmusiikkia kaikkien makuun, eli kaikki listaykköset ei kuitenkaan teknomusaa vaan ihan oikeeta discomusaa...
En ole ikinä nähnyt kenenkään näyttävän "Norsunnaamaa" laivan discossa vaan tunnelma on aina katossa... =)

En varsinaisesti osaa sanoa mikä on pielessä,
ehkäpä se on myös siitä kiinni että suomalaiset eivät osaa pitää hauskaa ilman viinaa, ja että tuhannet känniläiset valloittavat tanssiklubit...
laivalla taas suuremmat känninvetäjät istuvat hyteissä...

Äänestä

Ideoitahan voisi olla vaikka kuinka paljon. Eri fiiliksiin tarvitaan erilaisia paikkoja. Tärkeintä on että paikalla on joku tyyli, teema, idea.. Sen voisi sitten viedä loppuun asti. Sisustus, musiikki, ruoka, juoma..
Itse kaipaisin ohjelmaa kuppiloihin. Tyyliin stand-up komiikkaa alkuillasta ja akrobaatteja näyttämässä miten tanssitaan jne.
Jotain muuta kun nämä pikkukaupunkimme kuppilat, joissa kalustus on kerätty sieltä sun täältä, ja musiikkina soitetaan mitä sattuu löytymään tai pahimmassa tapauksessa mitä tahansa yleisö pyytää!

Äänestä

Moi!
Mulla on pari toteutusta vailla
olevaa ideaa:

-toinen ruokaravintolaidea
-toinen pubitoteutus

En viitsi yleisellä kirjoitella niistä,
jos kiinnostut, laita mulle sähköpostiosoitteesi
mun mailiini: [email protected]

niin kirjoitellaan....

Äänestä

Minäkään en ole suomessa törmännyt yhteenkään kunnolliseen klubiin..Musiikki tarjonta melkein jokaisessa klubissa on todella säälittävää..Esim. suomirokkia tai jotain radio nrj:n listahitti kamaa..Ottakaa suomalaiset mallia lontoosta..Lontoon huonoinkin klubi voittaa suomalaisen "parhaan" klubin.Suomen klubikulttuuri on vielä lapsenkengissä..olen puhunut..

Äänestä
  • Voisitko kertoa? lontoon klubeista?

    mitä hyvää/huonoa niissä on?

    entä suomen klubit, mitä huonoa?

    kiitos

    Äänestä

  • täh? kirjoitti:

    Voisitko kertoa? lontoon klubeista?

    mitä hyvää/huonoa niissä on?

    entä suomen klubit, mitä huonoa?

    kiitos

    Siellä on panostettu sisustukseen, ilmanvaihto on klubeilla hyvä. Löytyy useimmista jopa oma chillihuone jossa voi käydä huilimassa välillä ja poltella vaikka pilveä. Lontoossa on klubeilla vapaampi huumepolitiikka.. Klubeilla omat diilerit joilta saa laatu nappeja..Huonona puolena voisin sanoa ehkä korkeat sisäänpääsy maksut.. Mutta kyllä olen valmis laadusta maksamaan..

    Suomessa melkein kaikki klubit on samantyylisiä tylsä sisustus, huono ilmanvaihto ja suomalainen junttikansa hirveessä kännissä joraa jotain darudea..Ei kiitos..

    Äänestä

parhaita rokki-ja iskelmämestoja. Ne on liitetty rokkifestivaaliketjuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ravintola-alan opisk.tyttö kirjoitti:

Heips,

Suomessa en ole törmännyt yhteenkään todella hyvään tanssiklubiin tai ruokaravintolaan.

Millainen olisi sinun mielestäsi hyvä tanssiklubi tai ravintola?

Teen pienimuotoista tutkimusta ravintola-alan opintoihini liittyen ja kaikki palaute on tervetullutta.

Lisäksi tietoa, mikä suomalaisissa ruokaravintoloissa ja tanssiklubeissa on pielessä ja miten korjaisit asioita.

Entä millainen olisi vähän pidempään auki oleva seurustelukahvila? millainen se olisi?
nuorille pitäisi olla enemmän kahviloita, jotka ovat auki myöhempään, millaisia ne olisivat?

Ilman nimeä voi vastata

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu