Muutimme vanhaan 50-luvun taloon, jossa on valmiina tiilistä muurattu isohko leivinuuni. Siinä on poltettu puita lämmitysmielessä, mutta nyt tekisi mieli kokeilla jotakin ruokaa siinä. Ohrapuuroa-kasvispizzaa-jotain pataruokaa...? Mistä sen lämpötilan tietää, ja voiko ruuan pitää siinä yön yli? Onko kellään kokemuksia/vinkkejä?
(älkää ehdottako mitään kinkkuja pliis, en syö lihaa)
(älkää ehdottako mitään kinkkuja pliis, en syö lihaa)
Vastaukset 7
Vanhimmat
>älkää ehdottako mitään kinkkuja pliis
Minä ehdottaisinkin kasleria!
Olin kerran mukana, kun erään mummonmökin leivinuunia uusiokäytettiin ensi kertaa. Tuli suussasulavan herkullista kasleria, en ole toiste yhtä vyvää saanut!
>en syö lihaa
Mitäpä sellainen leivinuunilla tekeekään? Helmiä sioille?
Onpas siellä taas yksisilmäistä porukkaa.
Leivinuunissa valmistuvat hyvin uunipuurot ja pitsat, mutta myös kaikki laatikkoruoat (kaalilaatikosta tulee varmasti ihanaa!). Laatikkoruoat voi paistaa karjalanpiirakoiden jälkilämmöllä, ja niitä piirakoita kannattaa todella tehdä! ...tulipa vähän niinkuin nälkä! :)
Kenties termi "leivinuuni" on lihansyöjälle käsittämätön?
käsittämätöntä on niinkin arvokkaan ja herkullisen ruoka-aineen kuin lihan hyljeksiminen!
Mitenkäs se nyt olikaan: makuasioista ei saa..?
Ja arvokasta tosiaan, maksaahan se elävän olennon hengen!
Talvella, kun uuni lämpiää, leivon. Kuuminpaan uuniin laitan ensin erilaiset rieskat, niiden jälkeen voi laittaa ruisleivän ja pullat paistan lopuksi. Voin vain sanoa, että hyvää tulee, eikä leipomuksen hinnaksi tule paljon.
Osta raurakaupasta sellanen mittari jonka voit laittaa uuniin