sääpallo

kikkelipää

mistäköhän saisi hommattua sääpallon????
täyttäisin sen vetykaasulla ja illalla sitten päästäisin sen ilmaan räjäyttäisin sen sytytyslangalla. aika näyttävän näköinen olis vaikka uutenavuotena.
ainiin, kuinkakohan monta litraa sääpallot on ja, paljonkohan saisi natriumhydroxidia ja alumiinia sekoitella että tuollainen pallo täyteen tulisi...?

14

3685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalju hyypiö

      Mitä helvettiä sä sääpallolla ku jätesäkistäki saa? Ja kyllä sä tiedät paljo niitä aineita tarvii mutta suodata siitä vetdystä natriumhydroksidit ni säkki nousiski johonki kikkelipää! No oisha sääpallo kätevämpi mutta melko kallista varmaan tollaseen.

      • kikkelipää

        joo totta munassa mää sen suodatan veden läpi, mutta kiitti vinkistä taidankin kokeilla jätesäkillä, kunhan vaan hommaan jostain yli 2l lasipullon


      • kalju hyypiö
        kikkelipää kirjoitti:

        joo totta munassa mää sen suodatan veden läpi, mutta kiitti vinkistä taidankin kokeilla jätesäkillä, kunhan vaan hommaan jostain yli 2l lasipullon

        sitte rommirusinoita poskeen


    • deeraus

      Pallo joka on pelkästään täynnä vetyä, ei räjähdä, mutta palaa kyllä näyttävästi.

      • kalju hyypiö

        näihä se meniki juu, jos jätesäkistä kyse. Pikkune ilmapallo kyllä posahtaa/ palaa niin nopeasti että se näyttää räjähdykseltä


    • Tähän on pakko reserviläissäämiehen sanoa painava sanansa.

      Luotauspallo, siis sellainen iso sääpallo on aikas kallis. Yksi maksaa ainakin kymmenen - kaksikymmentä euroa. Intissä käytimme totex meteorologigal balloon - sääpalloja. Japanissa tehtyjä. Koita googlettaa. Myös suomalainen Vaisala saattaisi palloja myydä. Näytöksen omaisesti vedyllä täytetty sääpallo räjäytettiin laittamalla siihen juurikin sytytyslanka jne. Ilmassa on sen verran happea, että tämä lievästi ylipaineinen vety sekoittuu siihen ja pallo räjähtää. Ei tosin mielettömän kovaa. Luotauspallo täytetään niin täyteen, että jaksaa kannatella, olikohan 150 g :n painoa. Yhdestä isosta vetypullosta saa täytettyä vaan neljä isoa palloa. On olemassa myös pienempiä palloja, ns. pilot-palloja. Niihin vetyä kuluu vähemmän.

      Intissäkin vetyä tehtiin joskus kem. reaktion avulla lipeästä ja ferropiistä (googleta, niin löytyy oikea nimi) Molempia taisi olla kilo tai pari. Voishan tuon laskeakkin reaktioyhtälöstä... Luulen, että ihna alumiinijauhekin käy. Tarvitaan vaan erityinen paineen kestävä astia, vedynkehitin. Intin versio painoi lähes sata kiloa, joten sitä kutsuttiinkin "vitutuksen kehittimeksi". Ihan mikä tahansa astia ei käy, sillä reaktio on eksoterminen. Pullovetyä saa agalta ja woikoskelta. Vetyä tosin saa ostaa vain varomääräyskokeen läpäissyt henkilö kuten esim. minä =)


      Suomessa armeija on ainut, joka käyttää sääpalloihin vetyä eikä heliumia, koska vety on kymmenen kertaa halvempaa, mutta vaarallista.

      • pellejee vittu

        no eikösjäte säkkikin posahtaisi jos liekki on tosi iso tai jos kyljessä on joku pieni pommi "nallina" ... hmm


      • pellejee vittu kirjoitti:

        no eikösjäte säkkikin posahtaisi jos liekki on tosi iso tai jos kyljessä on joku pieni pommi "nallina" ... hmm

        mutta voi olla vaarallinen, koska vetyä vuotaa ympäristöön. pitäis olla esim. sähkösytytys. Vedyn kehityskin on hidasta. Itse räjähdys voisi olla jätesäkillä jopa suurempi, koska sekaan menee ilmaa.


    • joku1423

      Älä nyt ihmeessä säkillistä vetyä räjäytä henki hän siinä lähtee.

    • Pallo parooni

      Oletkos aatellu helium kaasua vedyn sijaan.
      Heliumia saa ostaa vapaasti ns. ilmapallokaasuna.
      Osta senverran iso pallo, että voit kiinnittää siihen tykinjyskyn tai muutaman ja siihen sit 30-50 metrii tulilankaa, niin ehtii pallo nousta tarpeeks korkeelle.
      Kyllä kai pallo kerkee nousta tuonne 1 km korkeuteen ja sit jysähtää komeesti tuolla korkeella taivaalla.

    • laborenttu

      Vety palaa aina räjähtämällä, värittömällä liekillä. Pimeällä ei näe liekkiä, eikä ylhäällä ilmassa olevan pallon räjähdyksen aiheuttama paineaalto kohtaa estettä eikä näin ollen kuulu mihinkään. Muovipussi toki poksahtaa haljetessaan. Helium ei pala, eikä räjähdä lainkaan.

      • laborenttu

        Lisää tietoa asiasta: Vety-mooli H2 on tilavuudeltaan 22,4 litraa ja se painaa 2 gr. Vaikka sen räjähtäminen aiheuttaa varsinkin sisätiloissa valtavan pamauksen, ei sinä ole energiaa tuota 2 grammaa enempää. Olen räjäyttänyt näpeissäni tuollaisen pussin, eikä se tehnyt muuta, kuin kämmenselästä kärventyneet ihokarvat.


    • 6758457

      Ammu haupitsilla tuolta taivaalta yksi, niitä on siellä vaikka millä mitalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2974
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2558
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe