Hei kaikki !
Oon jostain ennenkin lukenut, että mitä kaikkea sitä esim. ravintolaan mentäessä kannattaa välttää ja mitä suosia näin painonhallinnan kannalta.
Olen lukenut varmaan liikaa kaikkia maailman juttuja painonhallinnasta, niin olen nyt ihan sekaisin, että mitä sitä kannattaisi ottaa ja mitä ei!
Viikonloppu edessä pelkällä ravintolaruoalla, kun reissuun lähdetään ja itse kokkaamis -vaihtoehtoa ei ole, joten tahtoisin syödä kuitenkin mahdollisimman kevyesti.. jos sitä kevyeksi voi sanoa :).
Joka tapauksessa, mitä suosia, mitä välttää?
Kiitos jo etukäteen, jos vastailette !
Oon jostain ennenkin lukenut, että mitä kaikkea sitä esim. ravintolaan mentäessä kannattaa välttää ja mitä suosia näin painonhallinnan kannalta.
Olen lukenut varmaan liikaa kaikkia maailman juttuja painonhallinnasta, niin olen nyt ihan sekaisin, että mitä sitä kannattaisi ottaa ja mitä ei!
Viikonloppu edessä pelkällä ravintolaruoalla, kun reissuun lähdetään ja itse kokkaamis -vaihtoehtoa ei ole, joten tahtoisin syödä kuitenkin mahdollisimman kevyesti.. jos sitä kevyeksi voi sanoa :).
Joka tapauksessa, mitä suosia, mitä välttää?
Kiitos jo etukäteen, jos vastailette !
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se on ihan sama mitä siellä ravintolassa syöt. Pääasia on se mitä syöt jokapäiväisessä elämässäsi, sieltä ne kalorit tulee.
Unohda raflassa ne joulet ja kalorit!
syö ravintolassa päivittäin tai ainakin useita kertoja viikossa. Silloin on hyvä miettiä valmiiksi, mitä haluaa ja mitä välttää.
Pahimpia kompastuskiviä itselläni ovat pitkät kokouspäivät, joissa kahvin kanssa on tarjolla vain niitä viinereitä ja pasteijoita. Lounaalla tai päivällisellä käydään sitten ravintolassa pitkällä kaavalla. Jos sinnittelee varsinaiseen ruokailuun asti pelkällä kahvilla, niin itsekuri on todella koetuksella siinä ruokalistaa silmäillessä. Toisaalta pasteijan päälle ei taas niin hirveästi ole enää niitä kaloreita käytössä... Suo siellä ja vetelä täällä;)
Pari perusjuttua tulee mieleen:
Vältä panerointia.
Kana ja kalkkuna on vähärasvaisia.
Vältä kermakastikkeita.
Pyydä salaatinkastike erillisessä astiassa, niin voit itse annostella kastikkeen eikä salaattisi ui siinä.
Uuniperuna on parempi vaihtoehto kuin ranskalaiset/kermaperunat. Senkin kanssa voi kastikkeen pyytää erikseen.
Jälkiruoissa hedelmät on suositeltavampia kuin vaikka suklaakakku.
Älä kuitenkaan stressaa, vaan nauti hyvästä ruuasta. Jo yksikin kevyt valinta keventää kokonaisuutta :)
Mukavaa reissua!!!
ravintolassa. Kannattaa välttää turhia hiilihydraatteja. Ravintolat mielellään täyttävät lautasen suurella peruna tai riisimäärällä jolla kompensoivat pientä lihamäärää. Jätä ne perunat ja riisit tilaamatta ja ota kasviksia niin silloin voit nauttia hyvästä kerma- tai smetanakastikkeesta ilman lihottavia hiilihydraatteja. On jo lähes kahden vuoden kokemus, että jättämällä turhat hiilihydraatit pois niin voi syödä kermapohjaisia kastikkeita sienien kera ja hyvää lihaa, kalaa tai kanaa ja laihtuu.
vähän siltä, että näillä vhh-vinkeillä ei ole mitään merkitystä normiruokavalioisille ihmisille. VHH on elämänmuutos eikä vain yksi ravintolakeikka.
Ja kuitenkin asiaan perehtymättömät ihmiset mokaavat sen VHH-ravintolakeikan jollakin tavalla, esim. sokerijälkiruuassa.
Minä ainakin uskon siihen, että kun VHH:lla lappaa niitä smetanoita sun muita rasvamössöjä normaalia enemmän mahaansa ja sit syökin vahingossa huonoa hiilihydraattia niin kyllä lihoo.
Mut enpä sit tiä onko se parempi et syö perunaa ja vähärasvaista lihaa muuta vähärasvaista.
joka perehtyy vhh-ruokavalioon kunnolla, syö vahingossa huonoja hiilihydraatteja.
syödä. Esimerkkinä kouluruokailu. Mulla kävi ainakin kerran niin, että eipä ollut muuta syötävää kuin katkarapu-tonnikala-salaatti, jonka tuoteselosteessa luki, että siinä on maissia. Ajattelin, että ei ole mikään ongelma noukkia muutamaa maissia pois siitä. Mutta siitä tulikin aika vaikea homma kun sitä maissia oli 1-2 rkl siinä.
Tämän lisäksi otin lautaselleni papuporkkanasalaattia, mutta kas kummaa, se maistui normaalia makeammalta. En enää viitsinyt kysyä oliko ne mahdollisesti tunkenu siihenkin jonkun etikkasokerikastikkeen.
Näin sitä syödään "vahingossa" huonoja hiilareita. Ehkä sitä pitäisi vain tiukemmin kieltäytyä kaikesta, mutta ei vain osaa vielä.