Ihminen - ainakaan länsimainen - ei tule koskaan kävelemään Marsin pinnalla. Länsimaisten löyretkien sarja, joka alkoi Henrik Purjehtijasta ja huipentui Kuuhun laskeutumiseen, on nyt lopussa. Kyse ei ole teknisten mahdollisuuksien rajojen saavuttamisesta vaan kiinnostuksen lopahtamisesta ja tahdon puutteesta. Kuluva vuosisata tulee merkitsemään alkua prosessille, josta on luontevinta käyttää Gibbonin ilmausta "barbarismin ja uskonnon voitto". Teknologia ei katoa eikä sen kehityskään lakkaa, mutta länsimaisen ihmisen maailmasuhteessa tapahtuu periaatteellinen muutos, joka jo parhaillaan on täydessä käynnissä, vaikka tämänhetkinen poliittinen ja kulttuurinen eliitti ei sitä tietenkään vielä havaitse.
Länsimainen kääntää selkänsä näkyvälle maailmankaikkeudelle ja sen ihmeille, jotka merkitsevät yhä vähemmän näkymättömän, transendentaalisen todellisuuden rinnalla. Evankelisen kristinuskon nousu Amerikassa ja Euroopan islamisoituminen (jota tulee varmasti seuraamaan uuskristillinen tai uuspakanallinen vastareaktio) ovat saman ilmiön kaksi eri muotoa. Vuosisatoja kuluu, ja lopulta tähdet ovat jälleen vain taivaankanteen kiinnitettyjä lamppuja, jotka Jumala on sinne kiinnittänyt valaisemaan yötaivasta, ja planeettojen liikkeistä tulkitaan tulevaisuuden enteet ja oma kohtalo.
Tämä meille kotoinen materialismin, hedonismin ja dekadenssin aikakausi on vain kulttuurikehityksen ohimenevä välivaihe, jonka uhkeaa ja ylikypsää loppuhehkua saamme parhaillaan todistaa. Tiedämme kaikki, etteivät nämä juhlat kestä ikuisesti, mutta dekadenssiajan ihmisinä emme sitä erityisesti myöskään sure. Elämme ja kuolemme huolettomina kulttuurihuvitusten ja taideirstailujen pyörteissä, emmekä huomaa miten kuoltuamme kokonaan uusi ihmistyyppi ottaa paikkamme. Tai jos huomaamme, emme välitä. Toisin kuin ihmiset ennen meitä ja meidän jälkeemme, me elämme vain kerran.
Ihminen ei mene
8
1044
Vastaukset
- asdfaöslkfj
Jaa..
En kyllä uskaltaisi ekstrapoloida nykyistä kehitystä vuosisatojen tai edes vuosikymmenien päähän. Ennemmin veikkaisin, että uskonnollisuus alkaa pikku hiljaa vähenemään.
" Evankelisen kristinuskon nousu Amerikassa "
Kuitenkin tällä hetkellä Ameriikassakin on enemmän ateisteja kuin koskaan. - vielä kokee sen
kävelyn marsin pinnalla. Mielenkiintoisena pointtina on se nimekkäiden tiedemiesten suunnitelmat siitä miten mars saadaan ihmisille asumiseen kelpaavaksi. Tämä tapahtuu sinilevän avulla, se laukaisee sellaisen tapahtumaketjun joka johtaa lopuksi hapen kehittymiseen, myrskyihin jotka laskevat lämpötilan alas ym. Nimeä en nyt muista kuka se tiedemies oli joka tästä kertoi, on jo tänäpäivänäkin mahdollista aloittaa tuollainen operaatio.
Mielenkiintoinen ennustekokonaisuus, mutta onko ihan varma, että kaikki tärkeät tekijät on huomioitu ja oikeassa suhteessa toisiinsa? Epäilen.
"Kuluva vuosisata tulee merkitsemään alkua prosessille, josta on luontevinta käyttää Gibbonin ilmausta "barbarismin ja uskonnon voitto". Teknologia ei katoa eikä sen kehityskään lakkaa, mutta länsimaisen ihmisen maailmasuhteessa tapahtuu periaatteellinen muutos, joka jo parhaillaan on täydessä käynnissä, vaikka tämänhetkinen poliittinen ja kulttuurinen eliitti ei sitä tietenkään vielä havaitse."
Poliittinen ja kultturillinen eliitti on muutenkin melko sokeaa. Poliitikot näkevät vain vaalikauden päähän, jos sitäkään ja kulttuuriväki tuijotaa kapeasti vain omia piirejään ja lööppiotsikoita. Kuka kykenee näkemään heikompia signaaleita, vain alan harrastajat ja ehkä muutamat ammattilaiset.
"Evankelisen kristinuskon nousu Amerikassa ja Euroopan islamisoituminen (jota tulee varmasti seuraamaan uuskristillinen tai uuspakanallinen vastareaktio) ovat saman ilmiön kaksi eri muotoa."
USA:n raamattukonservatismin nousu on ilmeisesti jo saavuttanut huippunsa ja Euroopan islamisoituminen on melko hidas prosessi. Kymmenessä vuodessa ei tapahdu ihmeitä. Mutta seuraavan 15-30v aikana tapahtuu tieteen ja teknologian puolella niin paljon, että se todennäköisesti on isoin käännekohta ihmiskunnan historiassa.
Olisi syytä seurata erityisesti nanoteknologiaa, bioteknologia ja tekoälytutkimusta sekä ennen kaikkea näiden kolmen alueen keskinäistä synergiaa. Tätä eivät poliitikot ja kulttuuriväki vielä näe. Mitä tulee seuraamaan, sitä on vaikea ennustaa, mutta kaikki vaihtoehdot on pohdittava vakavissaan. Teknologisten katastrofien mahdollisuudet ovat suuret ja sitten on vielä lisäksi olemassa isojen, globaalien ympäristökatastrofien mahdollisuus: Yellowstonen supertulivuori, Grönlannin jäätiköiden liikeellelähtö, metaaniklatraattien vapautuminen, pandemia tms.- jäätiköiden
sulaminen on vakava ongelma,se nostaisi merenpintaa itämeren alueella arviolta 7-8 metriä.
- kulttuuri
näyttää tulleen tiensä päähän.Monet loistavat kulttuurit ovat kadonneet aikojen saatossa.Ei ole enää egyptiläisiä,alkuperäisiä kopteja.Muinainen Sumer katosi maan pinnalta,tämä kulttuuri jolle me länsimaailman ihmiset olemme paljosta velkaa.Ainoa suurista kulttuureista joka on enää jäljellä on Kiina,tosin sekin oli mantsujen valloituksen seurauksena hyvin vähällä kadota.Voi olla että nyt on koittanut meidän vuoromme,miksi me olisimme jotenkin erilaisia?Me olemme kuolevaisia myös kuten sumerilaiset ja muut ennen meitä.
- Avaruusasema maassa.
kulttuuri kirjoitti:
näyttää tulleen tiensä päähän.Monet loistavat kulttuurit ovat kadonneet aikojen saatossa.Ei ole enää egyptiläisiä,alkuperäisiä kopteja.Muinainen Sumer katosi maan pinnalta,tämä kulttuuri jolle me länsimaailman ihmiset olemme paljosta velkaa.Ainoa suurista kulttuureista joka on enää jäljellä on Kiina,tosin sekin oli mantsujen valloituksen seurauksena hyvin vähällä kadota.Voi olla että nyt on koittanut meidän vuoromme,miksi me olisimme jotenkin erilaisia?Me olemme kuolevaisia myös kuten sumerilaiset ja muut ennen meitä.
voi sentään klikata.
http://www.nasa.gov/ - Laowai
eli oikeassa olet?kukapa tulevaisuutta osaa täysin ennustaa,tieteetkin muuntuvat ja varmaankin aikakäsitteet?(elämää vai ei? kts,www.astronetti.com)
- asdasdsadas
kulttuuri kirjoitti:
näyttää tulleen tiensä päähän.Monet loistavat kulttuurit ovat kadonneet aikojen saatossa.Ei ole enää egyptiläisiä,alkuperäisiä kopteja.Muinainen Sumer katosi maan pinnalta,tämä kulttuuri jolle me länsimaailman ihmiset olemme paljosta velkaa.Ainoa suurista kulttuureista joka on enää jäljellä on Kiina,tosin sekin oli mantsujen valloituksen seurauksena hyvin vähällä kadota.Voi olla että nyt on koittanut meidän vuoromme,miksi me olisimme jotenkin erilaisia?Me olemme kuolevaisia myös kuten sumerilaiset ja muut ennen meitä.
Tulevina vuosikymmeninä tosissaan otetaan ihmiskunnan historian suurimmat harppaukset tieteessä ja teknologiassa.
Tulevista maailmanmahdeista yksi on ainakin Kiina ja Yhdysvalloista ei osaa sanoa, että tuleeko valtioliitto romahtamaan vai nouseeko uudelleen maapallon yksinvaltiaaksi.
Jos EU saa pidettyä laajenemisen kurissa ja ei hajoa niin liittovaltiomalli on aika todennäköinen tai ainakin kokeilu, jolloin maailmanvalta olisi Euroopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762429SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis191637- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis521516Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341366
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741039