Vielä vuoden eron jälkeen eksä roikkuu minussa!

Huh, enpä uskonut olevani noin vaikeasti unohdettava =) Silloin kun seurusteltiin, hän ei minusta tuon taivaallista tuntunut välittävän, taitaa roikkuminen kertoa muuta (?) Koskahan mahtaa lopettaa, en nykyisin edes vastaile puheluihin/viesteihin.
3920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vastaavan; yleisin syy roikkumiseen voi olla (rakastamisen lisäksi) selvittämättömät asiat. Joku on ilmeisesti jäänyt hiertämään hänen mieltään eikä se varmastikaan lopu ennenkuin saatte asiat selvitetyksi. Jos mielestäsi kaikki asiat on selvitetty sinun päässäsi niin ei se tarkoita että ne ovat myös hänen päässään. Asiat täytyy puhua halki poikki ja pinoon ja kaikenlisäksi kahdenkesken niin ettei kummallekaan jää mitään(mieluiten ei edes vihaa toista kohtaan). Ei se ole kuitenkaan sama asia jos sinä puhut erosta omille kavereillesi ja hän omilleen vaan on puhuttava myös yhdessä. Käytävä läpi syyt ja seuraukset. Niin se on molemmille helpompaa.

Äänestä
  • uskon, että antautuminen keskusteluihin vain ylläpitäisi exän toivoa, koska aina löytyy jotain mistä pitäisi keskustella vielä lisää. Olen itsekin joskus jäänyt roikkumaan johonkin exääni, ja se on ollut kaikkein kiduttavinta, että hän on vastannut viesteihini ja olen tulkinnut rivien välistä sellaista, mitä siellä ei todellisuudessa ole ollut.

    Nykyisin uskon, että on molempien kannalta parempi mitä selvemmin ja pikemmin yhteydenpito lopetetaan.

    Äänestä

  • kiribati kirjoitti:

    uskon, että antautuminen keskusteluihin vain ylläpitäisi exän toivoa, koska aina löytyy jotain mistä pitäisi keskustella vielä lisää. Olen itsekin joskus jäänyt roikkumaan johonkin exääni, ja se on ollut kaikkein kiduttavinta, että hän on vastannut viesteihini ja olen tulkinnut rivien välistä sellaista, mitä siellä ei todellisuudessa ole ollut.

    Nykyisin uskon, että on molempien kannalta parempi mitä selvemmin ja pikemmin yhteydenpito lopetetaan.

    selvitettävä. se on ap:n oma vika jos ei ole niitä vielä vuosi eron jälkeen halunnut selvittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Huh, enpä uskonut olevani noin vaikeasti unohdettava =) Silloin kun seurusteltiin, hän ei minusta tuon taivaallista tuntunut välittävän, taitaa roikkuminen kertoa muuta (?) Koskahan mahtaa lopettaa, en nykyisin edes vastaile puheluihin/viesteihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu