Ötökkä avaruudessa?

131207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nyt se ötökkä hyökkää, joka oli ekassa Men In Black leffassa...

Äänestä
  • Mulla on kärpäslätkä! HA! Antaa tulla waan, bug! Aim redi.

    Äänestä

Miten tuo on mahdollista?

Äänestä
  • Karttaohjelmien kuvat on skannattu filmiltä tuohon digitaaliseen muotoon, yksinkertaisesti tuo ötökkä on jäänyt filmille kuvaa skannatessa.

    Äänestä

  • menette :D kirjoitti:

    Karttaohjelmien kuvat on skannattu filmiltä tuohon digitaaliseen muotoon, yksinkertaisesti tuo ötökkä on jäänyt filmille kuvaa skannatessa.

    ja ne skannerit ei todellakaan ole mitään "kotitoimiston" kokoluokkaa, että pienet roskat voi kyllä jäädä huomaamatta. Ja kuka sitten tuon kuvan on tuonne karttaan lisännyt...ehkä pienelle virneellä suupielessä ;)

    Äänestä

avaruudessa?

nuo karttaohjelmien kuvat on kerätty lentokoneiden kameroinin tuloksena. Kameran linssiin tai linssinsuojaan on näköjään tarraantunut öttiäinen.

Äänestä
  • juttu, alien-ötykkä.
    satelliitti kuvaa? satojen kilometrien korkeudelta, kuvaa suurentamalla näkee ettei öty ole kiinni missään linssissä.??

    Äänestä

  • mystinen! kirjoitti:

    juttu, alien-ötykkä.
    satelliitti kuvaa? satojen kilometrien korkeudelta, kuvaa suurentamalla näkee ettei öty ole kiinni missään linssissä.??

    Mitä siltä tulee muuten peräaukosta, kun katsotte niin sieltä tulee jotakin möhnää. Avaruusnestettä. O_o

    Äänestä

  • töhnäötikkä kirjoitti:

    Mitä siltä tulee muuten peräaukosta, kun katsotte niin sieltä tulee jotakin möhnää. Avaruusnestettä. O_o

    Josko se on rakastunu optiikkaan, ja tahtoo muuttaa evoluution kulkua.

    Äänestä

  • Ne on satelliittikuvia eikä mitään ilmakuvia.

    Äänestä

  • Zoomaa sitä kuvaa, vasemmassa reunassa on zoomaustoiminto, klikkaile sitä. Huomaat, että se ötökkä näkyy ainakin kuudessa tarkimmassa kuvassa.

    Äänestä

  • dfdfd kirjoitti:

    Ne on satelliittikuvia eikä mitään ilmakuvia.

    Kuvat korkealta on koottu pienistä ilmakuvista. Satelliitti kuvaan siirrytään siinä vaiheessa kun kuvaan ilmestyvät pilvet. Siltä korkeudelta en enään ötökkää löytänyt, se oliskin jo paljon kummempaa :)

    Äänestä

  • ttttttttt kirjoitti:

    Zoomaa sitä kuvaa, vasemmassa reunassa on zoomaustoiminto, klikkaile sitä. Huomaat, että se ötökkä näkyy ainakin kuudessa tarkimmassa kuvassa.

    Niin ja se idea olikin, että nämä tarkemmat kuvat ovat niitä lentokoneesta otettuja ja niissä näkyy siis se ötökkä. Kauempaa otetuitta ötökkä ei näy ja ne ovat sateellittikuvia.

    Tosin vaikuttaisi halvalta pilalta. :)

    Selittäjä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


retrrreterrtrte kirjoitti:

Vae mittee?

http://maps.google.com/maps?hl=en&q=Germany&ie=UTF8&om=1&z=18&ll=48.857593,10.205188&spn=0.002051,0.006759&t=k

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu