Ylämäki

Olen joskus jostain lukenut tälläisen väitteen, että ylämäkiä on enemmän kuin alamäkiä?Voisiko joku asiasta jotain tietävä kenties perustella mistä moinen johtuu?koska maalaisjärjellä kun ajattelee niin luulisi niitä olevan yhtä paljon?..
3478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sillä ylämäkihän on toisinpäin alamäki..!

Äänestä

Johtuisko siitä, että ylämakeen kulkemiseen kuluu enemmän aikaa kuin alamäkeen kulkemiseen. Eli ajalla mitattuna kuluu enemmän aikaa ylämäissä kuin alamäissä.

Äänestä

Ylämäki on pessimistille vastamäki ja optimistille nousua.

Optimistinen myötäinen on pessimistille yhtä alaspäin menoa.

Pessimistille on vain vastamäkiä ja laskusuuntausta. Kumpikin laillaan vastaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


petu322 kirjoitti:

Olen joskus jostain lukenut tälläisen väitteen, että ylämäkiä on enemmän kuin alamäkiä?Voisiko joku asiasta jotain tietävä kenties perustella mistä moinen johtuu?koska maalaisjärjellä kun ajattelee niin luulisi niitä olevan yhtä paljon?..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu