Onko kenelläkään hyvää ohjetta kasvissosekeittoon? Ostin juuri soseutuskoneen ja sillä aion valmistaa kaikenlaisia keittoja. Terveelliset ohjeet tervetulleita!
kasvissosekeitto
6
15231
Vastaukset
- kokokokkiko
mä oon tehny näin: pannulla öljyssä kuumennan kaikenlaisia pilkottuja kasviksia, sitten paan ne kattilaan, ja päälle kuumaa vettä, sit keitän ne mössöks ja surrasauvalla soseeksi, suolaa perään...siinä se.
- skäribo
Sosekeittoon käyvät kaikki mahdolliset jämäjuurekset, ja lisäksi parskaalin ja kaalin kanttia, valkosipulia, purjoa, sipulia, ihan mitä vaan! Jos puutarhastasi löytyy maa-artisokkaa, kruunaa se keiton kuin keiton.
Keitä vihannekset pehmeäksi, ja mausta mielesi mukaan. Suosittelen yrttejä! Sitten surrautat soseeksi, laitat takaisin levylle ja lisäät maun mukaan mustaa Koskenlaskija-juustoa.
Jos tämän sopan jälkeen on vielä kieli tallella, niin sinua ei voi varsinaisesti kutsua kulinaristiksi. ;)
PS. Todellisa gourmeta saat, jos lisäät muuten valmiiseen keittoon vielä muutaman suppilovahveron tai kantarellin. - VHHta?
eipä oikein siltä kuulostaneet.
- niin opimme...
Oma keittoni:
1. kukkakaali (noin 400 g)
2. 2 isoa porkkanaa
3. 2 sipulia
4. puolikas kesäkurpitsaa
4. kermaa mielen mukaan (kevyt/normaali, 1 dl/2 dl)
5. mausteet mielen mukaan (paljon esim. yrttejä tai vaikkapa sinihomejuustoa...)
6. ja vettä tietysti haluttu määrä
Ja keittoa tulee vähän vajaa 2 litraa, jossa niitä pelättyjä hiilareita on sellaiset 35 g kokonaisuudessaan. - sosekeittoja
niin opimme... kirjoitti:
Oma keittoni:
1. kukkakaali (noin 400 g)
2. 2 isoa porkkanaa
3. 2 sipulia
4. puolikas kesäkurpitsaa
4. kermaa mielen mukaan (kevyt/normaali, 1 dl/2 dl)
5. mausteet mielen mukaan (paljon esim. yrttejä tai vaikkapa sinihomejuustoa...)
6. ja vettä tietysti haluttu määrä
Ja keittoa tulee vähän vajaa 2 litraa, jossa niitä pelättyjä hiilareita on sellaiset 35 g kokonaisuudessaan.pidän enemmän ruuasta jossa on jotain pureskeltavaa.
- jen^
niin opimme... kirjoitti:
Oma keittoni:
1. kukkakaali (noin 400 g)
2. 2 isoa porkkanaa
3. 2 sipulia
4. puolikas kesäkurpitsaa
4. kermaa mielen mukaan (kevyt/normaali, 1 dl/2 dl)
5. mausteet mielen mukaan (paljon esim. yrttejä tai vaikkapa sinihomejuustoa...)
6. ja vettä tietysti haluttu määrä
Ja keittoa tulee vähän vajaa 2 litraa, jossa niitä pelättyjä hiilareita on sellaiset 35 g kokonaisuudessaan.sosekeittoon tulee
kukkakaalia, kesäkurpitsaa, parsakaalia ja purkki 5% ruokakermaa. ja tietysti mausteita maun mukaan. paras, mitä oon tähän mennessä tehnyt!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083025SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682352Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411590
- 711223
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2681003- 40874