Onko kenelläkään hyvää ohjetta kasvissosekeittoon? Ostin juuri soseutuskoneen ja sillä aion valmistaa kaikenlaisia keittoja. Terveelliset ohjeet tervetulleita!
kasvissosekeitto
6
15279
Vastaukset
- kokokokkiko
mä oon tehny näin: pannulla öljyssä kuumennan kaikenlaisia pilkottuja kasviksia, sitten paan ne kattilaan, ja päälle kuumaa vettä, sit keitän ne mössöks ja surrasauvalla soseeksi, suolaa perään...siinä se.
- skäribo
Sosekeittoon käyvät kaikki mahdolliset jämäjuurekset, ja lisäksi parskaalin ja kaalin kanttia, valkosipulia, purjoa, sipulia, ihan mitä vaan! Jos puutarhastasi löytyy maa-artisokkaa, kruunaa se keiton kuin keiton.
Keitä vihannekset pehmeäksi, ja mausta mielesi mukaan. Suosittelen yrttejä! Sitten surrautat soseeksi, laitat takaisin levylle ja lisäät maun mukaan mustaa Koskenlaskija-juustoa.
Jos tämän sopan jälkeen on vielä kieli tallella, niin sinua ei voi varsinaisesti kutsua kulinaristiksi. ;)
PS. Todellisa gourmeta saat, jos lisäät muuten valmiiseen keittoon vielä muutaman suppilovahveron tai kantarellin. - VHHta?
eipä oikein siltä kuulostaneet.
- niin opimme...
Oma keittoni:
1. kukkakaali (noin 400 g)
2. 2 isoa porkkanaa
3. 2 sipulia
4. puolikas kesäkurpitsaa
4. kermaa mielen mukaan (kevyt/normaali, 1 dl/2 dl)
5. mausteet mielen mukaan (paljon esim. yrttejä tai vaikkapa sinihomejuustoa...)
6. ja vettä tietysti haluttu määrä
Ja keittoa tulee vähän vajaa 2 litraa, jossa niitä pelättyjä hiilareita on sellaiset 35 g kokonaisuudessaan. - sosekeittoja
niin opimme... kirjoitti:
Oma keittoni:
1. kukkakaali (noin 400 g)
2. 2 isoa porkkanaa
3. 2 sipulia
4. puolikas kesäkurpitsaa
4. kermaa mielen mukaan (kevyt/normaali, 1 dl/2 dl)
5. mausteet mielen mukaan (paljon esim. yrttejä tai vaikkapa sinihomejuustoa...)
6. ja vettä tietysti haluttu määrä
Ja keittoa tulee vähän vajaa 2 litraa, jossa niitä pelättyjä hiilareita on sellaiset 35 g kokonaisuudessaan.pidän enemmän ruuasta jossa on jotain pureskeltavaa.
- jen^
niin opimme... kirjoitti:
Oma keittoni:
1. kukkakaali (noin 400 g)
2. 2 isoa porkkanaa
3. 2 sipulia
4. puolikas kesäkurpitsaa
4. kermaa mielen mukaan (kevyt/normaali, 1 dl/2 dl)
5. mausteet mielen mukaan (paljon esim. yrttejä tai vaikkapa sinihomejuustoa...)
6. ja vettä tietysti haluttu määrä
Ja keittoa tulee vähän vajaa 2 litraa, jossa niitä pelättyjä hiilareita on sellaiset 35 g kokonaisuudessaan.sosekeittoon tulee
kukkakaalia, kesäkurpitsaa, parsakaalia ja purkki 5% ruokakermaa. ja tietysti mausteita maun mukaan. paras, mitä oon tähän mennessä tehnyt!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961492
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140934Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58911- 85892
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255703Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636