Jos valmistaa vedestä sähkövirtaa apunakäyttäen vetyä ja happea niin mikä on suhde. Tarkoitan että paljonko energiaa tarvitaan sähköä että saadaan valmistettua tietty määrä vetyä.
Hmm eli hyötysuhde prosessissa "sähkönergia vedyksi ja vedystä takaisin sähköenergiaksi"
Vedystä ja sähköstä kysymys
6
373
Vastaukset
- TJ
Vaan vedyn käytössä ei olekaan kyse hyötysuhteesta vaan energian varastoinnista. Sähköä kun ei pysty varastoimaan oikein mitenkään. Vedyn säilöminen on taas suhteellisen yksinkertaista.
Eli ajatus on suunnilleen sama kuin pumppuvoimalaitoksilla; alhaisen sähkönkulutuksen aikana pumpataan vettä yläjuoksun puolelle ja korkeamman kulutuksen aikana lasketaan vesi turbiineista läpi.- Kysyjä
tehdäänkö jossainpäin maailmaa käyttämättömästä
sähköstä vetyä?
Tiedätkö linkin? - TJ
Kysyjä kirjoitti:
tehdäänkö jossainpäin maailmaa käyttämättömästä
sähköstä vetyä?
Tiedätkö linkin?Ei ainakaan mainitsemaasi tarkoitukseen. Vetyä toki tehdään monessakin paikassa.
Käyttämätön sähkö?? Tuo oli jo uutta jopa sähköinsinöörille. Sähköhän pitää tuottaa samalla hetkellä kuin se kulutetaan.
Okei, tarkoitit tietysti käyttämätöntä voimalakapasiteettia. - Simo
TJ kirjoitti:
Ei ainakaan mainitsemaasi tarkoitukseen. Vetyä toki tehdään monessakin paikassa.
Käyttämätön sähkö?? Tuo oli jo uutta jopa sähköinsinöörille. Sähköhän pitää tuottaa samalla hetkellä kuin se kulutetaan.
Okei, tarkoitit tietysti käyttämätöntä voimalakapasiteettia.Vetyä voidaan tehdä esimerkiksi suurilla merituulivoimaloilla ja tuoda putkea pitkin mantereelle. Sitä voidaan käyttää liikenteen polttoaineena tai tuottaa sähköä. Sähkön tuottamisessa syntyy lämpöä joka voidaan käyttää esimerkiksi kiinteistön lämmitykseen tai käyttöveden lämmitykseen. Näin hyötysuhde on lähes 100 %.
- oho
Simo kirjoitti:
Vetyä voidaan tehdä esimerkiksi suurilla merituulivoimaloilla ja tuoda putkea pitkin mantereelle. Sitä voidaan käyttää liikenteen polttoaineena tai tuottaa sähköä. Sähkön tuottamisessa syntyy lämpöä joka voidaan käyttää esimerkiksi kiinteistön lämmitykseen tai käyttöveden lämmitykseen. Näin hyötysuhde on lähes 100 %.
olet ilmeisesti keksinyt perpertum mobilen, josta onnitteluni simolle???
Kyllä näin on että ilman 50%.sta hävikkiä et pysty hyödyntämään sen enemnpää vetyä että vedyn polttokennoa!
Tuu jo järkiisi simo parka! - HB 0.7
oho kirjoitti:
olet ilmeisesti keksinyt perpertum mobilen, josta onnitteluni simolle???
Kyllä näin on että ilman 50%.sta hävikkiä et pysty hyödyntämään sen enemnpää vetyä että vedyn polttokennoa!
Tuu jo järkiisi simo parka!http://www.vtt.fi/ene/tuloksia/enerap/2001/rap6_01.pdf
Joka tapauksessa vetytaloudessa on tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain647556Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1211501Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711451- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774