totuus!

totuushan on se että saatana on kaikkien maailman suurten asioiden aikaansaaja ja tietäjä! kysykää häneltä niin tiedätte!
5230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Filosofi saattaa puhua asiaa vaikkakin mutkikasta hölötystä, jos kyseessä on yksinkertainen jo ratkaistu probleema, jonka lapsikin tietää.

Filosofit lässyttävät puuta heinää jos yrittävät vaikeita asioita.

Kukaan filosofi ei ole ratkaissut viime aikoina enää mitään eikä parantanut elämää.

Niiltä ei kannata kysyä miten kansantuloa tai luovuutta kohotetaan puhumattakaan miten ruokaa ja informaatiota levitetään.

Filosofia pitäisi siirtää ensin teologiseen tiedekuntaan ja sitten niiden kanssa raamattu- ja aatehistoriakouluun.

Näin vapautuvat rahat pitäisi suunnata tieteelle.
Filosofit saisivat itse etsiä rahoituksensa myymällä opinkappaleita ja raamattuja jne.

Äänestä
  • IDIOOTTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • "Millaista sitten olisi oikeasti hyvä ajattelu? -- Ensin tässä tarvitaan aivan karkea tarkennus: hyvä ajattelu ei ole toimintaa. Etologinen toimintadraivi ja siihen liittyvä yritteliäisyys, lapsenomainen asenteellinen optimismi ja "positiivisuus" ovat yrityksiä ratkaista tekemisellä se mitä ajattelemalla ei pystytä ratkaisemaan.

    Toimiminen on enemmistön oppi, ja suosittu. Suurin osa ihmisistä mieluummin toimii kuin turhautuu ajatellessaan.

    On halki-poikki-pinoon -ihmisiä, jotka ovat kehittäneet tehokkuudesta hyveen. Sillä tavoin on maailmassa saatu paljon pahaa aikaan. "Nyt tarvitaan tekoja, ei sanoja", on muuan kuluneimmista ja tosiasiassa kauheimmista poliittisista iskulauseista. Kukaan ei juuri peräänkuuluta ajattelua. Harhaluulo, että kaikkihan ilman muuta osaavat ajatella, on totaalinen",

    sanoo Oikkonen Narkissos-esseissä. Olen samaa mieltä: filosofiaa kritisoidaan usein esittämällä käytännön elämä ja toiminta sen vaihtoehtona. Vastakohtia ne ovat kuitenkin useimmiten vain niiden mielestä jotka eivät itse pysty tai jaksa ajatella.

    Äänestä


  • Kun ojankaivaja näkee filosofit typeryksinä, jotka eivät ymmärrä käytäntöä, niin filosofi taas tietää että käytäntö on aina sidottu teoriaan.

    Esimerkiksi kun ojankaivaja on mielessään tietää että lapio uppoaa paremmin pehmeään maahan kuin kiviseen maahan, niin silloin tämä pikkutyöläinen on muodostanut pikkuteorian pikkuisessa päässänsä.

    Kaikki syy-seuraus-suhteiden oletukset ovat teorioita ja ne kaikki on palautettavissa filosofiaan. Joten tämä työmies ei itsekään pärjäisi ilman tätä käytännöllistä "filosofiaa" ja kun ruvetaan katselemaan niitä suuria näkymättömiä vaikka valtion rakenteita, niin niiden hahmottamiseen ei riitä enää tämä ojankaivajan "filosofia", vaan tarvitaan jotain konkreettisempaa ja tämä näkymätön valtio on vain esimerkki siitä mitä filosofia voi käsitellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


manaaja kirjoitti:

totuushan on se että saatana on kaikkien maailman suurten asioiden aikaansaaja ja tietäjä! kysykää häneltä niin tiedätte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu