Ylipaino ja jooga

Kysyttävää..

Eli voikohan joogasta olla apua ylipainoisuuteen tai siihen että kilot tulevat helposti takaisin?
Olen ymmärtänyt että chakrat liittyisivät joogaan. Ja se että saa helposti painoa tai on pakottava tarve mässäilyyn liittyy myös jollain tavalla chakroihin. Itselläni on pari kiloa ylipainoa ja haluaisin hoikentua ja mietin oisiko joogasta tässä apua. Iältäni olen nuori, alle 20 ja sukupuoleltani mies.

12

3566

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joogitar.

      Joo. Kaikki jooga-asennot laihduttavat ja käsittääkseni säännöstelevät ruokahalua.

      Itse olen ainakin laihtunut tosi "helposti" pitkälti vain istumassa jooga-asennossa päivittäin. (ei tarvitse olla se täydellinen lootusasentokaan - tavallinen risti-istunta tai puolilootus auttaa jo, kun tekee sen säännöllisesti)

      • I see the light - in the fr...

        ... istuu puolilootuksessa, sitä kauemmin pysyy pois jääkaapilta...


      • MILLÄ?

        Muuten päivässäsi varmaan röhnötät sohvalla imien limpparia ja mässäilet sipsiä? Siis kun jo istuminen laihduttaa?

        Kaikki liikkuminen laihduttaa jos kulutat enemmän energiaa kuin keräät sitä vararenkaaksi.


    • Chakrat

      liittyvät aivan kaikkeen, ne ovat ihmisessä olevia energiakeskuksia.
      Pakottava tarve mässäilyyn taas on pakenemista. Parempi paeta joogaan.

    • mystinen.tantrikko

      ja joogasta on hyötyä jos sinulla on oikea Guru.
      Tule minun luokseni Himalayalle, laihdut nopeasti mystisten voimieni ansiosta, ja voit syödä pullaa loppu elämäsi, jos toistat antamaani mantraa ennen ruokailua.

      • Ennustaja-Matami

        Laihtuminen oikeastaan vaatii sitä, että poistat ruokavaliosta sokerin, viljat, perunan, makeat hedelmät, pastan yms..
        Sensijaan pitäisi syödä rasvaisia maitotuotteita, kananmunia, rasvaista lihaa, kasviksia ja rasvaisia pähkinöitä yms.. Huomaat pian, että kilot karisee.


      • mystinen.tantrikko
        Ennustaja-Matami kirjoitti:

        Laihtuminen oikeastaan vaatii sitä, että poistat ruokavaliosta sokerin, viljat, perunan, makeat hedelmät, pastan yms..
        Sensijaan pitäisi syödä rasvaisia maitotuotteita, kananmunia, rasvaista lihaa, kasviksia ja rasvaisia pähkinöitä yms.. Huomaat pian, että kilot karisee.

        mutta minun salaisen mantrani avulla, voit syödä mitä tahdot, ja laihdut ;)


      • Ennustaja-Matami
        mystinen.tantrikko kirjoitti:

        mutta minun salaisen mantrani avulla, voit syödä mitä tahdot, ja laihdut ;)

        Ok, laita lentolippu tulemaan, niin tulen viivana sinne Himalajalle. :)


      • ruoka (rajasic)
        Ennustaja-Matami kirjoitti:

        Laihtuminen oikeastaan vaatii sitä, että poistat ruokavaliosta sokerin, viljat, perunan, makeat hedelmät, pastan yms..
        Sensijaan pitäisi syödä rasvaisia maitotuotteita, kananmunia, rasvaista lihaa, kasviksia ja rasvaisia pähkinöitä yms.. Huomaat pian, että kilot karisee.

        Liha, kala, munat, tiivistevalmisteet, liikaa maustetut ruokalajit,sipuli ja valkosipuli, kahvi, tee ja tupakka ovat vältettäviä,ne kiihdyttävät intohimoja ja tunteita ja hajoittavat ajatuksia. Niitä käytettäessä on keskittyminen vaikeaa.Joogan harrastajien tulisi välttää ruokia jotka haittaavat joogan päämäärien saavuttamista.

        Tasapainoton, epäpuhdas, vanhentunut ja pilaantunut ruoka on VAARALLISTA sekä ruumiin että mielen terveydelle. Vahvat alkoholijuomat kuuluvat myös tähän luokkaan.(tamasic)


      • Wannabe bee
        mystinen.tantrikko kirjoitti:

        mutta minun salaisen mantrani avulla, voit syödä mitä tahdot, ja laihdut ;)

        ....


    • Joogaaja

      Yhdellä jos toisella on kyllä vellit ja puurot sekasin. Tottakai jooga laihduttaa, jos siirryt kasvisruokaan. Muista sitten, että terveellinen kasvisöljy on sataprosenttista rasvaa. Voi on vaan 85-prosenttista. Näin esimerkkinä mainittakoon. Miksi niin monet joogaajat ja myös joogaopettajat ovat aivan ihrakasoja. Joogahan on helppo ja hyvä notkeutusharjoitusmuoto myös lihaville. SIIS. Jooga ei laihduta sinänsä. Sinun täytyy omaksua yksinkertaisesti hyvät ja terveelliset ruokailutavat joogaat sitten tai ei. Laihduttaminen on todella helppoa. Tarvitsee laittaa suustaan sisään vähemmän kaloreita kuin kuluttaa.

      • Ihan vähän vaan pyöreähkö

        Kyllä monienkin asanoiden harjoittamisen väitetään poistavan rasvakerrostumia sieltä sun täältä.Ja varmasti niin onkin, esim vatsalihakset saavat liikettä. Mutta,niiden myös sanotaan parantavan ruokahalua!
        Jotta joogan harjoittamisesta olisi etua vaaditaan kohtuutta kaikessa,myös levossa ja työssä. Syödessä on muistettava jättää vatsaan vähän tyhjääkin tilaa.Ylensyöminen tai vatsan täyttäminen ääriä myöten ei ole terveellistä.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe