Eli voikohan joogasta olla apua ylipainoisuuteen tai siihen että kilot tulevat helposti takaisin?
Olen ymmärtänyt että chakrat liittyisivät joogaan. Ja se että saa helposti painoa tai on pakottava tarve mässäilyyn liittyy myös jollain tavalla chakroihin. Itselläni on pari kiloa ylipainoa ja haluaisin hoikentua ja mietin oisiko joogasta tässä apua. Iältäni olen nuori, alle 20 ja sukupuoleltani mies.
Ylipaino ja jooga
12
3530
Vastaukset
- joogitar.
Joo. Kaikki jooga-asennot laihduttavat ja käsittääkseni säännöstelevät ruokahalua.
Itse olen ainakin laihtunut tosi "helposti" pitkälti vain istumassa jooga-asennossa päivittäin. (ei tarvitse olla se täydellinen lootusasentokaan - tavallinen risti-istunta tai puolilootus auttaa jo, kun tekee sen säännöllisesti)- I see the light - in the fr...
... istuu puolilootuksessa, sitä kauemmin pysyy pois jääkaapilta...
- MILLÄ?
Muuten päivässäsi varmaan röhnötät sohvalla imien limpparia ja mässäilet sipsiä? Siis kun jo istuminen laihduttaa?
Kaikki liikkuminen laihduttaa jos kulutat enemmän energiaa kuin keräät sitä vararenkaaksi.
- Chakrat
liittyvät aivan kaikkeen, ne ovat ihmisessä olevia energiakeskuksia.
Pakottava tarve mässäilyyn taas on pakenemista. Parempi paeta joogaan. - mystinen.tantrikko
ja joogasta on hyötyä jos sinulla on oikea Guru.
Tule minun luokseni Himalayalle, laihdut nopeasti mystisten voimieni ansiosta, ja voit syödä pullaa loppu elämäsi, jos toistat antamaani mantraa ennen ruokailua.- Ennustaja-Matami
Laihtuminen oikeastaan vaatii sitä, että poistat ruokavaliosta sokerin, viljat, perunan, makeat hedelmät, pastan yms..
Sensijaan pitäisi syödä rasvaisia maitotuotteita, kananmunia, rasvaista lihaa, kasviksia ja rasvaisia pähkinöitä yms.. Huomaat pian, että kilot karisee. - mystinen.tantrikko
Ennustaja-Matami kirjoitti:
Laihtuminen oikeastaan vaatii sitä, että poistat ruokavaliosta sokerin, viljat, perunan, makeat hedelmät, pastan yms..
Sensijaan pitäisi syödä rasvaisia maitotuotteita, kananmunia, rasvaista lihaa, kasviksia ja rasvaisia pähkinöitä yms.. Huomaat pian, että kilot karisee.mutta minun salaisen mantrani avulla, voit syödä mitä tahdot, ja laihdut ;)
- Ennustaja-Matami
mystinen.tantrikko kirjoitti:
mutta minun salaisen mantrani avulla, voit syödä mitä tahdot, ja laihdut ;)
Ok, laita lentolippu tulemaan, niin tulen viivana sinne Himalajalle. :)
- ruoka (rajasic)
Ennustaja-Matami kirjoitti:
Laihtuminen oikeastaan vaatii sitä, että poistat ruokavaliosta sokerin, viljat, perunan, makeat hedelmät, pastan yms..
Sensijaan pitäisi syödä rasvaisia maitotuotteita, kananmunia, rasvaista lihaa, kasviksia ja rasvaisia pähkinöitä yms.. Huomaat pian, että kilot karisee.Liha, kala, munat, tiivistevalmisteet, liikaa maustetut ruokalajit,sipuli ja valkosipuli, kahvi, tee ja tupakka ovat vältettäviä,ne kiihdyttävät intohimoja ja tunteita ja hajoittavat ajatuksia. Niitä käytettäessä on keskittyminen vaikeaa.Joogan harrastajien tulisi välttää ruokia jotka haittaavat joogan päämäärien saavuttamista.
Tasapainoton, epäpuhdas, vanhentunut ja pilaantunut ruoka on VAARALLISTA sekä ruumiin että mielen terveydelle. Vahvat alkoholijuomat kuuluvat myös tähän luokkaan.(tamasic) - Wannabe bee
mystinen.tantrikko kirjoitti:
mutta minun salaisen mantrani avulla, voit syödä mitä tahdot, ja laihdut ;)
....
- Joogaaja
Yhdellä jos toisella on kyllä vellit ja puurot sekasin. Tottakai jooga laihduttaa, jos siirryt kasvisruokaan. Muista sitten, että terveellinen kasvisöljy on sataprosenttista rasvaa. Voi on vaan 85-prosenttista. Näin esimerkkinä mainittakoon. Miksi niin monet joogaajat ja myös joogaopettajat ovat aivan ihrakasoja. Joogahan on helppo ja hyvä notkeutusharjoitusmuoto myös lihaville. SIIS. Jooga ei laihduta sinänsä. Sinun täytyy omaksua yksinkertaisesti hyvät ja terveelliset ruokailutavat joogaat sitten tai ei. Laihduttaminen on todella helppoa. Tarvitsee laittaa suustaan sisään vähemmän kaloreita kuin kuluttaa.
- Ihan vähän vaan pyöreähkö
Kyllä monienkin asanoiden harjoittamisen väitetään poistavan rasvakerrostumia sieltä sun täältä.Ja varmasti niin onkin, esim vatsalihakset saavat liikettä. Mutta,niiden myös sanotaan parantavan ruokahalua!
Jotta joogan harjoittamisesta olisi etua vaaditaan kohtuutta kaikessa,myös levossa ja työssä. Syödessä on muistettava jättää vatsaan vähän tyhjääkin tilaa.Ylensyöminen tai vatsan täyttäminen ääriä myöten ei ole terveellistä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä932107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1011287