V:ttu, mitä paskaa osoitteessa:
http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=11263&sid=df5a1004397542b30d9676581a1e6879
Ensinnäkin on todestettu, että algebra koostuu reaalisesta ja osittain imaginaarisestä. Toisekseen on yhden käden sormilla laskettavissa ne sovellukset, joita ylipäätään kompleksiluvuilla on ollut. Kaikkein typerintä on väittää, että piillä ja yhdellä olisi jotain tekemistä toistensa kanssa. Laskin nimittäin itse ko. "sarjaa". Ei sinne päinkään.
http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=11263&sid=df5a1004397542b30d9676581a1e6879
Ensinnäkin on todestettu, että algebra koostuu reaalisesta ja osittain imaginaarisestä. Toisekseen on yhden käden sormilla laskettavissa ne sovellukset, joita ylipäätään kompleksiluvuilla on ollut. Kaikkein typerintä on väittää, että piillä ja yhdellä olisi jotain tekemistä toistensa kanssa. Laskin nimittäin itse ko. "sarjaa". Ei sinne päinkään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"V:ttu, mitä paskaa osoitteessa:"
Joo, tervetuloa internettiin (en lukenut linkkiä). Täällä kaikilla sana on vapaa ja jokainen voi toimia kaikkien alojen asiantuntijana. Internetissä myös Sinä voit kertoa miten suhteellisuusteoria toimii tai mistä Gödelin lauseissa on tarkalleen ottaen kysymys. Se on oikeassa, joka onnistuu kuulostamaan vakuuttavimmilta.
Täällä on mahdollista keksiä pakkausjärjestelmä, joka pakkaa kaiken datan pienempään tilaan, täydellinen tekoäly, pysähtymistesteri ja vaikka mitä. Etkä tarvitse edes mitään koulutusta. Riittää kun käytät kirosanoja ja erikoismerkkejä, niin ihmiset kyllä uskovat sinua, koska ainahan auktoriteeteilla on tapana olla väärässä ja, tiätkös, kerran yksi matikan opiskelija tuli luokkaan, näki taululla muutaman tehtävän ja ratkaisi ne. Myöhemmin kävikin ilmi, että tehtävät olivat avoimia ongelmia ja tätä opiskelija ei tiennyt. Tämä on täysin vedenpitävä nimimerkkien teorian todistukseksi.
T: Itsekin touhua seurannut, mutta nyttemmin sattuneesta syystä keskustelukaverit muualta etsivä.
Miksi edes postitit viestin? Kaikkihan tietävät, että netissä on paljon väärää tietoa. Miksi sinun piti laittaa linkki väärän tiedon sivulle? Hyödyllisempää olisi jakaa vain oikeaa tietoa.
Toisaalta on hyvä, että muut saavat tietää, että missä se paska sijaitsee ja osaavat olla siitä erossa :)...
Nyt en kyllä yhtään ymmärrä pointtiasi. Jos menen vahingossa kyseiselle sivulle, huomaan kyllä heti, että eipä sivulla ole paljon asiaa. Jos taas etsin tietoa Suomi24:n keskustelupalstalta, miksi ihmeessä haluasin tietää jonkun toisen sivuston osoitteen, missä ei ainakaan ole haluamaani tietoa?
Maailmassa on niin paljon tietoa, että on paljon tehokkaampaa etsiä oikeaa tietoa kuin etsiä kaikkea mahdollista tietoa ja karsia siitä suurin osa pois.
Eikö moniulotteista algebraa kutsuta lineaarialgebraksi? En jaksanut tarkistaa, ovatko laskentakaavat lineaarisia. Kuitenkin tuon viestiketjun aloituksessa annetut esimerkit vaikuttivat siltä. Eli
y=Ax Bu
missä y,x ja u ovat vektoreita ja A ja B matriiseja, jotka määrittelevät esimerkin lämpötilan, paineen ym. keskinäiset suhteet.
Asia voi olla hankalampi, jolleivat suhteet ole lineaarisia.