minkä takia Suomessa paljon broileri,liha ja kala tuoteitta on joko marinaatissa tai jalostetuna,siis tärkoitän että ei ole paljon "naturel"ilman mitään aineittä,ja viela ihmetelen että ne marinaatissa tuoteet ovat halvempiä,mä poistan kaikki huuhtelemalla ja maustan itte kuten haluan.Yksi väihtoehto on että ostat suoraan teurastamosta (myymälästä)eli lyhyesti asia on se että Suomessa varsinkiin broileri tuoteet on marinateissa,ja kala on myös paljon jalostettu (sokerissa,suolalla,savustus)
Maasssa maan tavalla näin on,mutta miten ne marinaatissa tuoteet tuleee halvemäksi?
Olen vieraskielinen,joten antakka anteeksi kirj.virheistä.
Maasssa maan tavalla näin on,mutta miten ne marinaatissa tuoteet tuleee halvemäksi?
Olen vieraskielinen,joten antakka anteeksi kirj.virheistä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niihin ilmeisesti tyrkätään niin paljon säilöntäaineita, etteivät ne pilaannu niin nopeasti ja se on yksi syy hintaan. toinen on se, että marinadin ainesosat ovat lähes ilmaisia mutta marinadi nostaa tuotteen painoa ja laskee siten jonkin verran kilohintaa tosin en ole ikinä ostanut marinoitua broileria niin en tiedä miten paljon marinadia on.
syy miksi kaikki tuotteet ui marinadissa on yksinkertaisesti ihmisten laiskuus ja ruoanlaittotaidon puute, sekä se että suomalaiselle ruoassa tärkeintä on että sitä on paljon ja siitä lähtee nälkä.
sekin vielä että marinoitujen broilerien myynti on kasvanut ja siksi hinta laskenut.
Jätä liha kokonaan niin ei tarvitse pähkäillä marinadien kanssa.
Suomessa lihan laatu on poikkeuksellisen huono. Sianliha on rasvatonta ja kuivaa, josta seuraa että se olisi ilman marinointia sitkeää ja mautonta. Kanat ja broilerit ovat niinikään huonosti lihantuotantoon sopivia rotuja ja kananlihanlaatu Suomessa erittäin heikkoa sen takia. Myös suomalainen naudanliha on valtaosin vanhoista eläimistä ja sitkeää. Tästä johtuu, että lihat laitetaan mielellään marinadeihin, jolloin ne edes hiukan pehmenevät.
Toinen syy marinointiin on sen säilytystä pidentävä vaikutus. Marinoituna voidaan myydä paljon vanhempaa lihaa kuin marinoimattomana.
Marinoitujen halpuus tulee juuri siitä, että marinointiliemeen voidaan upottaa heikkolaatuista ja ei-tuoretta lihaa.
Ruoan terveellisyydestä ja tuoreudesta kiinnipitävät kuluttajat eivät valmiiksi marinoituja tuotteita osta. Onhan siinä marinointiliemessäkin aikamoinen cocktail erilaisia e-koodeja mukana.
Tuosta lihan laatu- arvostelusta sen verran, että lihantuottajat kasvattavat tietysti sen laatuisia eläimiä, mitä saavat hyvin teurastamoille kaupaksi.
Ja teurastamot ja jatkojalostajat tekevänsä sellaista lihaa minkä saavat hyvin myytyä asiakkaalle...
Mutta pakko sanoa tähän se, että minä uskon ettei Suomessa saada hyvää lihaa tuotettua millään ilveellä. Tätä osaa maapallosta on siunattu harvinaisen hyvillä kaloilla, mutta lihojen pitäisi antaa kasvaa siellä missä lehmät voivat vaeltaa pampalla ympäri vuoden...
Nojoo, en ole syönyt lihaa yli 11 vuoteen, joten olen ehkä jäävi tässä asiassa, mutta yksi syy (joskaan ei ensimmäinen eikä toinen) lihan poisjättämiseen oli sen surkea laatu, jota ei voi näillä korkeuksilla korjata sellaiseksi, mitä se on juuri pampalla. Siellä taas ei sitten kannata juuri kaloihin kajota.
Savonseudulla, ainakin Prismassa on todella hyvin marinoimattomia broilereita ja lihoja, ei ole tarvinnut ikinää kaupasta lähteä ilman sitä, mitä on tarvinnut. Niin, ja minusta se marinadin maku ei kyllä lähde huuhtomallakaan, joskus nimittäin koitin, ja silti vielä oli ällö imelä vivahdus niissä.