Jos joku katsoi Proffa Steniuksen Neloselta viikonloppuna niin siinä oli mielenkiintoinen koe.
Tyhjiö jossa paine luokkaa 30 mBar(?) huoneen lämpöinen vesi alkoi kiehumaan. (Vesi kiehuu sitä alemmassa lämpötilassa, mitä pienempi paine vallitsee.)
Ymmärrän että veden kiehumispiste pienenee alipaineessa, mutta miksi vesi jäätyi kiehumisen jälkeen? (ilmeisesti lähes tyhjiö)
Tuli mieleen että jos vesi hajoaa vedyksi ja hapeksi, joka aiheuttaisi veden jäätymisen???
Miksi vesi kiehuu ja jäätyy alipaineessa(lähes tyhjiössä)?
4
6013
Vastaukset
- Pascalin poika
Se Steniushan selitti sen, vai jäikö sulta se kohta katsomatta?
Se veden kiehuminen siis vaatii energiaa. Kun energiaa kuluu tarpeeksi, vesi kylmenee ja lopulta jäätyy, ja sitten jääkin höyrystyy eli tapahtuu sublimoituminen. - Pascalin poika
Ei se ainankaan minun mielestä voi mitenkään hajota vedyksi ja hapeksi pelkästään tyhjiön vaikutuksesta. ja sehän olisi ollut hyvin vaarallista, jos vetyä olisi päässyt tekemisiin ilman hapen kanssa. (Niinkuin tämän kertaisessa [kerrankin mielenkiintoisessa!] mikrotempussa)
- savor
Vesikin räjähtää eli laajenee koko ajan ja tyhjiössä siihen ei tule ulkoapäin juurikaan energiaa ja näin se pääsee laajenemaan normaalia vapaammin.
Lopulta siinä olevat kolmiulotteisesti laajenevat energiakeskittymät löytävät tasapainon ja eivät saa enää tönittyä toisiaan poispäin toisistaan nopeammin kuin laajenevat ja näin ne jatkavat laajenemistaan tukevasti vieri vieressä, kunnes uloimmat aletaan tönimään poispäin normaalia nopeammin ja näin jääkin lopulta haihtuu.
Ja näin on.
Ei ns. gravitaatiota ole olemassa.
On vain yksi yksinkertainen periaate eli paineen vaihtelu joka selittää kaiken.
Savor
:);):)
http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=10099- oikea tiedemies
Oletko ikinä ajattelut hakea EU-tukea tieteen opintoihin. Vaikutat todella pätevältä kaverilta ja mielikuvituksen tuotteetkin ovat kuin 5-vuotiaalla pikkulapsella, joka on saanut yliannostuksen kofeiinia ja ollut nukkumatta 20 tuntia.
Jatka vain samaa mallia, niin uskon että tulemme kuulemaan sinusta vielä paljon tulevaisuudessa niin sanottuna tieteen edelläkävijänä jota maailma ei ymmärtänyt, eikä tulekkaan ymmärtämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315376- 363711
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833273- 112525
- 292112
- 122047
- 1631876
- 1051352
- 141338
- 1371154