Eugen Parviaisen Pohjolan Sanomissa olleen kirjoituksen mukaan Ylitornion kunnanjohtaja, kunnansihteeri ja perusturvajohtaja ovat jättäneet valtion työllistämisrahatkäyttämättä ja lähettäneet ne takaisin.
Eikös tämä ole mahotonta?
Eikös tämä ole mahotonta?
Vastaukset 19
Vanhimmat
ollessaan ympäristöpiirin *pomo* otti hommiinsa aina ja vain samoja naamoja..ja yllätys yllätys..kaikki he olivat vasemmistolaisia..että sillee...se on kai sitä temokratiaa.. sanoskeli Eetu
Pikku piirit pyörii, lehmänkauppoja sitten joskus yli puoluerajojen, jos annat tämän mulle niin mä äänestän sitten tuon sulle j n e.
Taitaa olla taas vaalit tulossa ku Parviainenkin on herännyt .
On valitettavaa, että poliitikot eivät kirjoittele ja tiedoita mitään toiminnastaan paitsi vaalivuonna rupeavat älyttömästi itteään kehumaan ja toisten epäkohtia paljastelemaan.
Kenkkua, kenkkua.
Toivois ihmisten ajattelevan OIKEASTI ihmisiä eikä vain ääniä.
pomo on samoilla linjolla Eugenin kanssa,ovat muutenki ko paita/perse virkaajan ulkopuolellakin.
euken parviaisen vaimo ole se jhl:n pääpomo ylitornion osasto 749:ssä ja kaiketi oli hyväksymässä hiljaisuudessa näitten ainiovaaran koulun siivoojien potkut kun samaa natsuunaa oleva teknisetoimiston ns. pikkupomo raukasti valheilla oli nämä pitkän päivätyön tehneet siivoojat röyhkeästi potkimassa pellolle ja kaiketi oli siinä jutussa saman aatteen opettajiakin mukana valheellista tukea antamassa, että näin nämä vasmmistoliittolaiset kommarit stalinistit muka heikompi osaisten etujen ajajat toimivat, kannattaa muistaa tämmöset jutut tulevissa vaaleissa ja olihan niitä siivoojia kurittamassa myös kepulaiset tek.lautakunnan jäsenet ja myös valtuutetut, saivatko he ikäänkuin bonusksena heleposti maata taroniemessä sitä tarvitsevalle kun antoivat tukensa röyhkeille, toimenpiteellisesti täysin moraattitomana tekona, ilman mitään siivoojille kuuluvia rahallisina korvauksia, kyllä hymyä tarvittas kertomaan asioita menneitä ja mäneillään olevia, niin että tälläistä harrastavat kepu ja vasemmistoliitto/skdl/stalinistit.
Aivan täysin uskomatonta!
Vaikuttaa siltä, ettei työttömistä juuri huolta kanneta.
Omat asiat on varmaan hoidettu paremmin.
Niillä alkaa oma suku loppua ei ole ketään ketä työllistää.
Uskoisin asian olevan suurin piirein juuri noin.
Siellä vaan kuntalaisten verorahoilla levitetään persettä ja evätään toisilt toimeentulo.
Ei muuta ku pihalle ja potku persuksiin.
Ko loppuski äkkiä jo nuo omat suvut.
Tuomosta menoahan täälä on jo monta sattaa vuotta kattottu.
Ei vain tarvitse Ylitorniolla ihmetellä miksi kunnan väkiluku laskee. Se johtuu kunnan omasta politiikasta joka ollut sama viimeiset parisataa vuotta.
Ulosko liputat?
No eikös sulla ole kirjaimia koneella?
Ne on niin hampaisiin asti suojeltuja ettei niitä saa millään ulos, käyttivätpä valtaansa miten väärin tahansa.
Virkamiehet vie ja poliitikot vikisee.
Kun virkamiehet asianutntemuksellaan ja tiedollaan menevät poliitikkojen edelle, ja poliitikot eivät hanki tietoa itse, niin ollaan täydellisen virkamiesdiktatuurin alla.
Näin on käynyt Ylitorniolle ja monelle muullekin kunnalle, jopa valtiolle.
Valta on virkamiehillä, vaikka se pitäisi olla kansalla, eli äänestäjillä politiikkojen kautta.
Näin tulee demokratiasta pelkkä diktatuuri, virkamiesten ja poliitikkojenn yhteinen diktatuuri.
Opettelisit ensin lukehmaan ja sitte vielä ymmärtähmään lukemasa sisälön niin että vähänkhään paranis tämä kunnan asioittenhoito.
Kyllä sois paljon sopevampi, että laittasima tuomosten virkamiesten palkat kuntalaisten hyvinvoinin ja viihtyvyyen etistämisheen.
Mie ainakhaan nuile haluais meän verorahoja viskoa.
kyllä se on mukava ko se par... on kunnanelimissä jottain ees tapahtuu eiväkkä ainoastaan toisiinsa sielä sekkaanu.
Oli miten oli, en tiedä. Täällä periferiassa heistä juuri tietoa. Rakennustarkastaja tuntuu pätevältä ja muutenkin kansan mieheltä.