Koska monasti tälläkin palstalla näkee sekaannuksia, muistutan seuraavasta:
Kumina ja juustokumina ovat kaksi eri maustetta. Näiden kahden mausteen varsin yleinen sekaannus johtuu englanninkielisistä nimistä. Juustokumina, englanniksi cumin, käännetään usein virheellisesti pakkausteksteihin, resepteihin ja ruoka-alan sanakirjoihinkin kuminaksi. Juustokuminan maku poikkeaa kotoisen tutusta kuminasta suurestikin, eikä niillä voi korvata toisiaan. Kuminan englanninkielinen nimi on caraway.
Meikäläinen tavallinen kumina onkin lähinnä leipämauste, ja joskus sitä käytetään raakakaalisalaatissakin.
Sen sijaan juustokumina eli roomankumina eli jeera on aivan eri makuinen, ja nimenomaan sitä käytetään intialaisissa, Lähi-idän, turkkilaisissa, balkanilaisissa, Pohjois-Afrikan sekä mm. meksikolaisissa chiliruoissa.
Juustokumina on nimenä siksikin harhaanjohtavaa, että aiemmin Valio teki kuminajuustoa, jossa oli kokonaisia kuminansiemeniä. Mutta nepä olivatkin silti tavallista kuminaa eikä juustokuminaa, vaikka nimenomaan juustossa esiintyivätkin... On arvoitus, mistä tuo "juustokumina"-nimitys on peräisin. Ettei sekin perustuisi johonkin ammoiseen väärinkääntämiseen.
Tässä alempana, kun kysytään välimerellisistä lihapullista, on yhdessä vastauksessa resepti "marokkolaisista" lampaanlihapullista, joissa juuri puhutaan "kuminasta". Lyön vetoa, että siinäkin kuuluu olla JUUSTOKUMINAA, eivät marokkolaiset meikäläistä kuminaa käytä.
Juustokumina/kumina
10
15245
Vastaukset
- aäsldktji
Kuminan nimeä tuskin pystyy muuttamaan, mutta olisi tosiaan hyvä, jos juustokuminasta saataisiin pysyvästi vain ja ainoastaan jeera. Käännösongelmia englannista suomeen tällä ei tosin vielä ratkaista...
No, hyviä mausteita kumpainenkin :) - hjelp
tarkentaa kumina-jutskaa, mut siinähän se tuli.
- Poro Tallinnasta
Siinä lihapullaohjeessa tarkoitettiin nimenomaan juustokuminaa. Ohje oli tosiaan käännetty suoraan englannista (eli siinä oli cumin). Sori vaan, jos meni jollakin sekaisin. Itse tiedän kyllä tuon eron, mutta koska juustokumina on jauhettua ja kumina taas kokonaisia siemeniä, ei sekaannusta yleensä (ainakaan omalla kohdallani)tule.:)
- hyvää on
eri on, Juustokuminassa on enemmän juustoa kuin tavallisessa kuminassa.
- Kuminan viljelijä
Heitäppäs ihan piruutas juustokuminan ja tavallisen kuminan Latinankieliset nimet niin ei tule sekaannusta.
( ;- Latinaksi kumisee
Kumina: Carum carvi. Juustokumina: Cuminum cyminum.
- yläbasso
Hifisti ei voi sietää kuminaa.
- Anonyymi
Ok
- Anonyymi
Mietit 9 vuotta mitä vastaat?
- Anonyymi
On ne wikipedian mukaan kuitenkin samaa sukua, mutta juustokumina paljon voimakkaamman makuinen. Ostin itsekin vahingossa kun en löytänyt tavallista, ensin en tykännyt enkä välttämättä osta uudelleen, mutta menee se liharuoissa. Tavallinen kumina on hyvä vaikkapa keitoissa ja tietysti leivässä, valitettavasti kuminaleivät ovat kalliita enkä itse viitsi leipoa.
Jossain kerrotaan päinvastoin tai jopa ristiin samassa jutussa.
"Juustokumina muistuttaa kuminaa, sillä molemmilla on vihreänruskeat, pienet siemenet. Maku on kuitenkin kuminaa miedompi."
https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/ruoka/mausteopas
Fenkoli on tuon jutun mukaan saksankumina ja juustokumina roomankumina. Sekin olisi parempi nimi kuin juustokumina tai sitten jeera, vaikka se kuulostaakin oudolle.
Mustakuminasta eli ryytineidosta en ole kuullutkaan. Kumina on intiankumina ja juustokumina tuon mukaan oikea kumina.
https://mangojauhetta.blogspot.com/2014/01/kumina-juustokumina-intiankumina-ja.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263234Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122399Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.812296Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062024Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761653Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥461518Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta251427Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1211176
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151126