Koska monasti tälläkin palstalla näkee sekaannuksia, muistutan seuraavasta:
Kumina ja juustokumina ovat kaksi eri maustetta. Näiden kahden mausteen varsin yleinen sekaannus johtuu englanninkielisistä nimistä. Juustokumina, englanniksi cumin, käännetään usein virheellisesti pakkausteksteihin, resepteihin ja ruoka-alan sanakirjoihinkin kuminaksi. Juustokuminan maku poikkeaa kotoisen tutusta kuminasta suurestikin, eikä niillä voi korvata toisiaan. Kuminan englanninkielinen nimi on caraway.
Meikäläinen tavallinen kumina onkin lähinnä leipämauste, ja joskus sitä käytetään raakakaalisalaatissakin.
Sen sijaan juustokumina eli roomankumina eli jeera on aivan eri makuinen, ja nimenomaan sitä käytetään intialaisissa, Lähi-idän, turkkilaisissa, balkanilaisissa, Pohjois-Afrikan sekä mm. meksikolaisissa chiliruoissa.
Juustokumina on nimenä siksikin harhaanjohtavaa, että aiemmin Valio teki kuminajuustoa, jossa oli kokonaisia kuminansiemeniä. Mutta nepä olivatkin silti tavallista kuminaa eikä juustokuminaa, vaikka nimenomaan juustossa esiintyivätkin... On arvoitus, mistä tuo "juustokumina"-nimitys on peräisin. Ettei sekin perustuisi johonkin ammoiseen väärinkääntämiseen.
Tässä alempana, kun kysytään välimerellisistä lihapullista, on yhdessä vastauksessa resepti "marokkolaisista" lampaanlihapullista, joissa juuri puhutaan "kuminasta". Lyön vetoa, että siinäkin kuuluu olla JUUSTOKUMINAA, eivät marokkolaiset meikäläistä kuminaa käytä.
Juustokumina/kumina
10
15157
Vastaukset
- aäsldktji
Kuminan nimeä tuskin pystyy muuttamaan, mutta olisi tosiaan hyvä, jos juustokuminasta saataisiin pysyvästi vain ja ainoastaan jeera. Käännösongelmia englannista suomeen tällä ei tosin vielä ratkaista...
No, hyviä mausteita kumpainenkin :) - hjelp
tarkentaa kumina-jutskaa, mut siinähän se tuli.
- Poro Tallinnasta
Siinä lihapullaohjeessa tarkoitettiin nimenomaan juustokuminaa. Ohje oli tosiaan käännetty suoraan englannista (eli siinä oli cumin). Sori vaan, jos meni jollakin sekaisin. Itse tiedän kyllä tuon eron, mutta koska juustokumina on jauhettua ja kumina taas kokonaisia siemeniä, ei sekaannusta yleensä (ainakaan omalla kohdallani)tule.:)
- hyvää on
eri on, Juustokuminassa on enemmän juustoa kuin tavallisessa kuminassa.
- Kuminan viljelijä
Heitäppäs ihan piruutas juustokuminan ja tavallisen kuminan Latinankieliset nimet niin ei tule sekaannusta.
( ;- Latinaksi kumisee
Kumina: Carum carvi. Juustokumina: Cuminum cyminum.
- yläbasso
Hifisti ei voi sietää kuminaa.
- Anonyymi
Ok
- Anonyymi
Mietit 9 vuotta mitä vastaat?
- Anonyymi
On ne wikipedian mukaan kuitenkin samaa sukua, mutta juustokumina paljon voimakkaamman makuinen. Ostin itsekin vahingossa kun en löytänyt tavallista, ensin en tykännyt enkä välttämättä osta uudelleen, mutta menee se liharuoissa. Tavallinen kumina on hyvä vaikkapa keitoissa ja tietysti leivässä, valitettavasti kuminaleivät ovat kalliita enkä itse viitsi leipoa.
Jossain kerrotaan päinvastoin tai jopa ristiin samassa jutussa.
"Juustokumina muistuttaa kuminaa, sillä molemmilla on vihreänruskeat, pienet siemenet. Maku on kuitenkin kuminaa miedompi."
https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/ruoka/mausteopas
Fenkoli on tuon jutun mukaan saksankumina ja juustokumina roomankumina. Sekin olisi parempi nimi kuin juustokumina tai sitten jeera, vaikka se kuulostaakin oudolle.
Mustakuminasta eli ryytineidosta en ole kuullutkaan. Kumina on intiankumina ja juustokumina tuon mukaan oikea kumina.
https://mangojauhetta.blogspot.com/2014/01/kumina-juustokumina-intiankumina-ja.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1214761Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1683692Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi423159Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a213133Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut361610Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik371250Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun361147Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3031070Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei221030- 76967