Onko teillä koskaan koulussa..

Halloween ghost

Onko teillä koskaan koulussa puuttunu joku ruoka tai jälkiruoka sen takia että se on epäonnistunu? meillä puuttu tänään kokonaan pannukakku;)

7

923

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siina.

      Mitä helkkaria, jälkiruoka?! :D
      On teillä kyllä aika perkeleen rikas koulu jos tollaseen luksukseen on varaa!

      Meillä on välipalamyynti, jossa on leivän, hedelmän ja pasteijan lisäksi sokerihuurrettua hillomunkkia, dallaspullaa ja muffinia.
      Kolmella välkällä auki. (9,10 ja 2)

      Kunnon ruoan kanssa ei ole koskaan tapahtunut niin.

      • uiefhowiufh

        emmä tiiä onko. ei oo ainakaan koskaan puuttunut mitään ruokaa mut nehän ihan hyvin voineet korvata sen sit jollaki pikapikaa tehdyllä tai jtn :D

        meillä on aina koulussa hyvä ruoka ja joka kerta välipalaakin. on ollu monesti esim. pullaa (esim laskiaisena laskiaispullaa, runebergin päivänä niit leivoksia), jäätelöö, niit grandi mehujääpuikkoi, hedelmii ja kaikkee. sit meillä on joskus sellasii ihan omii teemoi jollon on vaikka jotain juustoja ihan sikana kaikkee erilaisii :D sitten on sellanen sydänviikkoki että jos löytää sydämen lautasen pohjasta niin saa yllätyslahjan. tollasta oli siis ruoka mun ex-koulussa, nyt oon sitten eri koulussa ja täällä ei oo läheskään niin hyvää ;( ikävä tota kouluu


    • kouvolan koululainen

      Jälkiruoka??!
      On kyl aika hyperluksusta teidän koulussa jos on oikee jälkiruoatkin. Meillä ei ole ikinä ollut jälkiruokaa enkä usko että tuleekaan. Tänään oli taas normaaliin tapaan puuroa ja löyty kahen kaverin puurosta pitkät hiuskarvat että silleen... No on se hyvä että joillai ei oo valittamista.

    • kookos

      Joo, on meidän koulussakin ollut pannukakkua... Tosin rahat vaan vähenee, joten eipä oo enää. Saati sitten jotain muuta jälkiruokaa.
      Ehkäpä kestät päivän ilman pannukakkua kun jotkut toiset syövät kerran viikossa puuroa, tai muuten laihaa keittoa tai "makaroonilaatikkoa" jossa on vettä ja muutama makaronia.

    • ....

      no teillä kyllä oikeesti rikas koulu jos saatte jälkiruokaakin. Meillä on luksusta kun saadaan kerran viikossa pehmeetä leipää...

    • Lukiolainen -90

      Joskus koulussamme on tarjottava ruoka loppunut kesken, siis päivän ruokalistan mukainen, mutta kyllä tilalle on aina jotain saatu kyhättyä.

      Kerran ruokana oli pinaattilättyjä. Niitä oli ilmeisesti varattu aivan liian vähän, koska seuraavaksi tarjolle tuli jauhelihapihvejä - siis pelkkiä pihvejä, niiden kanssa ei saatu vihersalaattia tai perunoita.

      Pian sitten pihvitkin loppuivat ja tarjolle tuli juurespihvejä. Ne olivat ilmeisesti alunperin kasvissyöjille varattuja, sillä koskaan aikaisemmin koko koululle ei ole tarjottu murenevista lantunpaloista kyhättyjä pihvejä :)

      • kyl meil

        kyl meil ainaki on aina vähintää 2 kertaa viikossa jotain jälkiruokaa :O yleensä pannaria, lettuja, kiisseliä tai jtn :o ja yläasteella oon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      157
      2924
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2610
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      68
      1741
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1144
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      341
      1055
    Aihe