ameerikan

Amerikkalainen varaa henkilöauton etupenkin huudahtamalla "I got shotgun!"

Mistä moinen ilmaus?
12532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Repliikki jostakin tunnetusta elokuvasta?

Bonnie ja Clyde?

Ameriikanmaan lainvalvojillakin taitaa olla autolla partioidessaan torrakko (ja nimenomaan havelikko eikä mikään rihlapyssykkä!) ihan äärellään - etupenkin puolella mieluummin kuin hattuhyllyllä.

Äänestä

Kennedyhän ammuttiin kuskin viereen etupenkille. Olisiko sanonta saanut alkunsa Kennedyn murhasta?

Äänestä
  • Katsokaa vanhoja Lannen elokuvia.
    Entas "shotgun wedding"?

    Äänestä

  • Mistä ihmeestä olet saanut päähäsi, että "Kennedyhän ammuttiin kuskin viereen etupenkille"? Ei takuulla ammuttu, mikäli siis tarkoitat John F:ää. Ei edes velipoika Robertia ammuttu sinne. Ehkä jotakuta George W. Kennedyä Baltimoressa vuonna 1932?
    Sen sijaan John F. Kennedy ammuttiin Dallasissa Lincoln Continental avomallin takapenkille Jackiensa viereen.

    Äänestä

maantiekuljetukset Amerikassa hoidettiin hevosvaljakoiden vetämillä vankkureilla. Rikollisjengit ja vähän intiaanitkin hyökkäilivät näiden vankkureiden kimppuun ryöstömielessä. Koska ajajan käsissä oli 6-8 hevosen suitset, hän ei voinut käsitellä asetta. Siksi ajajan vieressä istui joku hurjapää tai harvinaisen kylmäpäinen mies haulikko käsissään. He was "riding shotgun."

Vähän asian vierestä: Shotgun wedding tarkoitti ns. pakkoavioliittoa. "Siunatussa tilassa" olevan morsiamen isä/sukulainen seisoi ladattu haulikko käsissään sulhasen takana varmistamassa että ylkä sanoi: I do.

Äänestä
  • Noinko Amerikan maassa sanotaan? Ainakin minun omassa siviilivihkimisessäni sanottiin suomalaisen englanninkielisen kaavan mukaan: I will.

    Äänestä

  • Really? kirjoitti:

    Noinko Amerikan maassa sanotaan? Ainakin minun omassa siviilivihkimisessäni sanottiin suomalaisen englanninkielisen kaavan mukaan: I will.

    http://www.weddingsbythesea.com/ceremony.html

    Äänestä

  • Hupaisaa että me kutsumme tuota kuskin viereistä penkkiä "pelkääjän paikaksi". Heh!

    Äänestä


  • kylmäpäinen mies kirjoitti:

    Hupaisaa että me kutsumme tuota kuskin viereistä penkkiä "pelkääjän paikaksi". Heh!

    Mitäs hupaisaa siinä on. Minä ainakin pelkään nais kuskin vieressä ihan pirusti, eikä siinä ole mitään hupaisaa ainakaan minun kannaltani.

    (ei tarvitse kertoa mitä krjoitus/kielioppivirheitä tekstissä on. ne löytäisin itsekkin jos haluaisin)

    Äänestä

Kirjoitit otsikkoosi vitsikkäästi virolaisen sanan "ameerikan".

Amerikka on viroksi tosiaa "Ameerika" -- siinä kuin se niin monille suomalaisille on "Ameriikka"! Jännä juttu, miten erikieliset hahmottavat eripituisia äänteitä "samoissa" sanoissa!

"Lisänä Riikka rokassa", tuumi kannibalistis-karnevalistinen ajattelija, "ja Roka Anttiha hää kuuluup soppaa kans!"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taitajille kymysys kirjoitti:

Amerikkalainen varaa henkilöauton etupenkin huudahtamalla "I got shotgun!"

Mistä moinen ilmaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu