oli muistaakseni jokin laivojen tuhoaminen kiilloitetuilla kilvillä tms.
syttyykö puu palamaan, jos peileillä peilataan auringonsäteitä?
raamatussa
10863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä se periaatteessa toimii, mutta miten sitten käytännössä niin on toinen juttu. MythBusters yritti tätä telkussa huonoin tuloksin.
Maailmassa on kyllä laitoksia joissa juuri tätä tekniikkaa käytetään tuottamaan energiaa.
MythBusters jakso että miten ne yritti.
Tasopeileillä ehkä.
Itse kokeilin vanhalla tähtikaukoputken peilillä
(15 cm halkaisija) muutaman metrin päästä hirsiseinään
ja tuli kyllä vähän äkkiä kiire sammutustöihin.
Ikävä musta läiskä vieläkin seinässä muistona.
Eräs tutkia teki merisotilaiden avustuksella kyseisen kokeen. Kas perkele 100 miehen samaan pisteeseen suunnatut peilit sytyttivät laivan palamaan parissa minuutissa..
Tämä tapahtui vuonna 1973.
Googlettamalla löytyypi tietoa.
Myytinmurtajat korjaavat neljännen tuotntokauden aikana kyseisen virheellisen väitämänsä.Myytti onkin totta..
syttyy, jos peili on oikein muotoiltu, ja
systeemi muutenkin asianmukaisesti rakennettu.
Teoriassa Auringonvalossa voi saavuttaa 6000 K
lämpötilan, joka varmasti riittää puun kuin puun
sytyttämiseen. Käytännössä on saavutettu reilusti
yli 3000 K lämpötiloja, ja tuokin taatusti
tarkoitukseen riittää.
Tuon peilijutun voit testata itsekkin.
Otat vaimon kaarevan meikkipeilin, jolla heijastat auringonvalon pisteeksi tummaan pintaan, kohta savu nouseen.
.. Toimii kuten suurennuslasi...polttolasi.
Syrakusan puolustuksessa sytyteltiin Archimedeksen neuvosta peileillä roomalaisten laivoja tuleen antikin aikana.
Taitaa olla vain legendaa. Vaikka Arkhimedes asian saattoi teoriassa tietääkin, käytännön toteutus sen aikaisella tekniikalla saattoi jäädä vielä tekemättä. Ainakaan kukaan ei Arkhimedeen jälkeen pitkään aikaan toistanut temppua.
Sen sijaan peilin käyttö tulen sytyttämiseen oli varmaan jo antiikin aikana tunnettua. Sytytetäänhän vielä nykyäänkin olympiatuli Kreikassa peilin avulla.
Tarina peilein sytytetyistä laivoista tuli tarinan kerrontaan 800 vuotta itse tapahtuman jälkeen. Joku jossain on keksinyt kivan tarinan iltojen iloksi..
Innostuttiin joitakin vuosia sitten hakemaan jäätä järvestä iso palanen. Pohjalla olevasta teräsjäästä veli pakersi linssin ja sai kulo heinikon syttymään. Oli vielä lumi maassa mutta puiden juurilla oli jo kuivaa kulokkoa.
Eilen mitasin Oulun-Läänin Pyhäjärvestä jään paksuutta sahaamalla viipaleen. Oli muuten 15,5cm ja kaikki kirkasta teräsjäätä. joskin pinnassa on 3cm kerros kuplaisempaa jäätä. Sen leikkaamalla pois sais kunnon linssin. Nyt on suvi tiedossa ja tällainen linssi menee pilalle hetkessä, joten jätämme seuraavalle pakkasjaksolle kokeilun.
Ai niin, kyseinen vene olisi vaikeaa sytyttää peileillä, kun polttopisteen pitää olla tarpeeksi pieni suhteessa peiliin ja kuumennuksen pitää tapahtua sen verta pitkään ettei siinä kyllä paatti tuleen syty, suuntaamisvaikeuksien takia. Perämiehen häikaisy kyllä onnistuu ja olisiko tullut kosketuksia toisiin aluksiin.
Tuntuu olevan tavallista ajatella, että peilin käyttäjät toimivat yksilöinä. Minä ainakin olisin pistänyt joukot suuntaamaan peilinsä johtajan osoittamaan kohteeseen. Siis: pomo näyttää omalla peilillä mihin tähdätään, ja muut suuntaavat omat peilit samaan maaliin. Luulisi toimivan vähän heikommillakin häkkyröillä