tällä viikolla...Lohkot
1 Federer 4 Ljubicic 5 Roddick 7 Nalbandian
2 Nadal 3 Davydenko 6 Robredo 8 Blake
ja välieriin Federer Ljubicic Davydenko ja Blake
1 Federer 4 Ljubicic 5 Roddick 7 Nalbandian
2 Nadal 3 Davydenko 6 Robredo 8 Blake
ja välieriin Federer Ljubicic Davydenko ja Blake
Vastaukset 31
Vanhimmat
Eniten turnauksessa ärsyttää se että David Nalbandian pelaa turnauksessa.Itse pidän kyllä
Nalbandiania sympaattisena,mutta hän on täysi
heittopussi Shanghaissa.
Lohkotulokset:
RED:
1 R Federer 3 0
2 A Roddick 2 1
3 I Ljubicic1 2
4 Nalbandian0 3
GOLD:
1 Davidenko 2 1
2 T Robredo 2 1
3 R Nadal 2 1
4 J Blake 0 3
Välierät:
Roger Federer v Tommy Robredo 2-6,6-3,7-6
Andy Roddick v Nikolai Davidenko 6-3,4-6,7-5
Finaali:
Roger Federer v Andy Roddick 7-6,7-5,6-7,2-6,7-6
Federer nousee voittajaksi 5.erän 3-5 tappioasemasta.
toivottavasti Andy babe pääsee finaaliin asti.Hänen pelejään ei ikinään väsy katsomasta! TSEMPPIÄ ANDY
kertaakaan top 10 pelaajaa,että se siitä menestyksestä..turpaan tulee ja pahasti!
Veikkaan samoin ensimmäisestä lohkosta jatkoon Federeriä ja Ljubicicia, toisesta Davydenkoa ja Blakea. Finaalissa Federer kukistaa Davydenkon neljässä erässä.
Urheilukanava ilmeisesti näyttää turnauksen molemmat välierät ja finaalin. Olisi tietysti toivonut laajempaakin televisiointia turnauksesta. No, tästäkin pitää olla tyytyväinen, kun muistelee viime vuotta.
Federer kukisti turnauksen avausottelussa Nalbandianin 3-6,6-1,6-1 ja sai näin revanssin viime vuoden finaalitappiolleen. Pelaajien keskinäiset ottelut ovat nyt 8-6 sveitsiläisen hyväksi.
Andy kukisti Ljubicicin punaisen ryhmän päivän toisessa ottelussa 6-4,6-7(9),6-1 ja on Federerin kanssa vahvoilla ensimmäisen kierroksen jälkeen.
Ottelussa ässät Andylle 19-16, Ljubicic ei saanut ainuttakaan breikkipalloa Roddickin syötöissä.
Andy Roddick on tällä hetkellä sen verran hyvässä kunnossa että menee ainakin semareihin.
Roddickin tarvitsee oikeastaan enää voittaa Nalbandian niin sen pitäisi olla siinä.
Nalbandian on aika turisti tässä porukassa ja
Ljubicicin kunto on rapistunut kauden loppua
kohden.Andyn kunto oikeastaan on aavistuksen
parantunut ja Rogi nyt vaan on kone.
Huomiset ottelut:
NADAL v BLAKE noin klo 13
-> DAVIDENKO v ROBREDO noin klo 14.45
Mielenkiintoista nähdä missä kunnossa Nadal on.
Epäilen että Blakesta on tulossa tämän lohkon
virallinen turisti.
top 10 pelaajan! se ihme viimeks nähty reilusti yli vuos sitten..
"Blake Shanghain suurin voittajasuosikki"
uskon myös että finaalissa pelaa,mutta vastassa on Federer,eikä Eerikäisen ennustama Nadal.
...ei pärjää Nadal näille kovan tempon pelaajille jotka lyövät suoria kovia lyöntejä ilman massiivisia kierteitä,kuten esim Blake,Berdych ja J.Johansson pelit ovat osoittaneet..Nadal on turisti heitä vastaan kovalla kentällä.Kierrepelaaja Federer on paljon helpompi Nadalille,kuten Eerikäinenkin kirjoitti ja on siinä täysin oikeassa.
(2)Nadal-(8)Blake 4-6,6-7(0-7)
James Blake otti ison askeleen kohti välieriä 6-4,7-6(0) -voitolla Nadalista.
Seuraavaksi kentälle astelevat hetken kuluttua Davydenko ja Robredo.
Rafael Nadal kärsi kohtalokkaan tappion Blakelle
4-6 6-7/0. Nadal on nyt heikoilla selviytyä
välieriin. Ristiin pelaamisia saattaa tulla,mutta
tappiot suoraan kahdessa erässä ei auta kyllä.
Blaken tulikoe alkaa kunnolla vasta Robredoa ja
Davidenkoa vastaan,joita pidän lohkon suosikkeina.
Nadal johti 2.erää Blakea vastaan 4-1 ja breikillä 5-4,mutta siitä huolimatta hispaani
onnistui kämmäämään ottelun 2.erän 6-7/0.
Davydenko kukisti Robredon 7-6(8),3-6,6-1 kultaisen lohkon päivän toisessa ensimmäisen kierroksen ottelussa.
Uskoin Andyn tarjoavan Rogille kovan vastuksen.
3 ottelupalloa meni kankkulan kaivoon kun Rogi
takoi 4-6 7-6 6-4 voiton ja varmisti periaatteessa välieräpaikan.
Federer ei mielestäni ole ollut mikään ilmiö Shanghaissa,ja uskonkin ensi kauden olevan vaikeampi Federerille.
Davidenkon ja Roddickin heikkoutena on se,että
ne eivät pysty pelaamaan yhtä tasaista kautta
kuin Federer.Uskon,että ensi kaudella Rogerin
ylivoima pisteissä ei ole enää n.700-800 pst vaan
sanoisin pikemmin 250-300.
Mulla on sellainen kutina,että Rogi ei voita tätä turnausta vaan Davidenko.
Tilanneseuranta:
Ljubicic - Nalbandian 5-7 7-6 x-x.
Huomenna Davidenko ja Blake pelaavat vastakkain
jonka jälkeen hispaaniduelli Nadal vs Robredo.
Nadalilla on kusiset paikat kun peli tökkii pahasti enkä usko,että Robredo lainkaan helpompi
ole kuin Blake.Robredo on edelleen mielestäni
Davidenkon jälkeen toinen jatkoonmenijä.
Blake ja Nadal on edelleen lohkon turistit.
Ljubicic vei Nalbandiania 5-7,7-6,7-5 ja aiheutti hallitsevalle mestarille jo toisen tappion kahdessa ottelussa.
James Blake voitti Nikolai Davydenkon 2-6,6-4,7-5 ja on vahvoilla toiseksi jatkoonmenijäksi kultaisessa lohkossa. Nyt kentälle ovat astelleet espanjalaiset Nadal ja Robredo.
Nadal voitti odotetusti Robredon 7-6(2),6-2 ja säilytti vielä näin ollen mahdollisuutensa välieriin.
Nalbandian saalisti turnauksen ensimmäisen voittonsa kukistamalla Andy Roddickin 6-2,7-6(4). Jos Federer voittaa Ljubicicin, sekä Roddick, Nalbandian että Ljubicic ovat yhdellä voitolla tasapisteissä jaetulla kakkossijalla. Siinä tapauksessa edessä olisi voitettujen ja hävittyjen erien vertailu.
Federerin voitettua Ljubicicin 7-6(2),6-4 jatkoonmenijöiksi punaisesta lohkosta selviytyivät viime vuoden loppuottelijat Federer ja Nalbandian.
Federer(1)-Nadal(2)
Nalbandian(7)-Blake(8)
Kultaisen alkulohkon viimeisen kierroksen otteluissa Nadal voitti Davydenkon 5-7,6-4,6-4 ja Robredo Blaken 6-2,3-6,7-5 jatkoonmenijöiden kannalta merkityksettömässä ottelussa.
Federer-Blake 5-0 keskinäiset
ja Federer 25v ja ollut kohta 3 vuotta yhtäjaksoisesti ATP 1 ja Blake kohta 27v,nousi TOP 20 ensimmäistä kertaa puoli vuotta sitten ja päättää kauden sijaan 4.Joten esim Jarkko Nieminen nousi top 20 2 vuotta nuorempana kuin James Blake.
> Blake kohta 27v,nousi TOP 20 ensimmäistä kertaa puoli vuotta sitten ja päättää kauden sijaan 4.Joten esim Jarkko Nieminen nousi top 20 2 vuotta nuorempana kuin James Blake.
Mikähän siinä on ollut, ettei Blake ole aiemmin pystynyt nykyisenlaisiin tuloksiin? Esimerkiksi Nadalin ikäisenä.
Blake on nuoruudessaan kärsinyt erinäisistä sairauksista. Lisäksi toukokuussa 2004 maanmiehensä Gineprin kanssa harjoitellessa Roomassa hän liukastui, törmäsi pahanlaisesti verkkotolppaan, loukkasi kaulansa ja halvaannutti toisen puolen kasvoistaan. Saman vuoden heinäkuussa hänen isänsä menehtyi.
Tämän pelitauon jälkeen vuoden 2005 alkupuoli oli Blakelle varsin vaatimaton. Hän pelasi toukokuussa Yhdysvalloissa kaksi Challenger-turnausta voittaen ne molemmat.
Syksystä 2005 lähtien hän on kuitenkin noussut askel askeleelta tennismaailman huipulle ja saavuttanut kuluneella ajanjaksolla seitsemän kahdeksasta ATP-kisavoitostaan.
Huomenna tämä taannoin Lleyton Hewittin haukkuma ja tällä hetkellä ATP:n pelaajaneuvoston varapuheenjohtajana toimiva pelaaja tavoittelee uransa suurinta voittoaan.
> Blake on nuoruudessaan kärsinyt erinäisistä sairauksista. Lisäksi toukokuussa 2004 maanmiehensä Gineprin kanssa harjoitellessa Roomassa hän liukastui, törmäsi pahanlaisesti verkkotolppaan, loukkasi kaulansa ja halvaannutti toisen puolen kasvoistaan. Saman vuoden heinäkuussa hänen isänsä menehtyi.
Blaken olisi pitänyt nousta näkyviin jo noin 2002-03, jos hän on kehittynyt normaalisti tenniksessä. Raamit miehellä kyllä riittävät. Voihan se olla, että nuoruusvuosien sairaudet ovet kehityksen estäneet. Mitä sairauksia Blake poti?
Blakella huomattiin 13-vuotiaana vakava skoliosis eli selkärangan kieroutuminen. Joten ehkä se on osaltaan viivästyttänyt Blaken nousua tennishuipulle.
Siellä se Sveitsin ihme hakkaa Blaken maahan.
6-0,6-3 kaksi ensimmäistä erää.
Federer ottaa kauden 12:n turnausvoittonsa.
Uskomatonta!!
Kylläpä oli Blake aika pihalla tuolla kentällä, ja tuntui hieman siltä, että Blake oli jo tyytyväinen päästyään edes finaaliin eikä voittamisella ollut enää mitään merkitystä varsinkaan kun vastassa oli Federer.
Federerille siis kauden 12. ja uran 45. turnausvoitto näytöstyyliin.
Kertokaapa vanhat ketut milloin joku on ollut viimeksi näin ylivoimainen?
Välillä tuntuu, kuin Federer ei oikein edes jaksaisi motivoitua näitä muita häneen nähden "keskinkertaisuuksia" vastaan.
> Kertokaapa vanhat ketut milloin joku on ollut viimeksi näin ylivoimainen?
Milläs tuon mittaisi?
Federer on vasta numero 19 listalla '40 Greatest Tennis Players over the last 40 Years' vuodelta 2005: http://en.wikipedia.org/wiki/TENNIS_Magazine's_40_Greatest_Players_of_the_TENNIS_Era
Seuraavia listoja löytyi netistä:
Grand Slam -voitot:
01. 24 N Margaret Smith Court AUS
02. 22 N Steffi Graf GER
03. 19 N Helen Wills Moody USA
04. 18 N Chris Evert USA
04. 18 N Martina Navratilova USA
06. 14 M Pete Sampras USA
07. 12 M Roy Emerson AUS
07. 12 N Billie Jean King USA
07. 12 N Suzanne Lenglen FRA
10. 11 M Björn Borg SWE
10. 11 M Rod Laver AUS
12. 10 M William Tilden USA
13. 09 N Maureen Connolly USA
13. 09 M Roger Federer SUI
13. 09 N Monica Seles USA
16. 08 M Andre Agassi USA
16. 08 N Molla Bjurstedt Mallory USA
16. 08 M Jimmy Connors USA
16. 08 M Ivan Lendl CHE
16. 08 M Fred Perry ENG
16. 08 M Ken Rosewall AUS
22. 07 N Maria Bueno BRA
22. 07 M Henri Cochet FRA
22. 07 N Dorothea Douglass ENG
22. 07 N Evonne Goolagong AUS
22. 07 M Rene Lacoste FRA
22. 07 M William Larned USA
22. 07 M John McEnroe USA
22. 07 M John Newcombe AUS
22. 07 M William Renshaw ENG
22. 07 M Richard Sears USA
22. 07 M Mats Wilander SWE
22. 07 N Serena Williams USA
Viikkoja ykkösenä:
01. 377 N Steffi Graf GER
02. 331 N Martina Navratilova CZE
03. 286 M Pete Sampras USA
04. 270 M Ivan Lendl CZE
05. 268 M Jimmy Connors USA
06. 262 N Chris Evert USA
07. 209 N Martina Hingis SUI
08. 178 N Monica Seles YUG
09. 170 M John McEnroe USA
10. 147 M Roger Federer SUI
11. 109 M Björn Borg SWE
12. 101 M Andre Agassi USA
13. 098 N Lindsay Davenport USA
14. 080 M Lleyton Hewitt AUS
15. 072 M Stefan Edberg SWE
16. 058 M Jim Courier USA
17. 057 N Serena Williams USA
18. 046 N Justine Henin Hardenne BEL
19. 043 M Gustavo Kuerten BRA
20. 040 M Ilie Năstase ROM
21. 039 N Amélie Mauresmo FRA
22. 022 N Tracy Austin USA
23. 020 M Mats Wilander SWE
24. 019 N Kim Clijsters BEL
25. 017 N Jennifer Capriati USA
26. 013 M Andy Roddick USA
27. 012 M Boris Becker GER
27. 012 N Arantxa Sánchez Vicario ESP
29. 011 N Venus Williams USA
30. 009 M Marat Safin RUS
31. 008 M Juan Carlos Ferrero ESP
31. 008 M John Newcombe AUS
33. 007 N Maria Sharapova RUS
34. 006 M Yevgeny Kafelnikov RUS
34. 006 M Thomas Muster AUT
34. 006 M Marcelo Ríos CHI
37. 002 M Carlos Moyà ESP
38. 001 M Patrick Rafter AUS
Miehet tilastoitu alkaen 1973 ja naiset 1975.
> Välillä tuntuu, kuin Federer ei oikein edes jaksaisi motivoitua näitä muita häneen nähden "keskinkertaisuuksia" vastaan.
Blake oli tosiaan melko aseeton loppuottelussa kun lyöntinsä sivurajan viereen menivät toistuvasti leveäksi. Federer pelasi niin hyvin, ettei Blakella ollut juuri muita paikkoja mihin pallon voittomielessä sijoittaa. Aseettomuutta syvensi se, ettei Blake kyennyt juuri lainkaan näkemään Federerin lyönnin suuntaa etukäteen ja jäi monet kerrat seisomaan paikoilleen vaikkei pallo kovin kaukaa ohi mennyt.
Nadal antoi kaikkiaan selvästi enemmän vastusta Federerille kuin Blake. Vei yhden Federerin syötön jopa. Nadal puolestaan ei kyennyt näkemään kun Federer pitkissä palloralleissa yllättäen vähensi yläkierteensä määrää ja palautti suoraan verkkoon.
No, ensi kesänä seurataan taas Nadalin massakenttäosaamista ja ehkä näemme heidät silloin vastakkain.
Jatkuvasti ylivoimaisen voittajan motivaatio voi tosiaan heiketä, jos kaikki top 10 vastustajat on tullut peitottua useampaan kertaa peräkkäin. Silloin pelaajalle ei jää muuta haastetta kuin tavoite pelata aiempaa paremmin ja arvioida itse omaa peliään. 'Kammppailutenniksen' harjoittajasta tulee silloin hyvien pelisuoritusten kerääjä vähän perhostenkeräilijöiden tapaan. Tämä piirre onkin jo esiintynyt Federerin pelinjälkeisissä haastatteluissa: "En antanut Tommylle yhtään helppoa palloa", "En olisi voinut pelata juurikaan paremmin" jne. :)