Mikä kumma siinä on, että suomalainen naudanliha on paljon sitkeämpää kuin esim. brasilialainen? Mieluummin ostaisin suomalaista, mutta kun eivät lapset saa sitä syötyä kun on niin sitkeää.
Naudanliha
äitmuor
2328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Naudanliha on melkoisen laaja käsite. Ettei vain "äitimuor" ole koittanut paistella jostain kulmapaistista medium-pihvejä?
Itse ostin lyhyehkön ajan sisään suomalaista paahtopaistia sekä ulkofilettä. Molemmat olivat vallan mureita, paisti varsinkin suorastaan suli suuhun.
sisä- js ulkofile sekä sisäpaisti ovat naudan osia jotka ovat yleensä niin mureita etteivät vaadi kovin pitkää kypsyttelyä. Sen sijaan muut osat kuten lapa, kulma-, ulko- ja paahtopaisti on viisainta paistaa uunissa tai suikaleina/kuutioina pannulla ja hauduttaa vähässä nesteessä ainakin 45 min. tottakai ne on sitkeitä jos niitä ei kypsennä kunnolla.