Miten saan sipulin..

Tämä nyt in tiettävästi väärällä palstalla, mutta ajattelin sen täältä saavan parempia vastauksia. Lastenhan kanssa joskus pitää käyttää mielikuvitusta.. Eli ongelmani on tämä (typeräkin sellainen) itse olen sipulin ystävä. Aviomieheni taas melkein vihaa sipulia. Itse asiassa se ei niinkään ole se maku vaan haju mikä siitä kypsentäessä tulee. Onko jollain todella hyviä neuvoja, mielestäni monikaan ruoka ei maistu ilman sipulia. Ei ole kivaa tehdä montaa eri ruokalajia... Entä sitten kun saamme lapsia, lapset ottavat nirson mallin omasta isästään. Höh! Help.
5528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä en pidä sipulista. Maku on kyllä hyvä, mutta se haju, ja nimenomaan sen jälkeen kun olen sen syönyt. Saan sipulista pahan hajuiset ilmavaivat, että joudun pitämään seuraavana yönä makuuhuoneessa ikkunaa auki, jotta ilma pysyisi edes jotenkin hengitettävänä koko yön. Mies on hyväksynyt täysin sen, että meillä ei laiteta ruokaan sipulia, koska se haju on todellakin sellainen, ettei sitä kestä kukaan.

Sanoisin, että mene kaupan maustehyllylle ja kokeile erilaisia mausteita. Kyllä ruokiin saa makua ilman sipuliakin. Jos ei muulla niin chilillä ainakin.

Äänestä

...sipulijauhetta.
Oma äitini jo käytti sitä,kun pikkuveljeni ei voinut sietää sipulia ja nyt oma esikoiseni on samaa sorttia =0)
Sitä löytyypi ihan maustehyllystä ja kyllä se mielestäni antaa ruokiin makua,kannattaa ainakin kokeilla!

Äänestä

Miehen tyttö ei "muka" tykännyt sipulista, (hänen äitinsäkään ei pidä) Aluksi tein esim. muusin niin että keitin muusiin tulevan maidon kattilassa ja haudutin sipulin siinä seassa. Maistu tytölle ja nykyään menee jo raakanakin. Maito miedontaa sitä sipulin makua ja hajua myös.

Äänestä

mutta ehkä auttaa herkkä nenäisiä, jos haudutat sipulin aina ensin paistinpannulla voissa tai öljyssä hissun kissun. Teet mitä tahansa esim. keittoa, lihapullia aina ensin haudutat sipulisilpun. Haju ja maku ei tunge ensimmäiseksi ruuasta esille.... ainakaan minun mielestäni.

Äänestä

ei perheessä kukaan mukamas tykkää sipulista jopa mieheni väittää olevansa allerginen moiselle ihanuudelle ja pyh pyh..
mummoni opetti jo aikaa sitten että ruokahan ei maistu millekään ilman sipulia, minä raastan sipulin "soseeksi" ja pyöritän padassa,sulaa rasvan sekaan eikä ole palasia ym pilaamassa herran sapuskaa ja aina on hyvin maistunut ja hyvää ollut ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peili kirjoitti:

Tämä nyt in tiettävästi väärällä palstalla, mutta ajattelin sen täältä saavan parempia vastauksia. Lastenhan kanssa joskus pitää käyttää mielikuvitusta.. Eli ongelmani on tämä (typeräkin sellainen) itse olen sipulin ystävä. Aviomieheni taas melkein vihaa sipulia. Itse asiassa se ei niinkään ole se maku vaan haju mikä siitä kypsentäessä tulee. Onko jollain todella hyviä neuvoja, mielestäni monikaan ruoka ei maistu ilman sipulia. Ei ole kivaa tehdä montaa eri ruokalajia... Entä sitten kun saamme lapsia, lapset ottavat nirson mallin omasta isästään. Höh! Help.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu