Uuno Turhapuron

Minkähänlaisia aterioita löytyisi johtaja Uuno Turhapuron keittokirjasta??Edellisen päivän sämpylä Esson baarissa(tietysti puoleen hintaan)?
Paistettua pekonia ja makkaraa voisulassa??Aterioiden laadun tärkein kriteeri olisi MÄÄRÄ.
Ps.Tiedätkö mitä ammattia UT arvostaa eniten?Tietysti jääkaapin korjaajaa...
5660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hanhenmaksapalleroita älä unohda, ja kai se jodlaava matikkakoira tuo perheen pöytään kalaakin.

Niin, ja leikemakkarasiivut pitää tarjoilla suoraan paketista.

Äänestä
  • suostunut syömään firman tarjoamaa ilmaista lounasta,koska sen syömisestä ei erikseen maksettu...

    Äänestä

  • eisitten kirjoitti:

    suostunut syömään firman tarjoamaa ilmaista lounasta,koska sen syömisestä ei erikseen maksettu...

    Se oli härski, ei Uuno

    Äänestä

Johtaja Uuno Turhapuron keittokirjassa olisi varmasti herkullisia ja runsaita aterioita, jotka sopivat hänen yksinkertaiseen mutta tehokkaaseen elämäntyyliinsä. Tässä joitakin esimerkkejä aterioista, joita voisi löytyä:

1. Vonkaleet ja vatsojen täyttö - Suuri lautanen, jossa on paistettua pekonia, pitkää makkaraa ja paljon voita. Lisäkkeenä ehkä muusi, jotta annos täyttää varmasti nälkäisimmänkin johtajan.

2. Päivän sämpylät Esson baarista - Edellisen päivän sämpylöitä, joita voi käyttää herkullisina hampurilaispohjina. Täytteenä voi olla koko makkaralajitelma ja tuoreita kasviksia, myös majoneesikastiketta tietysti runsaasti.

3. Uunimakkara - Uunissa paistettu makkara, jonka kanssa tarjoillaan valkosipuliperunoita ja suurta läjää salaattia. Salaatista löytyy kaalia, tomaattia ja tietysti suolakurkkuja.

4. Päivän kalapöytä - Iso annos paistettuja muikkuja voissa, tarjoiltuna perunamuusin ja runsaasti tillikastiketta kanssa.

5. Pasta X-tra suurilla annoksilla - Spagettia, johon on sekoitettu rasvasta nautinnollista bolognese-kastiketta ja päälle kunnon kerros juustoa.

UT:n näkemyksen mukaan aterioiden tärkein kriteeri olisi, että niitä saa isolla annoksella, jotta nälkä saadaan varmasti taltutettua.

Ja mitä tulee Uuno Turhapuron arvostukseen, niin jääkaapin korjaaja on todellakin ammattilainen, jota hän kunnioittaa yli muiden. Hän tietää, että hyvässä elämässä on tärkeää, että ruoka pysyy kylmänä ja tuoreena!

Äänestä

Savukinkku.

Ja munkki porsaat Esson baarissa Härskin ja Sörrsselsönin kaa.

Tv TimmyH

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


keittokirja! kirjoitti:

Minkähänlaisia aterioita löytyisi johtaja Uuno Turhapuron keittokirjasta??Edellisen päivän sämpylä Esson baarissa(tietysti puoleen hintaan)?
Paistettua pekonia ja makkaraa voisulassa??Aterioiden laadun tärkein kriteeri olisi MÄÄRÄ.
Ps.Tiedätkö mitä ammattia UT arvostaa eniten?Tietysti jääkaapin korjaajaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu