ikean takuu

ikean takuu loppuu kun autosi perävalot häviää.
4761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Noh mulla on vissiin ikuinen takuu ku mun auton takavalot näyttää aina ikeaan ku auto on parkissakin:=)

Äänestä
  • kyllä takuu on.KAIKISSA TAKUU!!!!!!!!

    Äänestä

Ikean takuu on kyllä voimassa toisin kuin teillä.

10 vuotta monissa tuotteissa, mm. keittiödetaljeissa.

Sängyissä jopa 25 vuoden takuita.

Ei firma kasva tohon kokoon ja maailman johtavaksi ihmisiä kusettamalla. Se kasvaa tekemällä asioita paremmin kuin muut.

On erittäin hauskaa seurata miten paikkakunnan laiskanpulleat kauppiaat joutuvat vihdoin viimein tsemppaamaan leipänsä eteen! Hieman liian helposti heille tilipussi on tullutkin. On myyty suomalaisittain vähän ja kalliilla, tympeällä palvelulla.

Olen muuten sitä mieltä, että palvelua suomalaisissa myymälöissä painotaan väärin ja sitä on liikaa. Palvelu ei ole sitä, että asiakkaan kimppuun käydään kuin sika limppuun heti kun tämä astuu liikkeeseen sisään.

On paljon liikkeitä, joissa on hyllymetreittäin tavaraa, josta asiakas ei ole edes tietoinen. Antakaa herran jumala kauppiaat ihmisten joskus VAAN kierrellä ja KATSELLA myymälässänne alkääkä heti olko niskassa huohottamassa "mitäs sais olla sinne???". Sitten jos sanoo, että katselen, että mikä kaikkea teillä on, niin jäädään perseen taakse läähättämään ja kommentoidaan kaikkea mihin uskaltaa kätensä laittaa. Esim jos hyllyssä on vaikka RUUVIPAKANMEGAVÄÄNNIIN ja uskaltaa koskettaa sitä hiljaa ihmetellen, että "tämmöstäkin on" niin eikös perseen takaa kuuluu merkonoomin ääni" JA MONTAKOS RUUVIPAKANMEGAVÄÄNNINTÄ SULLE TÄNÄÄN LAITETAAN"?

Ei pakottamalla ja asiakasta ahdistelemalla kauppaa synny. Eikö teille taunoille tämmöinen perusasia ole selvillä?

Kemissä ja Torniossa on monta sellaista periaatteessa fiksua liikettä, joihin ei uskalla nenäänsä sisään laittaa kun tietää joutuvansa niin agressiivisen ahdistelun kohteeksi, ettei sinne ole kiva mennä katselemaan valikoimia.

IKEA on teille esimerkki siitä, miten halpa hinta on aika tärkeä tekijä laadun ohella. Samoin IKEA:n perustaja korostaa aina miellyttävän ostoskokemuksen merkitystä asiakkaalle. IKEA:ssa ei asiakasta ahdistella. Lapsille löytyy pallomeret ja leikkipaikat. Sisältä ravintolat ym. jottei tartte kesken shoppingpäivän edes muualle lähteä syömään. Palvelua on tarjolla siellä, missä oikeasti tarvitaan ja kukaan ei tule läähättämään selkäsi taakse ellet todella toivo sellaista "palvelua".

Ketään ei yritetä pakottaa ostamaan, koska IKEA:lle on tärkeämpää pitkä sihti kuin yhden 5 euron kaupan aikaansaaminen. IKEA:lle on tärkeää elinikäinen tyytyväisyys konseptiin eikä hetken hurmio. Siksi Ikean kamoissa on esim. 3 KUUKAUDEN palautusoikeus! Kuinka moni liike Torniossa ja Hapitsussa pystyy samaan?

Äänestä

yritys ei itse määrää takuutaan vaan se on ihan laissa kirjoitettu juttu=)
tiesitkö!?!?!? sama laki joka firmas=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikea kirjoitti:

ikean takuu loppuu kun autosi perävalot häviää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu