Miksi valon sanotaan olevan sähkömagneettista säteilyä? Mitä sähkömagneettinen säteily on? Mitä tuolla termillä tarkalleen tarkoitetaan? Syntyykö se varauksen liikkeestä?
Jotain basic-linkkejä otettaisiin mieluusti vastaan kuten myös rautalankaa.
Jotain basic-linkkejä otettaisiin mieluusti vastaan kuten myös rautalankaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vilkaise aluksi linkki Wikipediaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähkömagneettinen_säteily
Sieltä löytyy perustietoa.
Tuossa on aika hyvä perinteinen selitys vieraalla kielellä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_radiation
Kun vielä muuttaa siihen siten, että se taajuudesta riippuen aikaansaa erilaisia ilmiöitä vastaanottavassa materiassa.
Olisi kyllä kiva nähdä se perustelu millä kaikki nuo säteilyjen lajit on niputettu yhteen. Se on kai peräti todistettu jossain???
Ja miksei esim lämpö(säteilyä) ole ympätty samaan?
"Electromagnetic radiation is classified into types according to the frequency of the wave: these types include, in order of increasing frequency, radio waves, microwaves, infrared radiation, visible light, ultraviolet radiation, X-rays and gamma rays. "
Tarkoittaako tämä, että aamulla radion tätin puhe siirtyy keittiön pöydälle fotonien välityksellä? Onko kaikki sähkömagneettinen säteily siis fotonien välittämää?
Miten fotoni liittyy sähkömagneettiseen säteilyyn? Ovatko ne vain "tarpeeksi samankaltaisia" vai onko jokin selkeä syy yhteys olemasssa?
Olen itse omissa höyrypäisissä tulkinnoissani päätynyt siihen, että radioaallot ovat sähkömagneettista aaltoliikettä, mutta aineen elektronit reagoivat siihen kvantittuneesti niin, että se havaitaan fotoneina. Radioisi siis ottaisi vastaan aaltoja, mutta reagoisi niihin hiukkasmaisesti (Planckin vakiot).
Valossa ja muissa atomin emittoimassa säteilyssä tilanne lienee tilanne se, että atomi säteilee energian valmiiksi kvantittuneessa muodossa, eli tällöin valo on fotoneina koko matkan ajan, eli ei sm-aaltoina.
Se, että kaksoisrakokokeessa nähdään aaltoja johtuu sitten taas sen fotonin kvanttien kulkemisesta eri raoista. Valon fotonit muodostuvat useista kvanteista, jotka voivat kulkea eri reittiä.
Tähän liittyy mm. myös fotonien lomittuminen, johon perustuen ollaan väsäämässä kvanttitietokonetta.
Kaksoisrakokoe on osoitus valon aaltoluonteesta ja valosähköinen ilmiö taas sen kvanttiluonteesta. Valolla on siis dualistinen luonne. Kaikkia valoonliittyviä ilmiöitä ei voi selittää aaltoluonteella. Tällainen on esimerkiksi valosähköinen ilmiö, jossa elektroni irtoaa elektronikuorelta. Sen selittä kvantin massasta johtuva liikemäärä. de Broglie havaitsi, että myös massalla on aaltoluonne (symmetrian vuoksi). Tästä sovelluksena on elektronimikroskooppi.