Olisiko kaikki sittenkin suhteellista?

Onko kukaan koskaan ajatellut miten samankaltaisia aurinkokunnat ja atomit ja elektronit ovat?

Jos ajatellaan ihan Newtonin mallilla eli ihan klassisen fysiikan termeillä, niin planeetat kiertävät aurinkoa ja samoin elektronit kiertävät atomeja. Tietysti asiaan voidaan saada eroavaisuuksia jos ajatellaan atomeja ja elektroneja kvanttimekaniikan mukaan. Mutta mukavahan se on miettiä tällaisia ajatuksia. Entäs jos aurinkokunnat ja planeetat ovatkin atomeja jossakin äärettömän isossa systeemissä? Entäs jos elektronien pinnalla olisikin todella pientä mikrosmikroskooppisen pientä elämää?

Pohtikaapas tätä! :)

Scifisti77
4428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kvarkkitasolla, mutta ihminen tuskin pystyy sitä selvittämään muuten kuin teoriassa.

Äänestä

Mistä tiedät että elektronit kiertävät atomin ydintä?

Mistä tiedät, etteivät planeetat työnny poispäin, kolmiulotteisesti laajenevasta/räjähtävästä auringosta samassa suhteessa kuin laajenevat/räjähtävät itse?

Mistä tiedät etteivät atomin ytimet räjähdä/laajene ja avaudu energia-aaltoina jotka omaavat elektroniverhon tiheyden aina vain kaumepana kolmiulotteisesti laajenevan atomin keskustasta kuin edellä menneet energia-aallot omasivat?


Mistä tiedät etteivät oman näkyvän maailmankaikkeuden galaksit ole astetta isomman aineen kokoluokan fotoneja, jotka laajenevat kolmiulotteisesti, niin että avautuvat energia-aaltoina joilla on näkyvän maailmankaikkeuden atomien luonne?



Tämän mallin avulla meidän ei tarvitse selittää mikä voima pitää ns protonit ja neutronit saman kokoisina, niin että ihminen saa ne räjähtämään atomipommissa, koska atomit räjähtävät koko ajan ja ihminen saa niiden avautumisen/laajenemisen/palamisen/räjähtämisen kiihtymään, jolloin saadaan aikaan paineen vaihtelua jota voidaan käyttää hyväksi.


Tämän mallin avulla ei tarvita ns. gravitaatiota tai muita erillisä voimia, koska kaikki voidaan selittää paineen vaihtelun avulla.


http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=10099



Savor

:);):)

Äänestä

No avaruudestahan se atomimalli alunperinkin "repäistiin".... ja sikäli tehtiin karhunpalvelus, koska elektroni on vallan jotain muuta kuin planeetta kiertämässä aurinkoa.

Kyllä. Tällaisia ajatuksia nousee useasti päähän. Joskus toivoisi, että joku ***kykenisi*** keksimään jotain ***todellista*** ja ***toimivaa***! Eikä aina pelkkää huuhaata ja hässintää.

Äänestä
  • Itseasiassa atomi on galaksin näköinen, joka pyörii samoten kuin galaksi jossa on keskusta samoten kuin galaksissa ja tähtiä/neutroneita ympärillä kuten galaksilla tähtiä, joka on littiin painetun pallon muotoinen kokonaisuus, reunoilla ollen harvempaa ja keskustassa tiheempiä renkaita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Scifisti77 kirjoitti:

Onko kukaan koskaan ajatellut miten samankaltaisia aurinkokunnat ja atomit ja elektronit ovat?

Jos ajatellaan ihan Newtonin mallilla eli ihan klassisen fysiikan termeillä, niin planeetat kiertävät aurinkoa ja samoin elektronit kiertävät atomeja. Tietysti asiaan voidaan saada eroavaisuuksia jos ajatellaan atomeja ja elektroneja kvanttimekaniikan mukaan. Mutta mukavahan se on miettiä tällaisia ajatuksia. Entäs jos aurinkokunnat ja planeetat ovatkin atomeja jossakin äärettömän isossa systeemissä? Entäs jos elektronien pinnalla olisikin todella pientä mikrosmikroskooppisen pientä elämää?

Pohtikaapas tätä! :)

Scifisti77

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu