Loistava laskutapa kertolaskuihin

teppo tulppu

6

2194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jupsjups

      Kyllä minusta tavallinen allekkain kertolasku on kätevämpi. Tosin ehkä ihan pikkulapsille saattaisi sopia tuo.

    • Valkea kuulas

      Mulle tuli mieleen Napierin sauvat (Napier's bones) 1600-luvulta. Hiukan samanlainen yhteenlaskuperiaate niissäkin, mutta nopeampi.

      Saksalainen sovellus Napierin sauvoista on Theutometer.

      http://www.rechenwerkzeug.de/theutometer.htm

      Sakset käteen ja kokeilemaan!

    • ratkaisee

      myös ongelman, ja paljon nopeammin.

      • Valkea kuulas

        olen kuullut, että moni kiinalainen kauppias laskee edelleen vuonna 2006 AD nopeammin perinteisellä kiinalaisella helmitaululla (chinese abacus) kuin taskulaskimella.


    • laskutikku

      Kerto- ja jakolaskuihin saa myös käytännössä hyviä likiarvoja laskutikulla tai logaritmitauluilla. Laskutikun ja logaritmitaulujen käyttöä opetettiin myös aikoinaan suomalaisissa kouluissa.

    • Pitääpä muuten kokeilla tuota seuraavassa tentissä jossa ei saa käyttää laskinta. Aika kätevähän tuo sinällään on. :) Allekkain kertolasku tosin saattaa toimia ehkä paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8133
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6379
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2529
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2450
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2263
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      89
      1927
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1585
    Aihe