Talliummyrkytyksen vasta-aine on sinisen musteen väriaine.
Miten tämä on selitettävissä biologis-kemiallisesti?
Miten tämä on selitettävissä biologis-kemiallisesti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikkiin mielenkiintoisiin kysymyksiin täältä ei löydy vastausta, esim:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000543&posting=22000000021326832
ihan noin lonkalta heittäisin pari vaihtoehtoa:
1. musteen väriaine sitoutuu hanakasti talliumiin, yhdiste on myrkytön ja kulkeutuu kehosta pois normaalin erityksen mukana.
2. Tallium on myrkyllinen vasta metaboloiduttuaan maksassa joksikin yhdisteeksi. Väriaine käyttää samaa metaboliareittiä ja siis kilpailee talliumin kanssa: jos laitetaan tarpeeksi väriainetta kehiin, Talliumia ei metaboloidu ja se poistuu kehosta erityksen kautta ennen kuin ehtii muuttua myrkylliseksi.
En nyt muista talliumista mitään oikeasti, mutta nuo ovat mekanismeja, joilla jotkin myrkkyjen "vasta-aineet" toimivat. Kakkosesimerkkiä käytetään esmes metanoli-myrkytyksessä: juotetaan runsaasti etanolia. Etanoli kilpailee metaboliareitistä metanolin kanssa.
>Miten tämä on selitettävissä biologis-kemiallisesti?
Se hajottaa myrkkyä, kun musteesta vapautuu kaliumia elimistöön.
http://www2.hs.fi/extrat/teemasivut/tiedeluonto/alkuaineet/81.html
Oli pakko tarkastaa mekanismi, ja seuraava selitys sitten löytyi. Talliumia ei voi väitteesi mukaisesti hajottaa, koska se on alkuaine. Sen täytyy siis poistua elimistöstä sellaisenaan tai sitoutua johonkin ja muuttua vaarattomaksi ja sitten poistua. Ja niin se tekeekin.
Väriaine, Preussin sininen, sisältää kyllä kaliumia. Tallium on hyvin kaliumin kaltainen, mutta sen affiniteetti on korkeampi. Se tuppaa korvaamaan kaliumin yhdisteissä. Myrkytyskin perustunee osin(tarkkaa tapaa ei tiedetä) siihen, että se korvaa kaliumia solurakenteissa ja aiheuttaa siten ongelmia.
Tallium sitoutuu hanakasti kaliumin paikalle väriaineeseen (työkkäisee kaliumin pois ja ottaa sen paikan) ja poistuu erityksen mukana.
Lähde:
http://www.inchem.org/documents/pims/chemical/pim525.htm