Miten saan alaselän lihakset hyvään kuntoon?

Muuten olen ihan sutja pelimies, mutta alaselkä reistaa, ja niitä kipuja on, ku autossakin istuu, miten sattuu. Heikentyny siten aika lailla. Ku aina tehnyt joko ruumiillista työtä, tai istunu toimistossa, alaselkä kärsii, jos on heikko siltä kohdin. Ylipäätään, onko seisominen vai istuminen kropalle/ selälle parempi? Seisominen? Asialliset kommentit, kiitti.
5576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

laita rullattu pyyhe autossa tai toimistossa ristiselkäsi alle. Se helpottaa kipuja ja nostaa selän oikeaan asentoon.
Testattu juttu.

Sun kannattaa tehdä pari asiaa:
menet hierojalle ja alat vahvistamaan alaselkäsi lihaksia, ennekuin alat kärsimään iskiaskivuista.
Fysioterapeutti osaa sanoa syyn tuohon vaivaan ja luultavasti keksii oikean keinon sen korjaamiseksi.
Mutta mikäli kivut on selkärangassa, oikea osoite on kiropraktikko ja mahdollisimman pian.

Äänestä
  • Suurkiitos.

    Äänestä

Kuulostaa tutulta. Taitaa olla S-I-nivel sijoiltaan ja tulehtunut. Itselläni oireina olivat juuri nuo kivut. pitkään istumiset esim. autossa.

Kiertoliikkeet selälle, eli esim. Nouse seisomaan, keppi niskaan ja teet kiertoliikkeitä puolelta toiselle. Toisena: mene selinmakuulle ja taivuta jalkasi oikealle tai vasemmalle niin että alaselässä tuntuu venytystä.
Siitä se aikanaan palautuu kohdalleen ja paranee.
Jos jäät paikalleen sohvaperunaksi -> ei parane.

Äänestä
  • Suurkiitos.

    Äänestä

Niitä saa liikkeistä jotka myy kuntoiluvälineitä. Selän lihakset on tärkeää saada hyvään kuntoon, että jaksavat tukea rankaa. Lihaksia harjoittamalla myös lihaksiin kerääntyneet kuona-aineet lähtevät liikkeelle mikä auttaa myös. Myös muut lihaskuntoharjoitteet auttavat. Esim. punnerrukset ja vatsalihasliikkeet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karpaasi kirjoitti:

Muuten olen ihan sutja pelimies, mutta alaselkä reistaa, ja niitä kipuja on, ku autossakin istuu, miten sattuu. Heikentyny siten aika lailla. Ku aina tehnyt joko ruumiillista työtä, tai istunu toimistossa, alaselkä kärsii, jos on heikko siltä kohdin. Ylipäätään, onko seisominen vai istuminen kropalle/ selälle parempi? Seisominen? Asialliset kommentit, kiitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu